Wiadomości

POLICJANCI PRZESTRZEGAJĄ PRZED WCHODZENIEM NA ZAMARZNIĘTE AKWENY WODNE

Data publikacji 07.02.2014

Wchodzenie na nieznane, zamarznięte akweny wodne jest lekkomyślne i nieodpowiedzialne. Takie zachowanie może doprowadzić do tragedii. Policjanci w trosce o zdrowie i życie ludzkie apelują o ostrożność i zdrowy rozsądek. Woda to żywioł nawet w zimie. Dlatego ważnym jest zapoznanie się z kilkoma radami, dzięki którym unikniemy zagrożenia i możemy uratować życie ludzkie.

Wchodzenie na nieznane, zamarznięte akweny wodne jest lekkomyślne i nieodpowiedzialne. Takie zachowanie może doprowadzić do tragedii. Policjanci w trosce o zdrowie i życie ludzkie apelują o ostrożność i zdrowy rozsądek. Woda to żywioł nawet w zimie. Dlatego ważnym jest zapoznanie się z kilkoma radami, dzięki którym unikniemy zagrożenia i możemy uratować życie ludzkie.

W okresie zimowym, w szczególności kiedy utrzymują się przez dłuższy czas niskie temperatury powietrza dochodzi do zamarzania akwenów wodnych. Ten okres, to także czas beztroskiej zabawy na lodzie, ale pod warunkiem korzystania ze sztucznie utworzonego lodowiska. Bardzo często zdarza się jednak, że zabawy i spacery na lodzie odbywają się na zamarzniętych akwenach wodnych: jeziorach, rzekach, kanałach czy zatokach. Zdarzają się także przypadki wjeżdżania na takie akweny samochodem.

Pamiętajmy, że takie zachowanie jest skrajnie nieodpowiedzialne i może prowadzić do tragedii. Woda jest żywiołem nawet zimą i powinniśmy unikać nieznanych, zamarzniętych akwenów wodnych. Jeśli nie mamy pewności, że jest bezpiecznie nie ryzykujmy i nie wchodźmy na lód, tym bardziej jeśli nie mamy asekuracji. Pamiętajmy, że zamarznięty akwen może mieć w różnych miejscach różną grubość pokrywy lodowej.

Policjanci puckiej komendy mają pod szczególnym nadzorem akwen Zatoki Puckiej. Mając na celu eliminowanie przypadków zabaw dzieci na lodzie mundurowi prowadzili wzmożone kontrole tego miejsca w okresie ferii zimowych. Na szczęście funkcjonariusze nie musieli w takich sytuacjach interweniować. Utrzymujące się cały czas niskie temperatury powodują, że akwen jest w dalszym ciągu zamarznięty co zobowiązuje policjantów do prewencyjnego oddziaływania na ewentualnych spacerowiczów. Wczoraj w Pucku policjanci spotkali się z taka sytuacją i rozmawiali z mężczyzną, który z dzieckiem korzystał z jazdy na łyżwach. Okazało się, że pucczanin miał pełną świadomość ewentualnego zagrożenia, a z naturalnego lodowiska korzystał tuż przy samym brzegu. W tym przypadku zagrożenia załamania się lodu nie było, ale niektórzy spacerowicze wypuszczają się zbyt daleko w głąb zatoki.

Inne zdarzenie miało miejsce w miniony wtorek około 18.00 w Kuźnicy. Mieszkaniec tej miejscowości zaalarmował służby ratownicze po tym, jak usłyszał wołania o pomoc dochodzące z zatoki. Bardzo szybko na miejsce przybyli policjanci i strażacy oraz służba ratownictwa morskiego. Mimo sprawdzenia sporego obszaru nikogo nie znaleziono, użyty dodatkowo śmigłowiec ratowniczy Marynarki Wojennej z kamerą termowizyjną na pokładzie także nie znalazł osoby potrzebującej pomocy. Policjanci następnego dnia ponownie sprawdzili teren poszukiwań i nie potwierdzili, aby mogło dojść do jakiegokolwiek zdarzenia na zamarzniętej zatoce. Mimo to każdy taki sygnał musi zostać sprawdzony.

Policjanci apelują zatem o ostrożność, zachowanie zdrowego rozsądku i nie korzystanie z naturalnych lodowisk, jakimi są zamarznięte akweny wodne. Niektóre osoby są na tyle lekkomyślne, że wchodzą na lód nawet z dziećmi. Przed feriami zimowymi oraz w ich trakcie policjanci spotykali się z uczniami i przypominali o bezpiecznym wypoczynku. Jednym z punktów tych spotkań były również zabawy na lodzie. Mundurowi przestrzegali dzieci przez wchodzeniem na lód.

W przypadku zauważenia sytuacji, w której pod jakąkolwiek osobą załamał się lód pamiętaj:
1.Najpierw jak najszybciej zawiadom o zdarzeniu służby ratownicze pod numerem alarmowym 112 lub 997, 998, 999 podając bardzo szczegółowo lokalizację miejsca zdarzenia.
2.W miarę możliwości staraj się pomóc. Pamiętaj jednak o swoim bezpieczeństwie!!!
3.Nie zbliżaj się do miejsca, gdzie załamał się lód, jeśli się na nim znajdujesz połóż się płasko na tafli. Unikniesz w ten sposób miejscowego przeciążenia pokrywy lodowej.
4.Jeśli zauważysz zagrożenie (trzeszczenie lodu) powoli i spokojnie wycofaj się na brzeg
5.Jeśli będzie bezpiecznie pomóż osobie poszkodowanej podając np.: szalik, sanki lub gałąź
6.Po wydobyciu osoby poszkodowanej z wody przykryj ją, jeżeli to możliwe czymś ciepłym
7.Czekaj na wezwaną pomoc

Zastosowanie tych kilku podstawowych rad może komuś uratować życie.

Powrót na górę strony