Wiadomości

Właściciel restauracji podejrzewany o kradzież prądu i nielegalne rozpowszechnianie utworów muzycznych

Data publikacji 02.08.2024

Podłączenie się do instalacji elektrycznej z pominięciem urządzeń pomiarowych jest przestępstwem zagrożonym karą 5 lat pozbawienia wolności. Na sprawcy ciąży też obowiązek uiszczenia opłaty za nielegalny pobór energii, której wysokość może wynieść od kilku do kilkunastu tysięcy złotych. Na 5 lat można też trafić za kratki za rozpowszechnianie utworów muzycznych bez umowy licencyjnej i czynienie z tego stałego źródła dochodu. Taka odpowiedzialność karna ciąży na właścicielu restauracji w powiecie lęborskim.

Czynności lęborskich policjantów zajmujących się zwalczaniem przestępczości gospodarczej, podejmowane z przedstawicielami firmy energetycznej i ZAiKS-u sukcesywnie doprowadzają do ujawniania przypadków kradzieży prądu i bezprawnego rozpowszechniania utworów muzycznych. Podczas wczorajszych wspólnych działań kryminalni i pracownicy Energi oraz inspektorzy ZAiKS-u potwierdzili takie przestępstwa w jednej z restauracji w powiecie lęborskim. Właściciel restauracji jest podejrzany o nielegalne doprowadzanie od co najmniej kilku dni prądu do lokalu z pominięciem układu pomiarowego oraz publiczne odtwarzanie utworów muzycznych nadawanych przez stację radiową, bez zawarcia umowy licencyjnej. Przeprowadzone przez inspektorów terenowych ZAiKSu czynności wykazały, że od około 3 lat w restauracji nielegalnie odtwarzane były chronione prawem utwory, przez co właściciel, który uzyskiwał z tego korzyści materialne, naraził Stowarzyszenie Autorów ZAiKS na straty w wysokości prawie 9 tysięcy złotych.

Policjanci wyjaśniają okoliczności tej sprawy i przypominają, że zgodnie z ustawą i prawie autorskimi prawach pokrewnych, każdy utwór jest chroniony prawem i wykorzystanie utworu wymaga zgody autora bądź reprezentującej go organizacji. Dlatego każdy kto prowadzi działalność gospodarczą i ma zamiar rozpowszechniać np. utwory muzyczne dla umilenia klientom czasu (np. w sklepach, salonach fryzjerskich, restauracjach, barach) zobowiązany jest do podpisania umowy licencyjnej z odpowiednią firmą i opłacenie składek. W przeciwnym wypadku może się narażać na odpowiedzialność karną z art. 116 wspomnianej ustawy. Czynienie z przestępstwa stałego źródła dochodu jest zagrożone karą 5 lat pozbawienia wolności. Tyle samo grozi za nielegalny pobór prądu.

Powrót na górę strony