Strona używa plików cookies, aby ułatwić użytkownikom korzystanie z serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza wyrażenie zgody.

Wiadomości

2025 rok oznacza, że od przyjęcia kobiet do służby w Policji minęło 100 lat!

Data publikacji 24.02.2025

W garnizonie pomorskim służy blisko 1300 policjantek i prawie 1000 pracownic cywilnych Policji. Dwie policjantki z Gdańska mogą pochwalić się gigantycznym stażem, ponieważ obie rozpoczęły w tym roku 40 rok swojej służby. Pracownik cywilny z najdłuższym stażem jest natomiast w komendzie powiatowej w Kartuzach, Pani kończy już 54 rok pracy! Ogromne gratulacje, szacunek i wdzięczność za Waszą służbę i pracę.

Pomorskich policjantek jest blisko 1300 i prawie 1000 pracownic cywilnych. Dwie policjantki  z Gdańska mogą pochwalić się gigantycznym stażem, ponieważ obie rozpoczęły w tym roku 40 rok swojej służby. Jedną z nich jest asp. sztab. Marlena Maszota z Wydziału Sztabu Komendy Wojewódzkiej Policji w Gdańsku, która służyła o 2 tygodnie dłużej niż Pani podinsp. Joanna Stankiewicz z Komendy Miejskiej Policji w Gdańsku.

Pracownikiem cywilnym z najdłuższym stażem pracy natomiast jest Pani Mirosława Łojek, z Komendy Powiatowej Policji w Kartuzach, która kończy już 54 rok pracy! Ogromne gratulacje, szacunek i wdzięczność za Waszą służbę i pracę.

Z prawie 1300 policjantek blisko 100 pełni stanowiska kierownicze, zarówno w komendzie wojewódzkiej, miejskich i powiatowych Policji. Ponad 130 policjantek jest w korpusie oficerów, ponad 540 w korpusie aspirantów, 270 w korpusie podoficerów i 340 szeregowych.

2025 rok to wyjątkowa okazja by uczcić 100 lecie kobiet w Policji. To ważny rok, który przypomina o wkładzie funkcjonariuszek w budowanie bezpieczeństwa i porządku publicznego na przestrzeni całego stulecia. Historia kobiet w Policji rozpoczęła się w 1925 roku, wtedy po raz pierwszy zostały przyjęte do służby w Policji Państwowej. Ówczesne wymagania rekrutacyjne były bardzo surowe, dotyczyły m.in. wieku, stanu cywilnego i sytuacji rodzinnej. Jednakże pomimo tego pierwsze policjantki skutecznie realizowały swoje zadania.

Służba w policji wymaga wielu poświęceń i wyrzeczeń. To zawód, który trzeba kochać. Każda kobieta w tej formacji dzięki pasji i  zaangażowaniu realizuje swoje zadania i obowiązki.  Każdego dnia patrolują ulice, podejmują interwencje, ścigają piratów drogowych i groźnych przestępców.  Pracują przy rozpracowywaniu i ustalaniu sprawców przestępstw kryminalnych i gospodarczych. Uczestniczą w zabezpieczeniach imprez masowych, konwojują zatrzymanych, wspierają ofiary przemocy oraz pracują z młodzieżą.  Policjantki doskonale odnajdują się i realizują w każdej ze służb: kryminalnej, prewencyjnej oraz wspomagającej. Ponadto pomorskie policjantki pełnią również funkcje kierownicze na stanowiskach Zastępcy Komendanta Wojewódzkiego Policji w Gdańsku. Insp. Anna Kos odpowiada za pion prewencji, natomiast insp. Alina Majchrzak,  pion logistyczny.

 

Tekst: podkom. Anna Banaszewska-Jaszczyk, Zespół Prasowy KWP w Gdańsku.

Film asp. Łukasz Kirkuć, Zespół Prasowy KWP w Gdańsku.

Powrót na górę strony