Strona używa plików cookies, aby ułatwić użytkownikom korzystanie z serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza wyrażenie zgody.

Wiadomości

Policjanci i Starosta Słupski rozdawali odblaski z okazji „Ogólnopolskiego Policyjnego Dnia Odblasków”

Data publikacji 01.10.2024

1 października obchodzony jest Ogólnopolski Policyjny Dzień Odblasków, który rozpoczyna kampanię „Świeć przykładem”. Z tej okazji policjanci z Komendy Miejskiej Policji w Słupsku oraz Starosta Słupski Pan Paweł Lisowski przeprowadzili akcję profilaktyczną przypominającą o tym, że odblaski poprawiają widoczność na drogach, a co za tym idzie zdecydowanie zwiększają bezpieczeństwo uczestników ruchu drogowego.

Akcja odbyła się przed słupskim starostwem, gdzie policjanci wspólnie z Panem Pawłem Lisowskim – Starostą Słupskim wręczali elementy odblaskowe tym osobom, które przyjechały do Słupska załatwić sprawy urzędowe. Odbiorcami dzisiejszych działań byli mieszkańcy powiatu słupskiego, którzy w zdecydowanej większości zamieszkują tereny wiejskie i często przemieszczają się pomiędzy miejscowościami po nieoświetlonych drogach. Przepisy ruchu drogowego nakładają na tych pieszych obowiązek używania poza obszarem zabudowanym elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu, chyba że poruszają się po drodze przeznaczonej wyłącznie dla pieszych lub po chodniku. Funkcjonariusze zalecają jednak, aby z odblaskowych opasek, kamizelek, smyczy lub innych świecących elementów korzystać również w obszarze zabudowanym, na oświetlonych drogach i chodnikach lub oznakowanych przejściach dla pieszych, dlatego, że ten kawałek odbijającego światło plastiku sprawia, że kierowcy zauważą pieszego nawet z odległości 150 metrów.

Celem takich działań jest zachęcenie jak największej liczby pieszych do korzystania z elementów odblaskowych, nie tylko po zmroku poza obszarem zabudowanym, ale również w obszarze zabudowanym na nieoświetlonych lub słabo oświetlonych odcinkach dróg. W okresie jesienno – zimowym najbardziej zagrożoną grupą uczestników ruchu drogowego są piesi. Ciemne ubrania ograniczają ich widoczność, dlatego też policjanci ruchu drogowego zarówno w codziennej służbie jak i podczas działań profilaktyczno - edukacyjnych przypominają o obowiązku posiadania elementów odblaskowych. Elementami odblaskowymi mogą być przedmioty doczepiane do ubrania, opaski, kamizelki oraz smycze. Ważne jest ich umieszczenie: odblaski zaleca się umieszczać na wysokości kolan, dłoni, w okolicy środka klatki piersiowej i pleców – wówczas będziemy mieli pewność, że są dobrze widoczne dla innych uczestników ruchu drogowego. Warto przypomnieć, że po zmroku pieszy ubrany w ciemny strój jest widziany przez kierującego pojazdem z odległości około 30 metrów. Natomiast osoba piesza, mająca na sobie elementy odblaskowe, staje się widoczna nawet z odległości 150 metrów, co pozwala kierowcy wyhamować i bezpiecznie ją ominąć.

  • policjanci podczas akcji dot. profilaktyki noszenia odblasków
  • policjanci podczas akcji dot. profilaktyki noszenia odblasków
  • policjanci podczas akcji dot. profilaktyki noszenia odblasków
  • policjanci podczas akcji dot. profilaktyki noszenia odblasków
  • policjanci podczas akcji dot. profilaktyki noszenia odblasków
  • policjanci podczas akcji dot. profilaktyki noszenia odblasków
Powrót na górę strony