Pomóż nam zadbać o twoje bezpieczne Święta Wielkanocne
Przed nami okres przedświątecznej gorączki zakupów, biegania po sklepach, a potem upragnione przez wielu Święta Wielkanocne, w których czasie wyjedziemy odpocząć i odwiedzimy bliskich. Zajęci przygotowaniem świąt często zapominamy o najważniejszym, o naszym bezpieczeństwie. Aby Święta Wielkanocne były bezpieczne i upłynęły nam spokojnie, bądźmy uważni i ostrożni. Oto kilka rad, które mogą sprawić, że nie padniemy ofiarą oszustów, czy złodziei.
Policjanci radzą, by wszędzie tam, gdzie jest tłok – w centrach handlowych, na bazarach i w środkach komunikacji publicznej – zachować szczególną ostrożność. To właśnie w tych miejscach notuje się najwięcej kradzieży. Kieszonkowcy najczęściej wykorzystują tłok i nasze rozkojarzenie. Nie przechowujmy dokumentów i pieniędzy w tylnych kieszeniach spodni, w zewnętrznych kieszeniach płaszcza, czy kurtki. Zwróćmy uwagę na podręczne torby, nie pozostawiajmy ich bez opieki. Płacąc, nie odkładajmy portfela na ladzie.
Torebkę najlepiej nosić z przodu i koniecznie zamkniętą. Tylko wtedy będzie bezpieczna. Jeśli wybieramy się do rodziny na święta, pamiętajmy, by odpowiednio zabezpieczyć swoje mieszkanie. Kiedy my będziemy świętować z bliskimi, złodziej może odwiedzić nasz dom. Zamknij dobrze drzwi oraz okna i poinformuj o wyjeździe zaufanego sąsiada.
Wielu z nas, aby spotkać się z najbliższymi, spędzi w drodze setki kilometrów. Jeżeli zaś wyruszamy w podróż własnym samochodem, pamiętajmy, aby odpowiednio wcześniej sprawdzić stan naszego auta. W ten sposób unikniemy niebezpiecznych sytuacji na drodze spowodowanych usterkami pojazdu. Przede wszystkim każdy kierowca powinien wziąć sobie głęboko do serca zasadę, że wolniej oznacza bezpieczniej.
Poniedziałek Wielkanocny – lany poniedziałek
Zachowania osób niewłaściwie obchodzących zwyczaje wielkanocne, a przede wszystkim „śmigus-dyngus” np. wylewanie na przechodniów z wielopiętrowych budynków nadmiernych ilości wody lub zanieczyszczeń oraz rzucanie z wiaduktów na przejeżdżające samochody worków foliowych wypełnionych wodą, powodować mogą naruszenie nietykalności cielesnej, uszkodzenie ciała, zniszczenie mienia lub naruszenie miru domowego podczas bezprawnego wtargnięcia do mieszkania bez zgody właściciela. Sprawcy w wyniku swojego nieodpowiedzialnego zachowania mogą ponieść odpowiedzialność karną za naruszenie przepisów.
Rodzice powinni nauczyć dzieci, że „lany poniedziałek” to tradycja polewania wodą, w której należy zachować umiar i kulturę. Zlewanie wodą przypadkowych przechodniów może narazić nas na straty materialne – gdy zostanie zniszczona np. droga odzież, telefon itd.