Wiadomości

BEZPIECZNI SENIORZY

Data publikacji 08.02.2011

07.02.2011r. policjanci Komendy Powiatowej Policji w Chojnicach w ramach działań prewencyjnych "Bezpieczny Senior" spotkali się ze studentami Uniwersytetu III Wieku w Chojnicach. Głównym tematem spotkania było bezpieczeństwo osób starszych oraz to jak nie stać się ofiarą przestępstwa, zwłaszcza oszustwa.

07.02.2011r. policjanci Komendy Powiatowej Policji w Chojnicach w ramach działań prewencyjnych "Bezpieczny Senior" spotkali się ze studentami Uniwersytetu III Wieku w Chojnicach. Głównym tematem spotkania było bezpieczeństwo osób starszych oraz to jak nie stać się ofiarą przestępstwa, zwłaszcza oszustwa.

Sprawcy przestępstw działają w różnorodny sposób i za pomocą różnych metod, wykorzystując najczęściej zaufanie i dobre serce seniorów. Bardzo często oszuści pukają do drzwi pod różnymi pretekstami, np. z prośbą o wodę czy coś do jedzenia, oferując sprzedaż artykułów przemysłowych bądź też podając się za osoby reprezentujące urzędy (listonosz, pracownika ZUS-u, siostra PCK, hydraulik lub przedstawiciela fundacji czy stowarzyszenia). Po podstępnym wejściu do mieszkania, wykorzystując nawet chwilową nieuwagę, okradają domowników.

Bardzo często popełnianym przestępstwem, którego ofiarami padają ludzie starsi, jest wyłudzenie pieniędzy przez osoby podające się za członków rodziny lub bliskich znajomych, pod pretekstem pilnej życiowej potrzeby. Jest to przestępstwo określane zwrotem "na wnuczka". Sprawcy dzwonią na telefon domowy przedstawiając się jako wnuk, wnuczka, siostrzeniec lub siostrzenica (głos w telefonie jest zniekształcony i starsi ludzie często myślą, iż dzwonią faktycznie osoby z rodziny. Oszuści prowadzą rozmowę w specyficzny sposób, tak aby potencjalna ofiara sama domyśliła się i zgadła z kim rozmawia, często też aby sama zaoferowała udzielenie wsparcia finansowego. Kiedy już zdecyduje się na pomoc, sprawca sam deklaruje odbiór pieniędzy w miejscu zamieszkania ofiary, po czym dzwoni po raz kolejny, podaje błahy powód, dla którego nie może osobiście odebrać pieniędzy i mówi, że wyśle zaufaną osobę, której należy je przekazać. Dlatego zazwyczaj sprawców jest co najmniej dwóch - jeden typuje ofiarę i wprowadza ją w błąd, a kolejna osoba odbiera pieniądze.

W czasie spotkania ze studentami, które odbyło się w Gimnazjum nr 1 w Chojnicach, policjanci omówili metody działania oszustów oraz zainscenizowali sytuacje, z jakimi mogą się spotkać osoby starsze. Zwrócili szczególną uwagę na to jak ustrzec się przed tego typu zagrożeniami. Podstawowe zasady są następujące: nie wpuszczać do mieszkania osób obcych; jeśli nie znamy odwiedzającego - spytać o cel jego wizyty; poprosić o pokazanie dowodu tożsamości lub legitymacji służbowej czy identyfikatora - uczciwej osoby nie zrazi takie postępowanie powodowane ostrożnością; w razie wątpliwości należy umówić się na inny termin, sprawdzając uprzednio w administracji osiedla lub innej odpowiedniej instytucji wiarygodność osoby pukającej do drzwi; nie przekazywać żadnych pieniędzy osobom, które telefonicznie podają się za członków rodziny lub proszą o przekazanie pieniędzy przez osoby pośredniczące. W sytuacji, gdy osoba staje się natarczywa, natychmiast należy zadzwonić na policję lub zaalarmować otoczenie.

Dzielnicowy obecny na spotkaniu zapoznał uczestników z charakterem swojej pracy, omówił rejony służbowe w mieście oraz możliwości i sposoby kontaktu z dzielnicowymi KPP Chojnice. Odpowiedział też na szereg pytań zainteresowanych studentów, którzy w związku z głównym tematem spotkania - ich bezpieczeństwem - dzielili się swoimi doświadczeniami i spostrzeżeniami.

Działania prewencyjne "Bezpieczny Senior" będą kontynuowane w ciągu 2011 roku na terenie całego powiatu chojnickiego.
Powrót na górę strony