Wiadomości

BĄDŹ ŚWIADOMY - LEKCJA O INTERNECIE I PRAWACH AUTORSKICH

Data publikacji 02.12.2011

Nietypową lekcję, której tematem była kradzież dóbr intelektualnych w Internecie, zorganizowali w miniony piątek policjanci z KMP w Słupsku. Gośćmi specjalnymi  tego programu byli Hirek Wrona, Kris Winter oraz aktor Mateusz Damięcki .

 

Nietypową lekcję, której tematem była kradzież dóbr intelektualnych w Internecie, zorganizowali w miniony piątek policjanci z KMP w Słupsku. Gośćmi specjalnymi  tego programu byli Hirek Wrona, Kris Winter oraz aktor Mateusz Damięcki .

Projekt "Bądź świadomy",  to przedsięwzięcie autorskie Hirka Wrony. Jako prezenter muzyczny mocno zaangażował się w uświadomienie młodzieży, że ściąganie z Internetu pirackich nagrań muzycznych, filmów czy programów komputerowych to kradzież. Edukacja młodego pokolenia, które na co dzień korzysta z „sieci”  jest niezwykle istotna.  To właśnie młodzież jako użytkownicy Internetu, najczęściej  narażona jest  na pokusy i chęć posiadania często w sposób nielegalny tzw. dóbr intelektualnych.

Piątkowe spotkanie zorganizowane zostało razem z policjantami ze Szkoły Policji. Nowoczesna aula szkoły, na prawie 2 godziny  wypełniła się gimnazjalistami ze słupskich szkół.  Ponad 350 osób z zaciekawieniem słuchało tego co mówili Hirek Wrona , Kris Winter oraz aktor Mateusz Damięcki . 

- Jak wchodzę do sklepu to wiem, że tam stoi towar, który mogę wziąć, ale muszę za niego zapłacić. W Internecie wszystko jest łatwo dostępne, bez niczyjej zgody i akceptacji, ale czy to powoduje, że już mogę z tego korzystać? -  tak prowokował do dyskusji prowadzący Hirek Wrona.

W tym samym tonie wypowiadał się aktor Mateusz Damięcki, który przedstawiał kulisy powstawania filmów. Zachęcał młodzież do świadomego korzystania z Internetu w taki sposób aby nie łamać praw autorskich .


Kris Winter opowiadał o procesie powstawania muzyki i nagrań ,a co za tym idzie z kosztami jakie niesie za sobą ich wyprodukowanie i późniejsze dotarcie do fanów .

 - Artyści w Polsce   nie są w stanie zarobić na płytach. Najczęściej  trafiają one  na rynek piracki. To niestety niesie za sobą wyższe ceny  płyt i droższe bilety na koncerty, których niestety jest coraz mniej - tłumaczył gimnazjalistom

Jak się okazuje  to wywołało ogólna dyskusję. Uczniowie argumentowali, że „ściągają” z sieci, bo koszt zakupu płyty ulubionego wykonawcy, programu, gry czy filmu jest zbyt wysoki. Wszystko jest w Internecie ogólnodostępne i nie muszą wychodzić z domu .

Piątkowe spotkanie z gimnazjalistami w Słupsku zakończyło się  wyjaśnieniem co oznacza i na czym polega „ochrona własności intelektualnej”.

-Ilu z was samodzielnie napisało wypracowanie z polskiego? O właśnie, na jego podstawie  ktoś nakręcił film, ktoś inny napisał muzykę, a jeszcze inny stworzył grę. Ci ludzie zasługują na to, by ich praca była szanowana. Należą im się za nią pieniądze. To własność, którą trzeba chronić .Nie  wolno kraść muzyki, filmów, gier komputerowych, nie wolno kopiować czy udostępniać plików  –  podsumował  Hirek Wrona

 Szczegóły projektu "Bądź świadomy" oraz lista stron internetowych, na których można legalnie odsłuchiwać bądź pobierać za opłatą pliki, znajdują się na stronie www.badzswiadomy.pl.

Powrót na górę strony