Wiadomości

Półmetek wakacji za nami-pamiętajmy o swoim bezpieczeństwie.

Data publikacji 31.07.2024

Połowa wakacji już za nami. Przez ten czas pomorscy policjanci nieustannie dbali o bezpieczeństwo mieszkańców regionu. Jak pokazują policyjne statystki, dla mundurowych był to okres wytężonej pracy. Funkcjonariuszy można spotkać tam, gdzie wypoczywają turyści i mieszkańcy. Jesteśmy nad wodą i na drogach. Rozmawiamy z dziećmi, młodzieżą, a także z seniorami, wszystko po to, aby wakacje minęły bezpiecznie. Pamiętajmy, że w tym wyjątkowym czasie, troska o własne bezpieczeństwo powinna nam towarzyszyć na co dzień. Wakacje to czas letnich urlopów, jednak od bezpieczeństwa urlopu wziąć nie można.

Każdego roku nad bezpieczeństwem mieszkańców Pomorza i turystów odwiedzających nasz region czuwają policjanci. Można nas spotkać tam, gdzie wypoczywacie. Jesteśmy nad wodą i na drogach. Rozmawiamy z dziećmi, młodzieżą, wszystko po to, żebyście z wakacji powrócili tylko z dobrymi wspomnieniami.

Policjanci ruchu drogowego monitorują bezpieczeństwo na drogach, sprawdzają prędkość, stan techniczny pojazdów, sposób przewożenia dzieci i trzeźwość kierujących. Reagują na przestępstwa i wykroczenia w ruchu drogowym, zwracając szczególną uwagę na osoby stwarzające swoją jazdą zagrożenie dla pozostałych.

Od 21 czerwca na pomorskich drogach doszło do 230 wypadków drogowych, w których 303 osoby zostały ranne, a 11 osób zginęło. Porównując te dane do 2023 roku, wprawdzie liczba wypadków jest większa, to ofiar śmiertelnych w tegoroczne wakacje jest o połowę mniej. Policjanci pracowali na miejscu 2902 kolizji drogowych i przeprowadzili ponad 40 tysięcy kontroli drogowych wobec kierowców i pieszych. Od 21 czerwca funkcjonariusze ruchu drogowego ujawnili ponad 19 tysięcy wykroczeń, za które na ponad 15 tysięcy osób nałożyli mandaty karne.

Najwięcej wypadków drogowych spowodowanych było przez nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu oraz niedostosowanie prędkości do warunków ruchu. W ich wyniku dochodziło do zderzeń bocznych oraz czołowych pojazdów.

Przez pierwszą połowę wakacji pomorscy policjanci przeprowadzili 80 631 badań na zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu, ujawniając 516 nietrzeźwych kierujących. Wzmożone kontrole policyjne będą trwały nieprzerwanie do końca wakacji. Prowadzone będą także działania edukacyjne jak np. przekazywanie apteczek samochodowych osobom poruszającym się po drogach szybkiego ruchu w naszym województwie.

Pomorscy policjanci po raz kolejny przypominają wszystkim kierującym o ostrożnej jeździe i dostosowaniu prędkości do warunków panujących na drodze oraz do natężenia ruchu. Pamiętajmy, aby podczas jazdy zwracać uwagę na oślepiające słońce, które może utrudniać widoczność i koncentrację. Zwolnijmy na mokrej nawierzchni. Szczególną ostrożność zachowajmy w rejonach skrzyżowań i przejść dla pieszych, a jeśli z jakiegoś względu mamy utrudnioną widoczność, zdejmijmy nogę z gazu. Nie zapominajmy o zapinaniu pasów bezpieczeństwa. Jeśli Twoje dziecko ma zaplanowany grupowy wyjazd autokarem na wycieczkę, obóz czy kolonie, zadbaj o kontrolę autokaru i kierowcy przed wyjazdem.

Nad osobami wypoczywającymi nad wodą czuwają policyjni wodniacy. Niejednokrotnie ratują ludzkie życie i udzielają pomocy osobom, które często przeceniają swoje możliwości w pływaniu.

Na terenie garnizonu pomorskiego zlokalizowany jest Komisariat Wodny Policji, w którym nad bezpieczeństwem wypoczywających nad wodą czuwa 25 policjantów. Ponadto na czas wakacji powołano również dziewięć sezonowych ogniw wodnych. 34 policjantów z Człuchowa, Kościerzyny, Sopotu, Chojnic, Malborka, Lęborka, Krynicy Morskiej, Gniewina i Tczewa dba o bezpieczeństwo mieszkańców i turystów nad jeziorami, morzem i rzekami.

Niestety, nie wszyscy zdają sobie sprawę, jak powinien wyglądać bezpieczny wypoczynek nad wodą. W tym roku podczas wakacji na Pomorzu utonęło już 7 osób. Byli to mężczyźni w wieku od 16 do 65 lat.

