Wiadomości

POLICJANCI APELUJĄ - „KIERUJ SIĘ ROZSĄDKIEM”

Data publikacji 25.04.2014

W ramach kampanii policjanci uświadamiają wszystkim użytkownikom dróg, że prawidłowe zachowania na drodze mają bezpośrednie przełożenie na ich bezpieczeństwo. Nowodworscy funkcjonariusze przyłączają się do tej akcji i zapowiadają spotkania profilaktyczne ukierunkowane głównie na zagadnienia bezpieczeństwa motocyklistów, pieszych i seniorów.

W ramach kampanii policjanci uświadamiają wszystkim użytkownikom dróg, że prawidłowe zachowania na drodze mają bezpośrednie przełożenie na ich bezpieczeństwo. Nowodworscy funkcjonariusze przyłączają się do tej akcji i zapowiadają spotkania profilaktyczne ukierunkowane głównie na zagadnienia bezpieczeństwa motocyklistów, pieszych i seniorów.

W całym kraju trwa kampania „Kieruj się rozsądkiem” realizowana w ramach projektu współfinansowanego ze Środków Szwajcarsko – Polskiego Programu Współpracy „Bezpieczeństwo w Ruchu Drogowym”.

Apelując o rozwagę i przestrzeganie przepisów ruchu drogowego policjanci już dziś przypominają podstawowe zasady i przepisy ruchu drogowego, o których należy pamiętać w czasie podróży, przejażdżek spacerów i wycieczek. Policjanci przypominają, że prowadząc samochód kierujący odpowiadają nie tylko za własne bezpieczeństwo, ale też za bezpieczeństwo swoich najbliższych. Pieszym zaś przypominają, że są tzw. "niechronionymi" uczestnikami ruchu drogowego. W konfrontacji z pojazdem ich szanse na przeżycie oceniane są jako znikome. Już przy prędkości 50 km/h uderzenie samochodu w pieszego z reguły powoduje jego śmierć.
Nie wyjeżdżajmy w drogę senni czy zmęczeni, gdyż jazda tylko spotęguje ten stan. Grozi to zaśnięciem za kierownicą, a to z kolei zjechaniem na przeciwny pas ruchu i zderzeniem z innym autem lub wypadnięciem z drogi i uderzeniem w na przykład w drzewo. Jeżeli w czasie podróży poczujemy znużenie – zatrzymajmy się na kilkanaście minut, zróbmy sobie przerwę. Może wydłuży ona czas naszej podróży, ale na pewno zmniejszy ryzyko wypadku.
Przygotujmy nasze pojazdy właściwie do podróży. Sprawdźmy hamulce, światła, ciśnienie w oponach. Dobrze załadujmy przewożony ze sobą bagaż, tak by nie zasłaniał widoku kierowcy i nie przesuwał się w aucie.
Kierowca i pasażerowie mają obowiązek korzystania z pasów bezpieczeństwa, a małe dzieci muszą być przewożone w specjalnych fotelikach. Postoje i przerwy w podróży róbmy w miejscach bezpiecznych, najlepiej na wyznaczonych parkingach. Pozwoli to uniknąć najechania innego pojazdu na nasze auto czy motocykl.
Brawura za kierownicą, nadmierna prędkość, niebezpieczne wyprzedzanie, brak wyobraźni i ograniczonego zaufania do pozostałych uczestników nierzadko prowadzą do tragicznych wypadków drogowych.
Zakorkowane drogi w czasie słonecznych weekendów to częste i trudne do uniknięcia zjawisko. Kierowcy, którzy ugrzęzną w takim korku powinni wykazać się cierpliwością i zachować szczególną uwagę i obserwować poprzedzające ich pojazdy. W przypadku pojawienia się na drodze pojazdu uprzywilejowanego należy zjeżdżając lekko na pobocze ułatwić mu przejazd.
Pod żadnym pozorem nie wolno siadać za kierownicą po wypiciu alkoholu. Nawet najmniejsza jego ilość w organizmie, prócz tego, że jest zabroniona kierującemu przez prawo, znacząco wpływa na trudności z koordynacją i wykonywaniem kilku czynności jednocześnie, zawężone normalne pole widzenia, błędne ocenianie odległość i szybkości, z dostrzeganiem przedmiotów i ludzi na i przy drodze.
Upośledzenie konkretnych funkcji i zmysłów organizmu kierowcy nie daje najmniejszej gwarancji bezpiecznej i odpowiedzialnej jazdy.
Kierowcy aut powinni pamiętać, że motocykliści i rowerzyści to też pełnoprawni użytkownicy dróg. Aby uchronić siebie i kierowców jednośladów od wypadków należy pamiętać o: bezwzględnym korzystaniu lusterek przed wykonywaniem manewrów zmian pasa i wyprzedzania i z wyprzedzeniem je sygnalizować, unikać gwałtownych zmian kierunków, zachować odpowiednią odległość (co najmniej 1metr) przy wyprzedzaniu jednośladu. Trzeba pamiętać, że motocyklista ma prawo do jazdy równoległej obok innego uczestnika ruchu, omijania pojazdów stojących w korku przejeżdżając wolno środkiem pomiędzy pasami ruchu.
Piesi poruszający się wzdłuż drogi, gdzie nie ma chodnika muszą korzystać z lewego pobocza. Gdy wzdłuż jezdni nie ma pobocza pieszy może korzystać z jezdni, pamiętając o tym, żeby maszerować jak najbliżej jej lewej krawędzi i ustępować pierwszeństwa nadjeżdżającym pojazdom. Rowerzystom przypominamy o obowiązkowym wyposażeniu jednośladu. Zgodnie z prawem ruchu drogowego rower powinien mieć: z przodu jedno światło barwy białej lub żółtej selektywnej, z tyłu - jedno światło odblaskowe o kształcie innym niż trójkąt oraz jedno światło pozycyjne barwy czerwonej, które może być migające, dzwonek lub inny sygnał alarmowy oraz sprawny, działający hamulec.
Zarówno pieszy, jak i rowerzysta powinni pamiętać o nałożeniu na siebie elementów odblaskowych. Na osoby do 15 roku życia poruszające się po zmroku poza terenem zabudowanym prawo o ruchu drogowym nakłada obowiązek noszenia elementów odblaskowych, pozostałe osoby powinny wyposażać się w odblaski ze względu na zdrowy rozsądek. Rowerzysta lub pieszy wyposażony w odblask, kamizelkę odblaskową lub nawet latarkę jest widoczny dla kierowcy już z odległości około 120 – 160 metrów, co za tym idzie – kierowca ma możliwość zredukować prędkość auta, bezpiecznie go ominąć lub w porę wyhamować.
Szczegóły kampanii „Kieruj się rozumem” na stronie internetowej: www.brd.policja.pl/brd/kampania

Powrót na górę strony