Wiadomości

NIEUCZCIWY TAKSÓWKARZ PRZYWŁASZCZYŁ TELEFON

Data publikacji 21.10.2011

Znalazłeś? Masz możliwość ustalić właściciela? Musisz oddać. Tak stanowi prawo. O obowiązkach znalazcy nie chciał pamiętać taksówkarz, który świadomie przywłaszczył sobie cudzy telefon komórkowy. Teraz grozi mu za to do 3 lat pozbawienia wolności.

Znalazłeś? Masz możliwość ustalić właściciela? Musisz oddać. Tak stanowi prawo. O obowiązkach znalazcy nie chciał pamiętać taksówkarz, który świadomie przywłaszczył sobie cudzy telefon komórkowy. Teraz grozi mu za to do 3 lat pozbawienia wolności.

7 października br.  taksówkarz przewoził z centrum Sopotu klientów, wtedy jednemu z mężczyzn wypadł z kieszeni telefon komórkowy i portfel.

Właściciel auta znalazł te rzeczy następnego dnia i nie oddał właścicielowi. Pokrzywdzony zgłosił sprawę na policję.

Funkcjonariusze zarejestrowali telefon w policyjnym systemie informatycznym i rozpoczęli poszukiwania nieuczciwego taksówkarza.

Policjanci szybko ustalili kto wiózł pokrzywdzonego do domu. W miniony weekend zapukali do mieszkania 24-letniego mieszkańca Gdańska. Zaskoczony wizytą mężczyzna powiedział policjantom, że faktycznie znalazł u siebie w samochodzie portfel pokrzywdzonego, ale żadnego telefonu w nim nie było. Policjanci nie dali wiary zapewnieniom 24- latka i postanowili przeszukać mieszkanie i samochód gdańszczanina. Policyjna intuicja nie zawiodła mundurowych, w samochodzie taksówkarza znaleźli przywłaszczony telefon o wartości ponad tysiąc złotych oraz portfel pokrzywdzonego.

 

Telefon i portfel policjanci przekazali już prawowitemu właścicielowi. Za czyn, którego się dopuścił taksówkarz grozi kara pozbawienia wolności do lat trzech.

Policjanci przypominają!

 

Przywłaszczenie cudzej rzeczy jest przestępstwem. Kto w ciągu dwóch tygodni od znalezienia cudzej rzeczy nie zawiadomi o tym organu Policji lub innego organu państwowego, albo w inny właściwy sposób nie poszukuje posiadacza podlega karze grzywny do 500zł albo karze nagany ( art. 125 kodeksu wykroczeń ).

Kto znalazł rzecz zgubioną, powinien niezwłocznie zawiadomić o tym osobę uprawnioną do odbioru rzeczy. Jeżeli znalazca nie wie, kto jest uprawniony do odbioru rzeczy, albo jeżeli nie zna miejsca zamieszkania osoby uprawnionej, powinien niezwłocznie zawiadomić o znalezieniu właściwy organ państwowy.

Przepisy o rzeczach znalezionych stosuje się odpowiednio do rzeczy porzuconych bez zamiaru wyzbycia się własności, jak również do  zwierząt, które zabłąkały się lub uciekły.(art. 183 kodeksu cywilnego ).

Powrót na górę strony