Wiadomości

DEBATA O ZACHOWANIACH RYZYKOWNYCH

Data publikacji 09.10.2013

Wczoraj w II Liceum Ogólnokształcącym im. Bolesława Chrobrego odbyła się debata społeczna na temat zachowań ryzykownych. Organizatorami debaty byli policjanci z Komendy Miejskiej Policji wraz z uczniami i nauczycielami II Liceum Ogólnokształcącego.

 

Wczoraj w II Liceum Ogólnokształcącym im. Bolesława Chrobrego odbyła się debata społeczna na temat zachowań ryzykownych. Organizatorami debaty byli policjanci z Komendy Miejskiej Policji wraz z uczniami i nauczycielami II Liceum Ogólnokształcącego.

W gościnnych murach sopockiego Liceum numer II im. Bolesława Chrobrego w Sopocie  odbyła się wczoraj debata społeczna na temat zachowań ryzykownych wśród młodzieży. Uczniów, nauczycieli i zgromadzonych na debacie ekspertów przywitał Dyrektor II LO Pan Jacek Gan oraz Komendant sopockiej Policji inspektor Beata Perzyńska.  Do debaty policjanci i nauczyciele zaprosili przedstawicieli sopockich instytucji.

Pani Justyna Michno i Magda Brzezicka z Młodzieżowego Ośrodka Terapeutycznego "Mrowisko" przedstawiły uczniom program leczenia dla osób uzależnionych od marihuany pod nazwą Candis oraz program Fred Goes Net dla osób, które eksperymentują z alkoholem i środkami odurzającymi. Wykład wygłosił również Pan Adam Hęćko, specjalista terapii uzależnień z Poradni MONAR w Gdańsku, który poruszył temat zachowań ryzykownych takich jak uzależnienia, zakażenie wirusem HIV, zbyt wczesne i nieświadome podejmowanie kontaktów seksualnych przez młodzież. Terapeuta przytoczył również wyniki badań ESPAD realizowanych wśród młodzieży szkolnej na temat używania substancji psychoaktywnych. Wyniki tych badań stanowią źródło informacji o zachowaniach ryzykownych młodych ludzi i są wykorzystywane do tworzenia planów i strategii długofalowych oddziaływań profilaktycznych. Głos w debacie zabrał również Pan Marcin Bednarz przedstawiciel sopockiego CARITAS-u, który zapoznał młodzież z oferta pomocową placówki jak również zaproponował jej udział w przedsięwzięciu Profilaktyka a Ty jako alternatywną i rozwijającą formę spędzania wolnego czasu. Głos w debacie zabrała również Pani Urszula Czajkowska Kurator Sądowy, Pani Joanna Mielewczyk z sopockiej Poradni Uzależnień oraz przedstawiciele Stowarzyszenia Czyste Dźwięki.

Policjanci przygotowali dla uczniów prezentację na temat odpowiedzialności prawnej. Prowadząca swój wykład sierż. Bożena Domagała poruszyła zagadnienia dotyczące m. in. ochrony prawnej nauczycieli, odpowiedzialności karnej sprawców przestępstw i wykroczeń.

Podczas panelu dyskusyjnego przedstawiciele młodzieży zadawali ekspertom pytania, najwięcej z nich trafiało do policjantów.

Komendant oraz policjanci starali się na nie wyczerpująco odpowiadać. Duża część pytań dotyczyła przemocy domowej oraz postępowania w przypadku stania się ofiarą przestępstwa.

Celem debaty było m. in. wskazywanie zagrożeń wynikających z podejmowania zachowań ryzykownych, kształtowanie świadomości prawnej u młodzieży.

Powrót na górę strony