Wiadomości

BEZPIECZNY TELEFON

Data publikacji 13.07.2011

Jednym z ważnych problemów dzisiejszych czasów są niewątpliwie kradzieże telefonów komórkowych. Łupem złodziei padają zarówno aparaty fabrycznie nowe, jak i te które mają już „swoje lata”. Przestępcy stosują różne sposoby dla osiągnięcia swojego celu. Nie oznacza to jednak, że nie można im utrudnić takiego działania.

Jednym z ważnych problemów dzisiejszych czasów są niewątpliwie kradzieże telefonów komórkowych. Łupem złodziei padają zarówno aparaty fabrycznie nowe, jak i te które mają już „swoje lata”. Przestępcy stosują różne sposoby dla osiągnięcia swojego celu. Nie oznacza to jednak, że nie można im utrudnić takiego działania.

Aby nie stracić telefonu unikajmy chwalenia się nim, szczególnie gdy jest nowy i ma wiele atrakcyjnych funkcji. Starajmy się nosić komórkę w miejscu trudnodostępnym lub mało widocznym np. w kieszeni koszuli, wewnętrznej kieszeni kurtki czy marynarki, w przedniej kieszeni spodni. Można nosić go na szyi pod swetrem. Natomiast nie wkładajmy telefonu do tylnej kieszeni spodni, torebki czy plecaka. Zachęca to złodziei do jego kradzieży. Jeśli musimy skorzystać z telefonu na ulicy, to starajmy się to robić w miejscu, gdzie jest dużo ludzi - spowoduje to, że złodziej będzie się czuł mniej pewnie. Pamiętajmy o tym, że chowając telefon po zakończonej rozmowie wskazujemy potencjalnemu złodziejowi, gdzie on jest ukryty.

Jeśli udajemy się na basen, do szpitala, siłowni czy na zabiegi rehabilitacyjne, ustalmy wcześniej czy będzie tam możliwość skorzystania ze schowka lub miejsca, w którym bezpiecznie przechowamy swój telefon. Jeśli nie, to rozważmy czy będzie on nam niezbędny. Nie pozostawiajmy telefonu bez nadzoru na widocznym miejscu w samochodzie, na stoliku w pubie, w pracy na biurku lub w szatni. Wiadomo, że okazja czyni złodzieja. Zastanówmy się także nad tym czy telefon komórkowy jest istotnym wyposażeniem ucznia idącego do szkoły?

Pamiętajmy o tym, że kupując telefon pochodzący z przestępstwa sami popełniamy przestępstwo. Dlatego też, starajmy się zrobić wszystko, aby potwierdzić legalność kupowanej komórki. Poprośmy sprzedawcę  o oryginalne pudełko i akcesoria oraz dokumenty i rachunek zakupu. Na pudełku powinna być naklejka z numerem IMEI telefonu, który jest nam sprzedawany. Porównajmy ten numer z wyświetlonym przez aparat po wprowadzeniu kodu *#06#. Poprośmy również o wystawienie rachunku potwierdzającego sprzedaż. Bądźmy szczególnie ostrożni przy zakupach na targowisku czy przez Internet, a także przy ofertach bardzo korzystnych i przy telefonach, które mają uszkodzoną lub zdartą naklejkę z numerem IMEI.

Należy unikać kupna telefonu z niewiadomego źródła, np. od przypadkowych osób, czy na różnego rodzaju giełdach, gdzie nie dostajemy żadnych dokumentów identyfikujących poprzedniego właściciela. W przypadku kupna kradzionego telefonu, nabywca naraża się na odpowiedzialność za paserstwo, za które grozi kara nawet do 2 lat pozbawienia wolności. Posiadając pochodzący z kradzieży telefon musimy liczyć się z tym, że zostanie on nam odebrany przez Policję!

Warto wiedzieć o tym, że operator telekomunikacyjny na żądanie uprawnionych podmiotów zobowiązany jest do niezwłocznego blokowania połączeń i uniemożliwienia użytkowania w jego sieci skradzionych telefonów. Informację o tym musi przekazać innym operatorom, aby ci uczynili to samo w swoich sieciach. Aby skorzystać z tej możliwości, właściciel skradzionego telefonu musi dostarczyć zaświadczenie o kradzieży z policji oraz przedstawić numer identyfikacyjny - IMEI - telefonu jak również dowód kupna, lub inne dokumenty identyfikujące właściciela.

Policjanci zwalczający przestępczość kryminalną doskonale wiedzą o procederze zmiany numeru IMEI zablokowanych telefonów i przypominają o istnieniu art. 306 Kodeksu Karnego. Mówi on o odpowiedzialności karnej grożącej osobie, która usuwa, przerabia lub podrabia znaki identyfikacyjne urządzenia. Przestępstwo to zagrożone jest karą do 3 lat więzienia. Osoby takie będą ścigane przez policjantów tak samo, jak złodzieje telefonów.

Każda informacja dotycząca osób oferujących do sprzedaży telefony komórkowe niewiadomego pochodzenia będzie dokładnie sprawdzana przez policjantów.

Powrót na górę strony