Wiadomości

ZABEZPIECZONY PISTOLET VIS TRAFIŁ DO MUZEUM WOJSKA POLSKIEGO

Data publikacji 09.12.2013

Policjanci ze Słupska przekazali  Muzeum Wojskowemu w Warszawie legendarny pistolet VIS pochodzący z 1938 roku. Broń, ta znaleziona została na poddaszu podczas remontu dachu przedwojennego domu w Słupsku.

 

Policjanci ze Słupska przekazali  Muzeum Wojskowemu w Warszawie legendarny pistolet VIS pochodzący z 1938 roku. Broń, ta znaleziona została na poddaszu podczas remontu dachu przedwojennego domu w Słupsku.

Wiosną w  trakcie remontu poddasza starej kamienicy, pochodzącej z okresu II wojny Światowej,  w Słupsku pomiędzy krokwiami odnaleziono wciśnięty pakunek owinięty płótnem.  Jak się okazało w środku był pistolet i kilka sztuk amunicji. W związku z tym właściciele domu natychmiast  zawiadomili policjantów z Komedy Miejskiej w Słupsku, którzy zabezpieczyli eksponat. W trakcie prowadzonego postępowania śledczy potwierdzili, że mamy do czynienia z wyjątkowo dobrze zachowanym, cennym polskim pistoletem VIS. Zabezpieczony egzemplarz pochodzi z 1938 roku i wyprodukowany został w radomskiej Fabryce Broni. Postępowanie w sprawie  zabezpieczonego pistoletu, prowadzili policjanci z Komisariatu Policji I w Słupsku. Funkcjonariusze ustalali m. in. jej historię oraz czy znaleziona na poddaszu broń nie pochodziła z przestępstwa. Na etapie śledztwa oddano także z niej dwa strzały do celów badawczych.

Policjanci  wiedząc, że mają do czynienia z egzemplarzem wyjątkowym i historycznym, nie chcieli aby historia tego konkretnego pistoletu zakończyła się w magazynie broni dlatego nawiązali kontakt z Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie. Przekazując Vis-a muzeum, losy tego pistoletu będą pisane na nowo.-powiedział mł insp Andrzej Szaniawski Komendant Miejski Policji w Słupsku.

W miniony piątek  w Komendzie Miejskiej Policji w Słupsku odbyło się oficjalne i uroczyste przekazanie broni do Muzeum Wojskowego w Warszawie. Ze strony muzeum w Słupsku gościli ppłk. rezerwy dr. Krzysztof Gaj oraz  Zdzisław Zaidler Główny Inwentaryzator.

W najbliższym czasie  pracownicy muzeum postarają się prześledzić losy broni po opuszczeniu fabryki. Bardzo dobrze zachowane szczegóły broni jak numer seryjny sprawdzony zostanie w Centralnym Archiwum Wojskowym , gdzie powinny znajdować się  szczegółowe informacje do jakiej jednostki Wojska Polskiego trafił przed II Wojna Światową .

Powrót na górę strony