Wiadomości

POLICYJNA PROFILAKTYKA W SZKOŁACH

Data publikacji 23.05.2014

Policjantki z Komendy Powiatowej Policji w Wejherowie w ramach prewencji kryminalnej spotkały się z młodzieżą klas V i VI ze szkoły podstawowej i klas I gimnazjum. Podczas wizyty funkcjonariuszki rozmawiały z uczniami na temat odpowiedzialności prawnej osób nieletnich i konsekwencji wynikających z łamania prawa przez młode osoby. Takie spotkania z młodzieżą odbywają się na początku roku szkolnego oraz przed wakacjami.

Policjantki z Komendy Powiatowej Policji w Wejherowie w ramach prewencji kryminalnej spotkały się z młodzieżą klas V i VI ze szkoły  Rzecznik Prasowy Komendanta Wojewódzkiego Policji w Gdańskupodstawowej i klas I gimnazjum. Podczas wizyty funkcjonariuszki rozmawiały z uczniami na temat odpowiedzialności prawnej osób nieletnich i konsekwencji wynikających z łamania prawa przez młode osoby. Takie spotkania z młodzieżą odbywają się na początku roku szkolnego oraz przed wakacjami.

To kolejne spotkanie mundurowych z młodzieżą. Gimnazjaliści oraz uczniowie klas V i VI Szkoły Podstawowej w Wejherowie mieli możliwość dowiedzenia się, jak kwalifikowane są różne działania naruszające prawo i jaka grozi za nie kara. Funkcjonariuszki podały liczne przykłady ze swojej pracy, obrazujące jak często z pozoru niewinne żarty prowadzą do nieszczęść, za które ktoś musi później odpowiedzieć przed sądem. W trakcie spotkania policjantki omówiły zasady odpowiedzialności karnej osób nieletnich oraz procedury postępowania wobec osób naruszających przepisy.

Funkcjonariuszki przedstawiły problematykę demoralizacji oraz jakie zjawiska i zachowania młodzieży jej dotyczą. Rozmawiały także z młodzieżą o występującym w szkołach zjawisku przemocy fizycznej i psychicznej, cyber przemocy oraz wyjaśnili na czym one polegają. Nie zabrakło także porad związanych z bezpiecznym korzystaniem z Internetu, jak dbać o swoją anonimowość. Funkcjonariusze zwrócili uwagę na sytuacje, w których najczęściej może dochodzić lub dochodzi do łamania prawa, a także na to, jak zachować się, aby zmniejszyć ryzyko stania się ofiarą przestępstwa oraz w jaki sposób reagować na takie sytuacje.

W czasie tej pogadanki młodzież mogła się dowiedzieć, jakie wymagania należy spełnić, by w przyszłości móc pracować w Policji. Uczniowie z całą pewnością wyszli ze spotkania ze świadomością, że powinni być w życiu roztropni, gdyż od ich postępowania zależy ich przyszłość.

Powrót na górę strony