Konferencja naukowo-szkoleniowa pn. „Zapewnienie bezpieczeństwa dzieci i młodzieży priorytetem w działalności placówek oświatowych oraz organów ścigania”.
Dziś, w sali teatralnej budynku Neofilologii Wydziału Filologicznego Uniwersytetu Gdańskiego w Gdańsku, odbyła się konferencja naukowo-szkoleniowa pn. „Zapewnienie bezpieczeństwa dzieci i młodzieży priorytetem w działalności placówek oświatowych oraz organów ścigania”. Organizatorem przedsięwzięcia był insp. Bogusław Ziemba Komendant Wojewódzki Policji w Gdańsku oraz Pan Grzegorz Kryger Pomorski Kurator Oświaty. W wydarzeniu udział wzięła Pani Anna Olkowska-Jacyno II Wicewojewoda Pomorska.
Dziś, w sali teatralnej budynku Neofilologii Wydziału Filologicznego Uniwersytetu Gdańskiego w Gdańsku, odbyła się konferencja naukowo-szkoleniowa pn. „Zapewnienie bezpieczeństwa dzieci i młodzieży priorytetem w działalności placówek oświatowych oraz organów ścigania”.
Wydarzenie zostało zainaugurowane wystąpieniem insp. Anny Kos Zastępcy Komendanta Wojewódzkiego Policji w Gdańsku, która przywitała uczestników konferencji i odniosła się do tego jak istotne jest poczucie bezpieczeństwa małoletnich przebywających na terenie placówek oświatowych. Uczestników konferencji przywitał także przedstawiciel z Pomorskiego Kuratorium Oświaty, który zaznaczył jak ważna jest współpraca pomiędzy organami ścigania a przedstawicielami placówek oświatowych.
Podczas konferencji zaprezentowane zostały następujące wykłady:
Rola Policji w zapewnieniu bezpieczeństwa osób doświadczających przemocy domowej – st. asp. Daniel Zegzuła specjalista Wydziału Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Gdańsku,
Identyfikacja przemocy i wykorzystania seksualnego dzieci: objawy, skutki oraz rola społeczności w zapobieganiu – Pani dr Marta Flis-Świeczkowska koordynator zespołu interdyscyplinarnego, radca prawny Centrum Pomocy Dzieciom w Gdańsku,
Odpowiedzialność prawna nieletnich – Pani Monika Krajka-Pawlak sędzia orzekająca w sprawach rodzinnych i nieletnich, Przewodnicząca V Wydziału Rodzinnego i Nieletnich Sądu Rejonowego Gdańsk-Południe w Gdańsku
Zapewnienie bezpieczeństwa dzieci i młodzieży w działalności placówek oświatowych w świetle nowelizacji ustawy z dnia 13 maja 2016 r. o przeciwdziałaniu zagrożeniom przestępczością na tle seksualnym i ochronie małoletnich – Pani Paulina Tyborowska radca prawny Kuratorium Oświaty w Gdańsku,
Przeciwdziałanie demoralizacji i przestępczości nieletnich – asp. Krystian Lewandowski asystent Wydziału Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Gdańsku.
Adresatami przedsięwzięcia byli dyrektorzy i pedagodzy z placówek oświatowych, a także funkcjonariusze Komendy Wojewódzkiej Policji w Gdańsku, komend miejskich i powiatowych Policji województwa pomorskiego.
Dzisiejsza konferencja spotkała się z ogromnym zainteresowaniem. Tematyka konferencji związana z zapewnieniem bezpieczeństwa dzieci i młodzieży jest bardzo ważnym elementem pracy wszystkich instytucji, a zagrożone poczucie bezpieczeństwa dzieci i młodzieży przyczynia się do powstawania różnych problemów edukacyjnych, wychowawczych, rozwojowych i zdrowotnych. Dlatego jednym z priorytetów wszystkich instytucji zaangażowanych w zapewnienie bezpieczeństwa dzieci i młodzieży jest zdiagnozowanie występujących problemów, negatywnych zjawisk i podjęcie odpowiednich kroków, aby im przeciwdziałać, co w konsekwencji skutkować będzie zapewnieniem właściwego poziomu bezpieczeństwa tym, którzy z racji wieku nie posiadają wiedzy i narzędzi umożliwiających właściwe rozpoznanie sytuacji niebezpiecznych.
Zorganizowana konferencja miała na celu zacieśnienie współpracy z instytucjami pozapolicyjnymi w zakresie ochrony małoletnich, a także zapewnienie wsparcia przy realizacji codziennych zadań służbowych. Konferencja nawiązywała również swoją tematyką do trwającej ogólnopolskiej kampanii „Dzieciństwo bez Przemocy”, w którą włączyli się funkcjonariusze Policji poprzez podejmowanie działań profilaktyczno-edukacyjnych.