Wiadomości

Zmień styl jazdy z letniego na zimowy. Zadbaj o swój samochód przed zimą!

Data publikacji 21.11.2024

Zbliżająca się zimowa aura, zapowiadana na najbliższe dni przez synoptyków powinna zmobilizować wszystkich do odpowiedniego przygotowania pojazdu do najtrudniejszego okresu w roku do jazdy samochodem. Śliska nawierzchnia, śnieg i gołoledź – z takimi warunkami musi liczyć się każdy kierowca podróżujący w tym czasie. Bez odpowiedniego przygotowania pojazdu i wiedzy wyruszanie w trasę może być niebezpieczne. W ciągu minionej doby do dzisiejszego poranka policjanci pracowali na miejscu ponad 150 kolizji drogowych i dwóch śmiertelnych wypadków, do których doszło w powiecie lęborskim i człuchowskim.

Zima na drogach wiąże się z charakterystycznymi dla tej pory roku kategoriami zagrożeń. Na drogach jest ślisko, wcześniej zapada zmrok, pada deszcz, śnieg, grad, jest mgła. Poruszając się w takich warunkach, kierujący pojazdem obowiązany jest zachować szczególną ostrożność.

Przede wszystkim kierowcy powinni pamiętać o obowiązku jazdy na światłach mijania przez cały rok. Podczas opadów, oprócz świateł mijania, należy używać również świateł przeciwmgielnych przednich; jeżeli zaś zmniejszona przejrzystość powietrza ogranicza widoczność na odległość mniejszą niż 50 metrów – należy również włączyć tylne światła przeciwmgielne.

Opony, światła, akumulator, płyny, a także wycieraczki szyb, to elementy, mające ogromne znaczenie dla sprawności pojazdu, a co za tym idzie bezpieczeństwa podczas jazdy. Należy pamiętać, że śliskie drogi potrafią boleśnie obnażyć wszelkie braki w wyposażeniu samochodu. Pamiętajmy, sprawny samochód to Twoje bezpieczeństwo!

Kierowcy zazwyczaj ignorują delikatne przymrozki. Potrzebują zbyt wiele czasu, aby w pełni przystosować się do pierwszych oznak nadchodzącej zimy. Doświadczenie pokazuje, że taka nieostrożność może się zakończyć niebezpiecznym poślizgiem. Warto zatem przygotować pojazd, by uniknąć przykrej „niespodzianki” na drodze. Przydałoby się więc zrobić przegląd pojazdu: sprawdzić, czy płyny eksploatacyjne są na odpowiednim poziomie, sprawdzić gęstość płynu chłodniczego, wymienić płyn w zbiorniku spryskiwaczy, oczyścić i zabezpieczyć przed utlenianiem klemy akumulatora. Nie zaszkodzi wymiana na nowe pióra wycieraczek oraz sprawdzenie działania dmuchawy, ogrzewania wnętrza oraz ogrzewania szyby tylnej. Każdy kierowca dla własnego bezpieczeństwa i komfortu jazdy powinien wymienić ogumienie z letniego na zimowe. Przed zimą należ sprawdzić hamulce w samochodzie. W tym miejscu trzeba pamiętać, że kiedy mamy śliską nawierzchnię najlepiej jest hamować silnikiem. Warto także zachować większy odstęp między pojazdami, ponieważ śliska nawierzchnia wydłuża drogę hamowania. Wszystkie te rady w połączeniu z rozważną jazdą pozwolą bezpiecznie dotrwać do wiosny.

O czym pamiętać podczas jazdy w zimowych warunkach?

·         Temperatury są niskie? Nie czekaj, zmień opony na zimowe.

·         Czyść reflektory. Czysty reflektor to dobra widoczność.

·         Ruszasz w daleką trasę? Sprawdź pogodę i informacje o stanie dróg. Mogą być bardzo ważne.

·         Przed wyjazdem w trasę, przygotuj auto. Oczyść szyby z zewnątrz i od środka, dolej płynu do spryskiwaczy.

·         Pamiętaj o światłach: dziennych, mijania i przeciwmgłowych.

·         Noga z gazu. Auto wolniej reaguje, a więc jedź wolniej.

·         Pamiętaj o odstępie od poprzedzającego auta.

·         Pamiętaj o tym, że na śliskiej nawierzchni auto gorzej reaguje na ruchy kierownicą.

·         Nawierzchnia jest śliska? Pamiętaj, że w takich warunkach droga hamowania jest dłuższa.

·         Warunki na drodze są złe, przygotuj się na to, że inne auto może zachlapać ci szybę i ograniczyć chwilowo widoczność.

 

Listę tych zasad można uzupełnić chyba tylko jednym stwierdzeniem. Pomijając wszystkie wskazówki, kierowca powinien… zachować szczególną ostrożność. To podstawa zasad prawa o ruchu drogowym. 

 

Szczególna ostrożność czasami to zdjęcie nogi z gazu, czasami uważniejsze obserwowanie otoczenia, a czasami zwiększenie uwagi i dostosowanie zachowania do warunków i sytuacji zmieniających się na drodze. Szczególna ostrożność to przede wszystkim rozsądek za kierownicą.

  • Policjanci pracujący na drogach
  • Policjanci pracujący na drogach
Powrót na górę strony