Apelujemy o unikanie niestrzeżonych kąpielisk i miejsc, które nie są przeznaczone do kąpieli – analiza utonięć wskazuje, że to tam najczęściej dochodzi do tragedii. Dbajmy o bezpieczeństwo swoje i naszych podopiecznych.

Przestrzegajmy zasad bezpieczeństwa nad wodą:

Zanim wejdziesz do wody:

* Wybierz bezpieczne miejsce, najlepiej strzeżone (nie wolno pływać na szlakach wodnych)

* Sprawdź, czy w pobliżu są osoby, które w razie potrzeby mogą pomóc lub zawiadomić ratowników

* W wodzie zanurzaj się stopniowo – różnice temperatur między nagrzanym ciałem a wodą mogą spowodować szok termiczny – ustanie akcji serca

* Nie skacz do wody, jeśli nie sprawdziłeś wcześniej dna, nawet jeśli robiłeś to dawniej, od tamtej pory na dnie mogły znaleźć się niebezpieczne przedmioty

* Nigdy nie kąp się pod wpływem alkoholu

* Nie pozwalaj dzieciom na samodzielne kąpiele (dzieci łatwiej ulegają panice, mają mniej siły i doświadczenia, by walczyć np. z silnym nurtem.

Policjanci prewencji od początku wakacji, czyli od 21 czerwca podjęli już 47437 interwencji, ujawnili 15114 wykroczeń, zatrzymali ponad 609 sprawców przestępstw i 736 osób poszukiwanych przez wymiar sprawiedliwości, wśród nich 188 osób poszukiwanych listami gończymi. 940 osób z uwagi na stan upojenia alkoholowego lub odurzenia policjanci doprowadzili do wytrzeźwienia do placówek pomocowych, ponieważ okoliczności, w jakich się znajdowały, zagrażały ich życiu lub zdrowiu.

Ponadto tylko od początku wakacji policjanci przyjęli 135 zgłoszeń zaginięć osób, większość z nich policjanci zakwalifikowali jako poziom I, czyli taki, który dotyczy bezpośredniego i realnego zagrożenia życia i zdrowia osoby. W takim przypadku niezbędne były natychmiastowe i szeroko zakrojone działania. Pomorscy policjanci wykorzystywali przy tym wszystkie możliwe siły i środki, aby skutecznie ratować zaginioną osobę. Do skutecznego prowadzenia poszukiwań, policjanci wykorzystywali specjalistyczny sprzęt, oraz przeszkolone w tropieniu psy, przeczesywali teren za pomocą dronów oraz kamer termowizyjnych. Liczył się czas oraz precyzja podjętych działań. Dzięki skoordynowanym działaniom wszystkie osoby zaginione zostały odnalezione.

Wakacje to również duże pole do działania dla policyjnych profilaktyków. Od początku wakacji w garnizonie pomorskim zaplanowanych i zgłoszonych zostało ponad 1000 zorganizowanych wypoczynków dla dzieci i młodzieży, takich jak kolonie, obozy harcerskie i biwaki.

Miejsca wypoczynku młodzieży w naszym województwie koncentrują się w najbardziej atrakcyjnych turystycznie regionach i obejmują takie powiaty jak człuchowski, gdański, nowodworski, chojnicki, bytowski, starogardzki oraz kościerski. Policjanci, wspólnie z przedstawicielami Państwowej Straży Pożarnej, nadleśnictw, WOPR-u, jak również powiatowych stacji sanitarno-epidemiologicznych w trakcie trwania obozów, kolonii, półkolonii i różnego rodzaju eventów sprawdzają, czy wypoczywające na nich dzieci i młodzież są bezpieczne. Od początku wakacji pomorscy profilaktycy przeprowadzili już około 600 tego rodzaju działań profilaktyczno-edukacyjnych, w obszarze zapewnienia bezpieczeństwa w okresie wakacyjnym, w tym właśnie kontrole wypoczynku letniego, pogadanki, stoiska profilaktyczno-edukacyjne podczas różnego rodzaju przedsięwzięć organizowanych przez Policję oraz organizacje poza policyjne, w których udział wzięło około 15 tys. uczestników.

Podczas spotkań omawiane są m.in. zasady zachowania się nad wodą i terenach przywodnych, w tym zasady bezpiecznej kąpieli, bezpiecznego żeglowania oraz uprawiania sportów wodnych, zasady bezpiecznego poruszania się w trakcie wycieczek, czy też bezpiecznego palenia ognisk. Przekazują również dane teleadresowe najbliższej jednostki Policji oraz wskazują możliwości wykorzystania aplikacji mobilnej „Moja Komenda”. Działania wpisują się w kampanię MSWiA „Bezpieczne wakacje" oraz „Kręci mnie bezpieczeństwo... w wakacje” i „...nad wodą”

Do końca wakacji pozostał niecały miesiąc, dbajmy o siebie, nie podejmujmy ryzykownych zachowań, aby wrócić z wakacji tylko z dobrymi wspomnieniami, nie tylko na zdjęciach. 

Powrót na górę strony