Wiadomości

ZAKUPY PRZEZ INTERNET

Data publikacji 07.09.2010

Coraz częściej kupujemy w internecie. Niektórzy z nas, tylko w taki sposób zaopatrują się w potrzebny im asortyment. Czasami jest to nasz wybór, a czasami konieczność. Atutem takich zakupów jest wygoda, gdyż nie ruszając się sprzed monitora komputera można zamówić dowolny produkt z dostawą do domu. W sieci np. nie ma kolejek.

Coraz częściej kupujemy w internecie. Niektórzy z nas, tylko w taki sposób zaopatrują się w potrzebny im asortyment. Czasami jest to nasz wybór, a czasami konieczność. Atutem takich zakupów jest wygoda, gdyż nie ruszając się sprzed monitora komputera można zamówić dowolny produkt z dostawą do domu. W sieci np. nie ma kolejek. Niestety zdarzają się przypadki oszustw lub kradzieży. Gdyńscy policjanci radzą co zrobić, by dokonanie takiego zakupu było możliwie bezpieczne.

Tylko w ciągu jednego dnia do komisariatu w Gdyni Karwinach wpłynęły dwa zawiadomienia dotyczące oszustw internetowych. W pierwszym przypadku 40-letnia kobieta w lipcu br. za pośrednictwem aukcji internetowej zamówiła telefon komórkowy wpłacając na podane konto 360zł. Wprawdzie telefon otrzymała, jednak nie był on oryginalny pomimo wcześniejszego zapewnienia. W podobny sposób została oszukana inna 40-latka, która nie otrzymała zamówionego za blisko 2 tys. zł. sprzętu RTV.

Gdyńscy policjanci apelują do osób robiących zakupy poprzez Internet o ostrożność. Oto kilka zasad, jak bezpiecznie kupować w sieci:

1. Przede wszystkim pamiętajmy, by zawsze kierować się ograniczonym zaufaniem do sprzedającego.
2. Nigdy nie kupujmy w sieci korzystając z komputera stojącego w kafejce internetowej. Tam najłatwiej o utratę poufnych danych. Używajmy tylko komputera domowego i zachowujmy całą korespondencję ze sprzedawcą. Jeśli nas oszuka, pozwoli to policji szybko go ująć.
3. Korzystajmy tylko ze znanych i sprawdzonych portali internetowych.
4. Przed zakupem w wirtualnym sklepie zasięgnijmy opinii o nim i sprawdźmy jego rzetelność. Można to zrobić u znajomych lub na forach internetowych. Zwracajmy też uwagę, czy sklep podaje swój adres i numer telefonu. Wtedy, w razie jakichkolwiek wątpliwości, możemy tam zadzwonić.
5. Przy płaceniu kartą kredytową zwracajmy uwagę, czy połączenie internetowe jest bezpieczne i czy przesyłane przez nas dane nie zostaną wykorzystane przez osoby nieuprawnione. Na dole strony powinien pojawić się symbol zamkniętej kłódki, a na początku adresu - literki "https". Zazwyczaj można też zamówić towar z opcją płatności przy odbiorze.
6. Gdy kupujemy na aukcji internetowej, przeczytajmy komentarze o sprzedającym. Brak komentarzy pozytywnych lub ich niewielka liczba powinny wzbudzić naszą szczególną czujność.
7. Otrzymując ofertę e-mailem nie korzystajmy z linków, na stronę sklepu wejdźmy wpisując adres w oknie przeglądarki, unikniemy w ten sposób stron podszywających się pod legalnie działające sklepy.
8. Zamawiając sprzęt zapytajmy, czy sprzedawca dołącza oryginalne oprogramowanie na płytach i instrukcję obsługi.
9. Kupując telefon komórkowy zapytajmy o ładowarkę i dowód zakupu, telefony kradzione sprzedawane są bez ładowarki i "dokumentacji".

Jeśli, mimo zachowania zasad ostrożności, dostaniemy zamiast zamówionego produktu np. puste pudełko, natychmiast zadzwońmy na Policję. Wtedy zapisana korespondencja i przesłana przez oszusta paczka będą stanowiły dowód przestępstwa.

(Źródło KGP)
Powrót na górę strony