Wiadomości

PARAMEDYK 2012 – ZAWODY MEDYCZNO-TAKTYCZNE

Data publikacji 24.10.2012

23 ekipy z kraju i zagranicy już po raz piąty na kilku obiektach w Trójmieście m.in. odbijały uprowadzony okręt, wkraczały do ciemnego pomieszczenia, w którym neutralizowały zagrożenie i wyprowadzały rannego zakładnika.

 

23 ekipy z kraju i zagranicy już po raz piąty na kilku obiektach w Trójmieście m.in. odbijały uprowadzony okręt, wkraczały do ciemnego pomieszczenia, w którym neutralizowały zagrożenie i wyprowadzały rannego zakładnika. Drugi dzień to czas na podsumowanie zawodów oraz wykłady ze specjalistami. Organizatorami i pomysłodawcami imprezy są policjanci z komendy wojewódzkiej i Samodzielnego Pododdziału Antyterrorystycznego w Gdańsku. Tegoroczne zawody zorganizowano wspólnie z Centrum Symulacji i Treningów REAGO, Komendą Miejską Straży Pożarnej w Gdyni oraz Zarządem Wojewódzkim NSZZ Policjantów w Gdańsku. Po zawodach zostały wyróżnione trzy zespoły.

Już po raz piąty na Pomorzu zespoły sił specjalnych podległe MON, MSW i MS rywalizowały w największych w Polsce zawodach i warsztatach medycyny taktycznej “Paramedyk”.

Pierwsza doba „Paramedyka” poświęcona była na rywalizację ekip, w której sprawdzono faktyczną wiedzę z zakresu medycyny taktycznej. Konkurencje, w których uczestniczą zawodnicy w każdej edycji zawodów są inne i do samego końca trzymane w tajemnicy. Uczestnicy w trakcie wykonywania poszczególnych zadań muszą nie tylko wykazać się wiedzą medyczną, ale także odpowiednim podejściem taktycznym. Na każdej z konkurencji sędziowie oceniają każdy z tych elementów osobno.

Drużyny za każdym razem eliminowały zagrożenie i udzielały pomocy osobom poszkodowanym. Zawodnicy m.in. musieli dostać się na statek od strony wody, zneutralizować zagrożenie, wyprowadzić rannego zakładnika i udzielić mu pomocy medycznej. Kolejnym zadaniem było wkroczenie do zaciemnionego pomieszczenia, do którego terroryści wpuścili gaz. Siły specjalne po zneutralizowaniu napastników miały za zadanie wyprowadzić ranną osobę i udzielić jej pomocy. W innej konkurencji funkcjonariusze musieli ewakuować rannych w wyniku eksplozji ładunku wybuchowego. Po ewakuacji funkcjonariusze udzielili im pomocy medycznej.

Po rywalizacji wyróżniono drużyny Wydziału Realizacyjnego Komendy Stołecznej Policji, Biura Ochrony Rządu oraz Samodzielnego Pododdziału Antyterrorystycznego Policji z Łodzi.

Drugi dzień „Paramedyka” wypełniły warsztaty, w ramach których zaplanowano wykłady i spotkania ze specjalistami, na których uczestnicy mogli zapoznać się z najnowszymi trendami zakresu medycyny pola walki. Mogą także przetestować nowoczesny sprzęt używany na świecie przez paramedyków.

Organizatorami i pomysłodawcami imprezy są policjanci z komendy wojewódzkiej i Samodzielnego Pododdziału Antyterrorystycznego w Gdańsku. Tegoroczne zawody zorganizowano wspólnie z Centrum Symulacji i Treningów REAGO, Komendą Miejską Straży Pożarnej w Gdyni oraz Zarządem Wojewódzkim NSZZ Policjantów w Gdańsku.

Imprezę zorganizowano przede wszystkim po to, aby zwrócić uwagę na problematykę niesienia pomocy medycznej w warunkach działań bojowych. Celem jest pomoc w systemowym wprowadzeniu TCCC (Tactical Combat Casualty Care) do polskich jednostek oraz przygotowanie policjantów, żołnierzy, ratowników taktycznych, dowódców i personelu medycznego do dobrej organizacji działań w ramach polskiego TCCC, a poprzez to zmniejszenie ryzyka i śmiertelności na polu walki.

W zawodach wzięły udział 23 zespoły podległe Ministerstwu Obrony Narodowej, Ministerstwu Spraw Wewnętrznych oraz Ministerstwu Sprawiedliwości, a także drużyna z Ukrainy i Niemiec. Duża liczba uczestników pozwoliła na wymianę doświadczeń, a także na sprawdzenie wiedzy i umiejętności praktycznych z zakresu medycyny taktycznej.

 

Powrót na górę strony