Wiadomości

Nietrzeźwy kierujący ujęty przez żołnierza i strażaka po służbie

Data publikacji 20.09.2024

We wtorek w miejscowości Kalmuzy nietrzeźwy kierujący wpadł w poślizg, a jego auto zablokowało ruch w obu stronach. 32-letni kierowca opla miał prawie półtora promila alkoholu w organizmie i zatrzymane prawo jazdy za przekroczone punkty karne. Policjanci ponownie apelują do wszystkich uczestników ruchu drogowego o stosowanie się do hasła "JADĘ - NIE PIJĘ!".

Mimo licznych apeli do kierowców o zachowanie rozwagi i szczególnej ostrożności, a zwłaszcza o nie wsiadanie za kierownicę po wypiciu alkoholu, zdarzają się przypadki świadczące o całkowitej nieodpowiedzialności niektórych użytkowników dróg.

 

We wtorek 17 września 2024 r. około północy dyżurny kwidzyńskiej jednostki otrzymał zgłoszenie o nietrzeźwym kierującym, który wpadł w poślizg i stoi autem na środku drogi DK-55 w miejscowości Kalmuzy w gminie Gardeja. Policjanci, którzy pojechali na miejsce ustalili w rozmowie ze świadkami tego zdarzenia, że kierujący oplem mężczyzna, który został przez nich ujęty jest najprawdopodobniej pod wpływem alkoholu. Dzięki właściwej reakcji dwóch mężczyzn, którzy na co dzień pracują również w mundurach, jeden z nich jest żołnierzem w Dolnej Grupie a drugi strażakiem w PSP w Grudziądzu, nie doszło do większej tragedii. Ujęty przez nich 32-latek, to mieszkaniec Grudziądza. Badanie alkomatem wykazało u niego prawie 1,5 promila. Dodatkowo po sprawdzeniu jego danych w systemach policyjnych wyszło na jaw, że mężczyzna ten nie posiadał uprawnień do kierowania, ponieważ zostały mu one zatrzymane z powodu przekroczenia 24 punktów karnych.

W związku z obustronnym zablokowaniem drogi, jego auto zostało odholowane na policyjny parking. Mężczyzna odpowie teraz przed sądem za swoje postępowanie. Kierowanie pojazdem w stanie nietrzeźwości jest przestępstwem, za które kodeks karny przewiduje karę grzywny, karę ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności.

 

Apelujemy do osób, które zauważą pijanego kierowcę, aby jak najszybciej powiadomiły Policję. W ten sposób mogą uratować czyjeś zdrowie lub życie. Bierna postawa osób bliskich, którzy nie reagują w sytuacji, gdy nietrzeźwy wsiada za kierownicę, wyraża przyzwolenie na taką jazdę. Tym samym osoby te stają się współodpowiedzialne za zagrożenie, jakie stanowi pijany kierowca na drodze.

Powrót na górę strony