Wiadomości

ZADANIA NA KOMISARIACIE

Data publikacji 09.06.2011

Komisariat Policji I w Słupsku przy ulicy Reymonta zamienił się w zeszłym tygodniu w bazę jednej ze stacji organizowanego w Słupsku „ II Słupskiego Biegu po Wiedzę SMS”. Organizatorem turnieju  byli uczniowie  Szkoły Mistrzostwa Sportowego ze Słupska, gdzie znajdują się także klasy liceum o profilu policyjnym.

Komisariat Policji I w Słupsku przy ulicy Reymonta zamienił się w zeszłym tygodniu w bazę jednej ze stacji organizowanego w Słupsku „ II Słupskiego Biegu po Wiedzę SMS”. Organizatorem turnieju  byli uczniowie  Szkoły Mistrzostwa Sportowego ze Słupska, gdzie znajdują się także klasy liceum o profilu policyjnym. Uczestnicy tej edycji już teraz zapowiedzieli, że kolejna  będzie miała więcej zadań, zbliżonych charakterem do pracy policjantów.

Policjanci z Komisariatu I Policji w Słupsku pomogli uczniom ze Szkoły Mistrzostwa Sportowego zorganizować „ II Edycję Słupskiego Biegu po Wiedzę SMS”. Na potrzeby turnieju zaadaptowano  jedno z pomieszczeń komisariatu na ulicy Reymonta. Na co dzień w pomieszczeniu tym odbywają się odprawy wychodzących do służby policjantów.

Zgodnie z założeniami pomysłodawców konkurs rozgrywany był w przestrzeni miejskiej, czyli w środowisku, w jakim młodzi ludzie w przyszłości będą pracować i realizować wyznaczane im zadania. Punktualnie o godzinie 9.00 uczestnicy stali się pionkami i po ogromnej planszy, jaką stało się miasto, poruszali się według wylosowanych tras. Na mapie Słupska  stworzono stacje gdzie młodzież sprawdzała swoje umiejętności realizując stawiane im zadania.  

Jedną z  takich stacji - baz utworzono w pomieszczeniach Komisariatu Policji przy ulicy Reymonta w Słupsku.  Tam oczekiwali na uczestników policjanci ze specjalnie przygotowaną  konkurencją dotyczącą właściwej komunikacji międzyludzkiej.

Zawodnicy za pomocą słów musieli  oddać to co zawarte było na przekazanym im rysunku. Inni uczestnicy, słuchając komunikatu  kolegi, w formie obrazka zapisywali  to co zrozumieli z przekazanego  im opisu. Późniejsza weryfikacja tych obrazków -   nadawcy i odbiorcy ukazała jak ważna jest precyzyjna i prawidłowa komunikacja międzyludzka. Niejednokrotnie opisy tych samych przedmiotów przekazywane przez dwie różne osoby mogą powodować że każdy z nich jest dostrzegany przez słuchacza  w zupełnie inny sposób.

Prawidłowa komunikacja werbalna –słowna, to jeden z ważniejszych elementów skutecznego działania służb mundurowych-policjantów.  Codzienna służba funkcjonariuszy to  komunikowanie się także z dyżurnym  jednostki policji  przy użyciu radiostacji. Policjant podczas interwencji w sposób zwięzły i niezwykle  precyzyjny przekazuje dyżurnemu  relację z miejsca zdarzenia. Tutaj nie może być mowy o powierzchowności i niedomówieniach, gdyż niejednokrotnie od tego zależy ludzkie życie i zdrowie. 

Uczestnicy II Edycji Biegu po wiedzę SMS  już teraz zapowiedzieli, że kolejna edycja będzie miała więcej zadań, zbliżonych charakterem do pracy policji.

 

Powrót na górę strony