Wiadomości

CORAZ TRUDNIEJSZE WARUNKI JAZDY

Data publikacji 20.10.2010

Warunki atmosferyczne coraz bardziej przypominają nam, że zima zbliża się nieuchronnie. Coraz częściej w nocy temperatura spada poniżej zera. Rano, wychodząc z domu do pracy, czeka na nas oszronione auto. To najlepszy dowód na to, że czas przygotować się do zimy.

Warunki atmosferyczne coraz bardziej przypominają nam, że zima zbliża się nieuchronnie. Coraz częściej w nocy temperatura spada poniżej zera. Rano, wychodząc z domu do pracy, czeka na nas oszronione auto. To najlepszy dowód na to, że czas przygotować się do zimy.

1. Po pierwsze trzeba zmienić opony na zimowe. Jednak kiedy to zrobić i dlaczego?

Zmianę opon letnich na zimowe eksperci zalecają w momencie, gdy średnia temperatura spada poniżej +7°C. Wtedy mieszanka gumowa opony letniej sztywnieje i jej właściwości jezdne pogarszają się, a co za tym idzie - zmniejsza się nasze bezpieczeństwo na drodze. Opony zimowe wykonane są z mieszanki gumowej przystosowanej do niskich temperatur; posiadają także inny rodzaj bieżnika. Dzięki temu droga hamowania ulega skróceniu, następuje lepsze odprowadzenie wody spod opony, co daje nam lepszą przyczepność. Te czynniki mogą uchronić nas od niekontrolowanego poślizgu lub stłuczki. Nie czekajmy do ostatniej chwili, zadbajmy o komfort jazdy i swoje bezpieczeństwo już przy pierwszych oznakach zbliżającej się zimy.

2. Po drugie należy dostosować swoją jazdę do warunków atmosferycznych.

Okres jesienny i zbliżająca się zima to czas niekorzystnych dla kierujących warunków atmosferycznych. Nagłe załamania pogody, ulewny deszcz, przymrozek - to wszystko wpływa na bezpieczeństwo jazdy. Przede wszystkim musimy zweryfikować prędkość jazdy - i to zarówno do pogody, jak i własnych umiejętności. Po lecie przyzwyczailiśmy się do pięknej pogody, nieco szybszej jazdy po suchym asfalcie, dynamicznego pokonywania zakrętów. W okresie jesiennym nawyki te trzeba zweryfikować. Przede wszystkim musimy poruszać się z taką prędkością, jaka pozwoli na kontrolowanie toru jazdy (oczywiście z przepisami ruchu drogowego). Dla każdego z nas prędkość ta będzie inna, gdyż uzależniona jest od indywidualnych umiejętności. Podczas opadów deszczu czy śniegu, w sytuacji kiedy nawierzchnia drogi jest śliska, pamiętajmy o zachowaniu odpowiedniego odstępu od pojazdu poprzedzającego. Odstęp powinien uwzględniać prędkość, z jaką się poruszamy; warunki drogowe, a także umiejętności kierującego pojazdem.

3. Po trzecie - stan techniczny pojazdu przed zimą warto dokładnie sprawdzić auto.

Warsztaty oraz stacje diagnostyczne oferują profesjonalny przegląd. Upewnijmy się, że akumulator w naszym samochodzie sprosta zimowym wyzwaniom. Nie można zapomnieć także o tak prozaicznej kwestii jak zakup zimowego płynu do spryskiwaczy czy przygotowanie akcesoriów niezbędnych do odszronienia szyb.

4. Po czwarte - cierpliwość i wyrozumiałość.

Każdy z nas musiał kiedyś nauczyć się jazdy w trudnych warunkach. Dla niektórych kierujących będzie to pierwsza zima. Bądźmy wyrozumiali dla innych użytkowników dróg.
Dbając o stan techniczny pojazdu w zmieniających się warunkach atmosferycznych poprawiamy własne bezpieczeństwo oraz komfort jazdy.
Powrót na górę strony