Mobilne Centrum Pomocy Ofiarom Przestępstw na terenie Gdańska
3 grudnia 2024 r. w dwóch lokalizacjach na terenie Gdańska, funkcjonariusze Komendy Miejskiej Policji w Gdańsku pełnili służbę z wykorzystaniem Mobilnego Centrum Pomocy Ofiarom Przestępstw. Działania realizowane będą na terenie każdego powiatu województwa pomorskiego i stanowią wyjście naprzeciw oczekiwaniom społecznym oraz dotarcie do osób mających problem z dojazdem do jednostki Policji oraz tych, które chcą zachować anonimowość.
3 grudnia na ul. Cieszyńskiego przy Pasażu Chełmskim oraz ul. Gościnnej w Gdańsku służbę z wykorzystaniem Mobilnego Centrum Pomocy Ofiarom Przestępstw pełnił dzielnicowy oraz policjant dochodzeniowo-śledczy z Komisariatu Policji I w Gdańsku. Miejsca dyżurów wytypowane zostały w oparciu o rozpoznanie terenowe dzielnicowych oraz analizę zdarzeń zaistniałych na podległym terenie, ze szczególnym uwzględnieniem przemocy domowej.
Mobilne Centrum Pomocy Ofiarom Przestępstw ma na celu ułatwienie kontaktu między policjantem a ofiarą przestępstwa. Pojazd zaadaptowany jest w taki sposób, aby policjant mógł dokonać czynności przyjęcia zawiadomienia o przestępstwie, czy przesłuchania świadka. Zdarza się często, że osoba doświadczająca przemocy domowej nie ma odwagi zgłosić się do jednostki Policji lub odmawia składań zeznań w obecności sprawcy przemocy. W tego typu sytuacji Mobilne Centrum Pomocy Ofiarom Przestępstw zapewni osobie pokrzywdzonej komfort oraz godne warunki do rozmowy i zgłoszenia przestępstwa. Ponadto jest przystosowany również do przeprowadzenia rozmowy z osobą małoletnią.
Pojazd zakupiono w ramach Projektu Power On - podniesienie kompetencji Policji w ramach wsparcia ofiar przestępstw realizowanego w ramach Programu Krajowego Funduszu Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Projekt sfinalizował Zespół Funduszy Pomocowych KWP w Gdańsku przy wsparciu merytorycznym Wydziału Prewencji KWP w Gdańsku.
Działania z wykorzystaniem specjalistycznego pojazdu realizowane będą na terenie wszystkich jednostek terenowych KWP w Gdańsku. Informacje o terminach i miejscach kolejnych dyżurów przekazywane będą z wyprzedzeniem za pośrednictwem stron internetowych i mediów społecznościowych komend miejskich i powiatowych Policji oraz instytucji pomocowych udzielających wsparcia.
Tekst i foto: Wydział Prewencji KWP w Gdańsku