Wiadomości

SZKOLENIE Z ZAKRESU KRYMINALISTYKI I ZWALCZANIA PRZESTĘPCZOŚCI

Data publikacji 18.09.2013

W dniach 9-12 września przedstawiciele mołdawskiej Policji mieli okazję przyjrzeć się metodom i technikom szkolenia oraz standardom stosowanym przez polską Policję. Funkcjonariusze Wydziału Kryminalnego oraz Laboratorium Kryminalistycznego Komendy Wojewódzkiej Policji w Gdańsku przeprowadzili szkolenie z zakresu kryminalistyki i zwalczania przestępczości kryminalnej na szczeblu regionalnym w ramach projektu: „Nowoczesne metody kryminalistyczne oraz wybrane aspekty i techniki szkolenia w Policji jako narzędzie wykorzystywane w zapobieganiu i zwalczaniu przestępczości – kontynuacja projektu zrealizowanego w 2012 r.”




„Nowoczesne metody kryminalistyczne oraz wybrane aspekty i techniki szkolenia w Policji jako narzędzie wykorzystywane w zapobieganiu i zwalczaniu przestępczości – kontynuacja projektu zrealizowanego w 2012 r.”



W dniach 9-12 września 2013 roku przedstawiciele mołdawskiej policji mieli okazję przyjrzeć się metodom i technikom szkolenia oraz standardom stosowanym przez polską Policję. Funkcjonariusze Wydziału Kryminalnego oraz Laboratorium Kryminalistycznego Komendy Wojewódzkiej Policji w Gdańsku przeprowadzili szkolenie z zakresu kryminalistyki i zwalczania przestępczości kryminalnej na szczeblu regionalnym w ramach projektu: „Nowoczesne metody kryminalistyczne oraz wybrane aspekty i techniki szkolenia w Policji jako narzędzie wykorzystywane w zapobieganiu i zwalczaniu przestępczości – kontynuacja projektu zrealizowanego w 2012 r.” realizowanego jako komponent regionalny wspólnie z Biurem Międzynarodowej Współpracy Policji KGP oraz innymi komórkami.

Mołdawscy eksperci poznali strukturę gdańskiego laboratorium kryminalistycznego, funkcjonujące w nim procedury Systemu Zarządzania Jakością, postępowanie ze zleceniami i obiektami badań. Polscy eksperci podzielili się swoją wiedzą oraz doświadczeniem z dziedziny nowoczesnych metod ujawniania i zabezpieczania śladów kryminalistycznych: biologicznych, chemicznych i daktyloskopijnych, jak również przedstawili metodyki badawcze i sprzęt analityczny stosowany w poszczególnych pracowniach.

Zorganizowane zostały również zajęcia praktyczne na poligonie, przy udziale pirotechników  Samodzielnego Pododdziału Antyterrorystycznego Policji KWP w Gdańsku, gdzie wspólnie przeprowadzono oględziny miejsca wybuchu, zebrano ślady, a następnie wykonano rekonstrukcję urządzenia wybuchowego. W ramach monitoringu projektu działania obserwowała również przedstawicielka Ministerstwa Spraw Zagranicznych – pani Joanna Cargill.

Duże zainteresowanie mołdawskich policjantów wzbudził samochód przystosowany do działań minersko-pirotechnicznych oraz wyposażenie i sprzęt jakim dysponują polscy pirotechnicy do przewozu urządzeń wybuchowych oraz robot wykorzystywany w tych działaniach.

Mołdawianie zwiedzili również muzeum kryminalistyki znajdujące się na Wydziale Prawa Uniwersytetu Gdańskiego oraz poznali zabytki i historię Gdańska.

Eksperci z Wydziału Kryminalnego na podstawie zrealizowanych spraw przedstawili możliwości wykrywcze polskiej Policji m.in. w sprawach: oszustw osób starszych metodą na wnuczka, kradziezy z włamaniem do bankomatów, kradzieży pojazdó, przestepczosci narkotykowej, uprowadzeń dla okupu, terroru kryminalnego. Omawiane sprawy powodowały burzliwą dyskusję i cieszyły się zainteresowaniem ze strony słuchaczy.

 

Więcej informacji na stronie:Szkolenie z kryminalistyki i zwalczania przestępczości kryminalnej dla Policji

 


Projekt jest współfinansowany w ramach programu polskiej współpracy rozwojowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP w 2013r.

  • Plik
Powrót na górę strony