Wiadomości

WYMIANA ZE SZWEDZK POLICJ DZIĘKI WSPARCIU CEPOLU

Data publikacji 17.06.2011

Na początku czerwca podinsp. Krystian Wojciechowski z KWP w Gdańsku odwiedził  z delegacją hrabstwo Blekinge w Karlskronie w Szwecji. W trakcie 12 dniowego pobytu delegat KWP został zapoznany ze strukturą, umiejscowieniem w aparacie administracji i podstawowymi regulacjami prawnymi funkcjonowania policji w Szwecji.

Na początku czerwca podinsp. Krystian Wojciechowski z KWP w Gdańsku odwiedził  z delegacją hrabstwo Blekinge w Karlskronie w Szwecji. W trakcie 12 dniowego pobytu delegat KWP został zapoznany ze strukturą, umiejscowieniem w aparacie administracji i podstawowymi regulacjami prawnymi funkcjonowania policji w Szwecji.

Uczestniczył w codziennych odprawach do służby (videokonferencje z jednostkami podległymi) oraz w pracach zespołów zadaniowych ds. operacji policyjnych – „Sweden Rock Festival” w Solvesborg oraz międzypaństwowego meczu piłki ręcznej pomiędzy Szwecją i Izraelem. W obu tych operacjach aktywnie uczestniczył w pozyskiwaniu i przetwarzaniu informacji wywiadowczych składających się na podstawę oceny sytuacji taktycznej. W trakcie meczu wspólnie z dowódcą operacji na miejscu obserwował przebieg wydarzeń. W trakcie wizyty w jednostkach podległych – w Ronneby i Karlshamn zapoznawał się z realiami pracy policji lokalnej.

W trakcie wizyty w okręgu Skania odbyło się spotkanie w WWK policji w Malmo. Tutaj zapoznano delegata z realiami pracy policji kryminalnej dużego wieloetnicznego miasta. Specyfiką dużych miast Szwecji są gangi narodowe (Serbowie, Albańczycy, Arabowie) oraz przestępczość gangów motocyklowych. Szczególną uwagę w trakcie wizyty położono na prezentację i wymianę doświadczeń w dziedzinie analizy kryminalnej, wykorzystania baz danych w pracy policyjnej oraz wykorzystanie Internetu i kryminalistycznemu zabezpieczaniu śladów cyfrowych głównie z telefonów komórkowych. W trakcie wizyty w Urzędzie Celnym w Karlshamn zaprezentowano szczegóły pracy operacyjnej i dochodzeniowej tej jednostki głównie w obszarze zwalczania przemytu narkotyków i papierosów na kierunku linii promowej z Kłajpedy (Litwa). Z kolei w trakcie spotkania w siedzibie Straży Granicznej w Karlskronie zaprezentowano główne kierunki przemytu z Kaliningradu oraz potencjalne problemy na linii promowej Gdynia – Karlskrona. Szwedzi przedstawili także swoje oczekiwania co do dalszej współpracy i wymiany informacji kryminalnej ułatwiającej aktywniejsze zwalczanie przestępczości na wspólnym przejściu granicznym.

Strona szwedzka niezwykle sprawnie przygotowała wizytę. W trakcie każdego ze spotkań szczegółowo prezentowano dane aspekty. Gospodarze nie unikali odpowiedzi na często niewygodne pytania.

Stale powracającym motywem tej wizyty była kwestia dążenia strony szwedzkiej do rozwijania projektu „Boundless II”, zakładającego współpracę z KWP w Gdańsku i policją w Kłajpedzie we wspólnym zwalczaniu przestępczości na styku trzech państw (łączność promowa) oraz dążenie do podpisania z KWP w Gdańsku umowy o lokalnej wymianie informacji kryminalnej, pozwalającej na prowadzenie pełniejszego rozpoznania. Wizyta ta w ocenie delegata w pełni potwierdziła konieczność ścisłej wymiany informacji kryminalnej z policją szwedzką w obszarze zakreślonym umową międzyrządową. Ewentualna umowa lokalna uściślałaby kanały wymiany tej informacji i sposoby nadzoru jednostek policji szczebla krajowego. Jest to szczególnie ważne w perspektywie rychłego wycofania z Warszawy Nordyckiego Oficera Łącznikowego.

Wizyta ta odbyła się w ramach działań pod egidą CEPOL –u, jest wymianą wzajemną i dotyczy naczelników WWK z KWP w Gdańsku i Policji w Karlskronie. Pobyt w Gdańsku delegata strony szwedzkiej, naczelnika WWK w Karlskronie Tomasa Parlklo, planowany jest na okres od 23 sierpnia do 02 września 2011 roku.

  • Zdjecie
  • Zdjecie
  • Zdjecie
  • Zdjecie
Powrót na górę strony