Strona używa plików cookies, aby ułatwić użytkownikom korzystanie z serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza wyrażenie zgody.

Wiadomości

Ćwiczenia „EGIDA-24”

Data publikacji 28.11.2024

Komenda Wojewódzka Policji w Gdańsku przeprowadziła ćwiczenia pod kryptonimem „EGIDA-24”. Ćwiczenia miały na celu weryfikację systemu powoływania rezerw, sprawdzenia funkcjonalności procedur i założeń planistycznych oraz płynności przebiegu procesu przyjęcia osób w warunkach zewnętrznego zagrożenia bezpieczeństwa państwa i w czasie wojny.

W trakcie dwudniowych ćwiczeń pod kryptonimem „EGIDA-24”, które odbyły się 26 i 27 listopada w Komendzie Wojewódzkiej Policji w Gdańsku sprawdzono poziom przygotowania jednostki do przyjęcia rezerw osobowych oraz sprawność funkcjonowania elementów w tym punktów kontrolno-informacyjnych i wydawania wyposażenia. Zweryfikowano funkcjonalność procedur i rozwiązań planistycznych przyjętych w zakresie uzupełniania potrzeb osobowych, frekwencji oraz płynności przebiegu procesu przyjęcia osób, które uczestniczyły w przydziale.
 
Głównym założeniem ćwiczenia było praktyczne sprawdzenie przyjętych założeń i rozwiązań, związanych z powoływaniem tak zwanych rezerw osobowych do jednostki organizacyjnych Policji przewidzianych do militaryzacji, organizacji procesu szkolenia oraz przepływu informacji pomiędzy poszczególnymi komendami. 
 
W przeprowadzonych zajęciach teoretycznych i praktycznych, które miały na celu weryfikację tego, jak działa system powoływania rezerw, brało udział 20 osób. Uczestnicy ćwiczeń podczas szkolenia zapoznali się z ze specyfiką służby w Policji oraz z planowanymi obowiązkami służbowymi, zadaniami wykonywanymi w warunkach zewnętrznego zagrożenia bezpieczeństwa państwa i w czasie wojny.
 
Ćwiczący zaznajamiali się także z uzbrojeniem, umundurowaniem, zasadami udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej czy wybranymi zagadnieniami prawnymi. Podczas zajęć uczestnicy szkolenia nabywali podstawową wiedzę i umiejętności w zakresie realizacji zadań na stanowiskach służbowych zgodnie z przydziałem etatowym. Zapoznawali się z miejscem wykonywania zadań i obowiązków służbowych, zadaniami wykonywanymi w warunkach zagrożenia bezpieczeństwa państwa i w czasie wojny, a także z pojęciem i istotą militaryzacji w tym podwyższania gotowości obronnej.

 

Tekst/wideo: asp. Łukasz Kirkuć Zespół Prasowy KWP w Gdańsku.

Zdjęcia: podkom. Anna Banaszewska-Jaszczyk Zespół Prasowy KWP w Gdańsku.

Powrót na górę strony