Wiadomości

UWAGA NA OSZUSTÓW

Data publikacji 01.08.2011

Na terenie powiatu gdańskiego w ostatnim czasie pojawiają się oszuści. Podszywają się pod pracowników różnych firm i urzędów oraz podają się za członków rodziny. Ofiarami padają najczęściej osoby starsze. Policja apeluje o ostrożność.

 

Na terenie powiatu gdańskiego w ostatnim czasie pojawiają się oszuści. Podszywają się pod pracowników różnych firm i urzędów oraz podają się za członków rodziny. Ofiarami padają najczęściej osoby starsze. Policja apeluje o ostrożność.

Wczoraj (1 sierpnia br.) policja z Pruszcza Gd. została poinformowana przez 74-letnią mieszkankę Straszyna o tym, że została oszukana przez dwie nieznane kobiety, które ukradły jej 14 tys. zł. Pod koniec lipca br. zapukały one do drzwi starszej pani, pytając czy nie ma w domu starych monet lub banknotów. Podczas rozmowy jedna z kobiet zapytała czy gospodyni ma w domu jajka. Kazała stłuc jajko, ale przedtem powiedziała, że jeżeli żółtko będzie miało czarny kolor to umrze ktoś z członków rodziny. Pokrzywdzona bojąc się tragedii wykonywała posłusznie polecenia wydawane przez oszustkę. Oddała jej wszystkie swoje oszczędności, a sama poszła do ogrodu zakopać wcześniej stłuczone jajko. Po wyjściu oszustek z domu zorientowała się, że skradziono jej 14 tys. zł. Dopiero po kilku dniach zgłosił sprawę na policji ponieważ wstydziła się, że została oszukana.

Rysopis kobiet:

Pierwsza z wyglądu około 50 lat, około 165 cm wzrostu, średniej budowy ciała, na głowie miała jasny kapelusz. Druga młoda, przystojna kobieta, wiek około 18-19 lat, szczupłej budowy ciała, włosy ciemne, długie, proste.

Wszystkie osoby które mogą udzielić jakichkolwiek informacji o zdarzeniu lub zdarzeniach Policja prosi o kontakt pod nr telefonu 058 78-54-222, 997, 112 lub sekretariatem wydziału dochodzeniowo- śledczego 058 78-54-252.

Jak się bronić przed oszustami?

  • Oszuści wykorzystują wiele sposobów, aby wzbogacić się kosztem innych. Niektórzy z nich podają się nawet za członków rodziny, pracowników instytucji publicznych, czy też organizacji pozarządowych - charytatywnych. Wchodząc do mieszkania czekają tylko na chwilę nieuwagi, by nas okraść. Gdy poznamy ich zamiary, często wykorzystują przemoc fizyczną, by uciec z mieszkania i nie zostać złapanym.
  • Gdy ktoś podaje się za pracownika instytucji publicznej lub organizacji charytatywnej, żądaj dokumentu potwierdzającego jego tożsamość, najlepiej zanim go wpuścisz, zadzwoń do instytucji, na którą się powołuje i dowiedz się, czy ten człowiek tam pracuje i czy rzeczywiście miał cię odwiedzić.
  • Wszystkie wizyty powinny być poprzedzone odpowiednim komunikatem, informacją ze spółdzielni lub wspólnoty mieszkaniowej. Przy zawiadomieniach telefonicznych o planowanej wizycie u ciebie, też bądź ostrożny, dzwonić może oszust.
  • Podchodź z ograniczonym zaufaniem do wizyt bliżej nieokreślonych przyjaciół sprzed lat, czy kolegów członków rodziny. To mogą być oszuści, którzy chcą cię okraść.
  • Oszuści proszą często o możliwość pozostawienia informacji dla sąsiadów. Gdy pójdziesz po kartkę i długopis, oni mogą w tym czasie wejść do twojego mieszkania.
  • Oszuści proszą też o sprawdzenie przewodów wentylacyjnych. Jeden z nich będzie ci ciągle towarzyszył odwracając uwagę od drugiego, który w tym czasie będzie okradał mieszkanie.
  • Gdy wpuścisz oszustów do środka i później poznasz ich zamiary - nie reaguj panicznie. Dokładnie zapamiętaj ich twarze i ubiór. Spróbuj pod pozorem pożyczenia pieniędzy pójść do sąsiada i tam dyskretnie zawiadomić policję, lub po wyjściu oszustów z mieszkania zadzwoń na policję. Pamiętaj, że czasem lepiej stracić pieniądze niż życie.
  • Jeśli możesz poproś o pomoc sąsiadów. W towarzystwie osób trzecich złodziej zwykle rezygnuje z dokonania kradzieży.
Powrót na górę strony