Mieszkaniec powiatu kościerskiego liczył na szybki zarobek. Stracił prawie 150 tys. zł
150 tysięcy złotych stracił mieszkaniec powiatu kościerskiego. 46-latek uwierzył w zapewnienia szybkiego zysku i zainwestował w rzekomą giełdę. Zamiast zarobić, stracił swoje oszczędności. Zachowanie czujności i ostrożności, przy każdej dokonywanej transakcji, uchroni nas od stania się ofiarą oszustwa internetowego.
W piątek do Komendy Powiatowej Policji w Kościerzynie zgłosił się 46-letni mieszkaniec powiatu kościerskiego. Powiadomił o oszustwie internetowym, w wyniku którego stracił blisko 150 tys. zł. Przestępstwo polegało na tym, że oszuści przesłali za pośrednictwem jednego z portali ofertę szybkiego zysku, poszkodowany musiał tylko podać nr konta bankowego oraz dane do logowania. Mężczyzna nie podejrzewając, że to oszuści, podał wszystkie dane do logowania i stracił 150 tys. zł. W tej sprawie funkcjonariusze prowadzą postępowanie. Każdy, kto korzysta z opłat internetowych lub portali aukcyjnych, powinien mieć świadomość o działalności oszustów, którzy stale opracowują różne sposoby na nieprawne zdobycie pieniędzy. Najpierw starają się zdobyć zaufanie, a następnie proszą o pieniądze. Po otrzymaniu pieniędzy, kontakt z oszustami się urywa. Najczęściej do wyłudzenia pieniędzy dochodzi za pośrednictwem ofert kupna/sprzedaży.
W ostatnim czasie do tego rodzaju przestępstw na terenie powiatu kościerskiego dochodzi nawet kilka razy dziennie.
Jak działają sprawcy?
Na portalu aukcyjnym oszuści zamieszczają bardzo atrakcyjną ofertę kupna, która jest okazją wśród pozostałych. Zainteresowani myślą, że kontaktują się ze sprzedawcą, by dokonać zakupu, tymczasem to jest oszust, który chce jak najszybciej otrzymać pieniądze. Oszuści bardzo umiejętnie podchodzą do klienta i są w stanie przekonać go do płatności z góry lub wpłaty zaliczki, wykorzystując jego nieświadomość i brak ostrożności w sieci. Istotny jest sposób realizowania płatności za towar. Nowe technologie, które ułatwiają nam codzienne życie, są także wykorzystywane przez przestępców, dlatego bardzo łatwo stać się ofiarą oszustwa internetowego.
Policja apeluje o zachowanie rozwagi w trakcie zakupów online. Prosimy, by starać się korzystać ze sprawdzonych stron. Zawsze sprawdzajmy możliwe metody płatności oraz dane kontaktowe sprzedawcy. Unikajmy płatności z góry bądź dokonujmy jej tylko na sprawdzonych i zaufanych portalach. Patrzmy na opinie zarówno o sprzedawcy, jak i sklepie. Nie wierzmy w superoferty i unikajmy zakupu przedmiotów o rażąco niskiej cenie. Zachowujmy korespondencję ze sprzedawcą. Nigdy nie udostępniajmy żadnych swoich haseł dostępowych. W przypadku zamawiania sprzętu elektronicznego, pytajmy o dołączenie oryginalnego oprogramowania oraz instrukcji obsługi. Gdy otrzymamy wiadomość od sprzedawcy, nie wchodźmy na stronę sklepu bądź firmy za pomocą przysłanego linku. Na stronę sklepu lub firmy zawsze wchodźmy, wpisując samodzielnie jej adres w przeglądarkę internetową.
Zachowajmy czujność i ostrożność. Nie dajmy się okraść w sieci.
Każde oszustwo internetowe można zgłosić na Policję. Należy pamiętać, by zabrać ze sobą dokumentację tj.:
- datę i numer aukcji, jej przedmiot oraz wylicytowaną cenę,
- nazwę i numer konta sprawcy oszustwa-sposób kontaktu ze sprzedającym: jego e-mail, nr telefonu, adres,
- sposób dokonania zapłaty i kwota.