Wiadomości

BEZPIECZNIEJ NAD WOD

Data publikacji 05.06.2011

Choć do wakacji pozostał już tylko miesiąc to sprzyjające warunki atmosferyczne do wypoczynku nad wodą, w cudownej scenerii, otaczającej nas przyrody pozwalają odpocząć fizycznie i psychicznie, gdy jest się bezpiecznym dlatego patrole policji częściej zaglądają na teren plaży i kąpielisk.

 

Choć do wakacji pozostał już tylko miesiąc to sprzyjające warunki atmosferyczne do wypoczynku nad wodą, w cudownej scenerii, otaczającej nas przyrody pozwalają odpocząć fizycznie i psychicznie, gdy jest się bezpiecznym dlatego patrole policji częściej zaglądają na teren plaży i kąpielisk.

 

Sztum to miasto położone między dwoma jeziorami. Upały nadeszły i od razu zaludniła się plaża miejska w Sztumie. Mundurowi w ramach działań „Bezpieczne wakacje” kontrolują teren plaży oraz deptaka nad jeziorem pod kątem bezpiecznego wypoczynku.

Patrole policyjne dotarły również na „dzikie kąpieliska”, miejsca niestrzeżone, gdzie zweryfikowały przestrzeganie przez turystów zasad odpoczynku na plaży, zgodnie z oznakowaniem ostrzegawczym. Pomyślnie sprawdzono też i nabrzeża portowe, miejsca dobijania łodzi oraz innego sprzętu pływającego.

Mundurowi podczas tych czynności pouczali urlopowiczów korzystających z uroków szaleństw wodnych, aby nie zapominali o zachowaniu większej czujności i ostrożności wobec swoich pociech.

Powyższe działania będą trwały do końca wakacji, po to aby bezpieczniej nad wodą.

Woda, nawet ta z pozoru spokojna i płytka kryje w sobie wiele pułapek. 

 

A oto kilka zasad jakich należy przestrzegać nad wodą aby uniknąć niebezpieczeństwa:

  • nie wolno wchodzić do wody po spożyciu alkoholu lub środków odurzających. Najczęściej toną osoby znajdujące się pod wpływem alkoholu lub pod wpływem takich środków;
  • nie wolno wchodzić do wody zaraz po opalaniu się na słońcu – może to grozić  szokiem termicznym lub utratą przytomności;
  • po wejściu do wody najpierw należy schłodzić okolicę serca, karku oraz twarz;
  • do wody wchodzimy tylko w miejscach oznakowanych, gdy nad kąpiącymi się czuwa ratownik;
  • nie skaczmy do wody na "główkę", tym bardziej jeśli nie znamy głębokości wody. Taki skok może doprowadzić do urazów kręgosłupa i kalectwa;
  • gdy przy kąpielisku strzeżonym widzimy czerwoną flagę lub nie jest wywieszona żadna flaga - kąpiel jest zabroniona;
  • rodzice powinni zawsze czuwać nad kąpiącym się dzieckiem;
  • nie należy przepływać czy wypływać na otwarty akwen bez asekuracji;
  • nie zaleca się kąpać zaraz po jedzeniu – powinno się odczekać przynajmniej godzinę;
  • do wody najlepiej wchodzić w grupie, albo przynajmniej z drugą osobą;
  • korzystając ze sprzętu wodnego upewnijmy się, że jest on sprawny, a przebywające na nim dzieci i osoby, które nie umieją pływać są we właściwy sposób zabezpieczone - mają na sobie specjalne kamizelki;


Nad wodą zawsze trzeba zachować ostrożność i zdrowy rozsądek!!! To nam zapewni bezpieczeństwo.

Przestrzeganie tych kilku podstawowych zasad przyczyni się do zwiększenia naszego bezpieczeństwa, a tym samym na pewno po weekendowym wypoczynku i wakacjach wrócimy szczęśliwi, ładnie opaleni, ze wspaniałymi wspomnieniami.

Powrót na górę strony