Wiadomości

PODSUMOWANIE WOŚP

Data publikacji 13.01.2013

Policjanci przez cały wczorajszy dzień czuwali nad bezpieczeństwem kwestujących osób. Włączyli się również aktywnie w zbiórkę pieniędzy na rzecz dzieci i osób starszych. Można powiedzieć, że w woj. pomorskim XXI WOŚP przebiegał spokojnie.

 

Policjanci przez cały wczorajszy dzień czuwali nad bezpieczeństwem kwestujących osób. Włączyli się również aktywnie w zbiórkę pieniędzy na rzecz dzieci i osób starszych. Można powiedzieć, że w woj. pomorskim XXI WOŚP przebiegał spokojnie.

Dla policjantów praca przy Wielkiej Orkiestrze Świątecznej Pomocy zaczęła się już kilka dni przed weekendem. W całym województwie funkcjonariusze prowadzili spotkania z wolontariuszami poświęcone zagadnieniu bezpieczeństwa w trakcie kwesty. W dniu finału na ulicy pojawiły się także wzmożone patrole policji.

Poza zapewnieniem bezpieczeństwa policjanci starali się także aktywnie wspierać zbiórkę. Na Targu Węglowym w Gdańsku policjanci licytowali m.in. pamiątkową paterę przekazaną przez funkcjonariuszy pododdziału antyterrorystycznego, czy choćby maskotkę – słonika POPO. W sumie przedmioty wystawione w Gdańsku przez policjantów sprzedano za ponad 1200 złotych. Do tego mundurowi dołożyli ponad 3,600 złotych zebrane do puszek.

W Gdyni policjanci od samego rana wspierali Orkiestrę Jurka Owsiaka, licytując z wszystkimi Sztabami WOŚP. Na aukcje mundurowi wystawili maskotki "Foczki Gdynki", pamiątkowe kalendarze oraz odblaski. Dużym zainteresowaniem cieszyły się Unikatowe zaproszenia na Dzień Otwarty Komendy Miejskiej Policji w Gdyni. W sumie, dzięki hojnym darczyńcom, do kasy Orkiestry wpłynęło dotychczas blisko 1500 złotych, ale nadal trwają licytacje internetowe policyjnych gadżetów.

Oprócz licytacji, gdyńska drogówka zaprezentowała swoje działania w pozorowanym wypadku komunikacyjnym. Punktualnie o godzinie 13.00. na Skwerze Kościuszki rozpoczęła się symulacja zderzenia autobusu i dwóch samochodów. Wszystkie służby ratunkowe rozpoczęły działania. Funkcjonariusze z Wydziału Ruchu Drogowego zabezpieczyli miejsce wypadku i demonstrowali swoje czynności, które pozwalają w realnych sytuacjach określić przyczynę i przebieg zdarzenia. Pozorowanym działaniom przyglądało się kilkuset mieszkańców Gdyni.

W Kościerzynie od wczesnych godzin w dniu wczorajszym (13.01.2013) kilkunastu funkcjonariuszy czuwało nad bezpieczeństwem wolontariuszy kwestujących na kościerskich ulicach, a grupa policjantów brała udział w Wielkim Finale WOŚP na kościerskim rynku, gdzie można było obejrzeć sprzęt policyjny, poddać się daktyloskopowaniu przez policyjnego technika oraz licytować przekazanego przez kościerskich policjantów słonika POPO, który ostatecznie uzyskał kwotę 350 zł.

Także policjanci z Wejherowa aktywnie uczestniczyli w XXI finale orkiestry. Na rzecz fundacji przeznaczyli specjalne mandaty poparcia WOŚP. Jeden taki mandat można zakupić poprzez aukcję internetową. Inne w Gimnazjum nr 1 w Wejherowie licytował osobiście Komendant Powiatowy Policji - mł.insp. Krzysztof Lawer.

W Bytowie mundurowi  zagrali dosłownie i w przenośni. W dzień finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Bytowskim Centrum Kultury zagrała policyjna kapela rockowa eMO. Policjanci z kapeli corocznie w ten sposób wspierają akcję Jurka Owsiaka. Ponadto zorganizowano  przejażdżki radiowozem dla najmłodszych uczestników WOŚP.

Policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Malborku przekazali na aukcję internetową policyjną raportówkę.

W 21 Finale Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy mieli także swój udział policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Pucku. Szczególnie dla najmłodszych mieszkańców mundurowi przygotowali atrakcję, która jak się później okazało miała rzeszę fanów także wśród dorosłych. Każdy na specjalnie przygotowanym arkuszu tzw. „certyfikacie tożsamości” mógł skorzystać z techniki kryminalistycznej policji na pamiątkę pozostawić swoje odciski palców. Wystarczyło tylko wspomóc orkiestrę i wrzucić do puszki wolny datek. Odciski odbierał od mieszkańców technik kryminalistyki puckiej komendy, a ponieważ chętnych było tylu, że pomagali także inni policjanci, w tym Zastępca Komendanta Powiatowego Policji w Pucku kom. Michał Biedrawa. W ciągu dwóch godzin policjanci wykorzystali wszystkie arkusze. Mundurowi czekają teraz na informację, jaką kwotę pieniędzy zebrali w tym szczytnym celu.

W trakcie licytacji, która odbyła się w Centrum Kultury w Kartuzach można było wylicytować maskotkę słonia POPO oraz specjalnie przygotowaną na tę okazję pamiątkę przedstawiającą gwiazdę policyjną na drewnianej eleganckiej podstawie Dochód z licytacji zasilił konto fundacji, która w tym roku zbierała pieniądze na rzecz ratowania życia dzieci i godnej opieki medycznej seniorów.

Po za tym w niedzielne popołudnie na ulice Starogardu Gdańskiego wyruszyły patrole piesze składające się z umundurowanych funkcjonariuszy i ich prywatnych czworonogów. Aż 8 takich niecodziennych patroli czuwało nad bezpieczeństwem najmłodszych wolontariuszy. Do patroli tych dołączyli zawodowi przewodnicy psów wraz ze swoimi psimi partnerami.

Wszystkie uczestniczące w akcji psy wyposażone zostały w jednolite apaszki podkreślające ideę prowadzonej akcji. Największą popularnością cieszył się „Goldi” – 7 letni pies rasy Golden Retrievier, który wraz z policjantką przyciągał i zachęcał uczestników imprezy do obejrzenia policyjnego radiowozu. Głaskany i przytulany przez dzieci pies dumnie znosił trud swojej służby na rzecz Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

Funkcjonariusze czuwali także nad bezpieczeństwem kwestujących. W niedzielne przedpołudnie policjanci z Rumi zatrzymali mężczyznę, który podszywając się z wolontariusza dokonywał nielegalnej zbiórki pieniędzy do puszki. Obecnie policjanci sprawdzają wszelkie okoliczności związane z tą sprawą.

Funkcjonariusze z Kwidzyna odwiedzili wszystkie szkoły podstawowe, które były otwarte tego dnia. Przy szkole podstawowej nr 2 przy ul. Staszica członkowie 18 Pułku Ułanów Pomorskich umożliwili konną przejażdżkę dla chętnych osób. Jednym z ułanów był funkcjonariusz z kwidzyńskiej komendy. Wielką atrakcją  była także obecność przewodników psów służbowych wraz z pupilami. Wilczury budziły zarówno respekt jak i podziw wśród wszystkich mieszkańców naszego miasta.

Na dodatek podczas biegu ulicznego „Policz się z cukrzycą”  o bezpieczeństwo na drodze dbały wzmożone siły policjantów z drogówki.

Powrót na górę strony