Wiadomości

O krok od tragedii na przejazdach kolejowych w powiecie lęborskim. Dwie kolizje z pociągami w ciągu jednego dnia

Data publikacji 23.07.2024

Tylko jednego dnia w powiecie lęborskim doszło do dwóch kolizji samochodów z pociągami. To już trzecie takie niebezpieczne zdarzenie w tym miesiącu. Kierowco! Zachowaj ostrożność na przejazdach kolejowych!

Po raz kolejny w tym miesiącu apelujemy o ostrożność i rozwagę podczas pokonywania przejazdów kolejowych. Zderzenie samochodu z rozpędzoną lokomotywą może skończyć się tragicznie. Pamiętajmy, że każdy przejazd kolejowy, strzeżony lub nie, jest dla kierowcy sprawdzianem czujności, a w skrajnych przypadkach śmiertelną pułapką. Tylko wczoraj lęborscy policjanci pracowali na miejscach dwóch kolizji samochodów z pociągami. Do pierwszego niebezpiecznego zdarzenia doszło we Wrześciu (gm. Wicko) nad ranem. Kierujący renault masterem 43-latek nie zastosował się do znaku „stop” przed przejazdem kolejowym i wjechał na tory w momencie gdy przejeżdżał nimi pociąg intercity relacji Lębork – Łeba. Auto uderzyło w bok wagonu tuż za lokomotywą. Mężczyzna jechał sam. Na szczęście nikt nie odniósł w tym zdarzeniu obrażeń. Badanie alkotestem wykazało, że zarówno kierowca samochodu jak i maszynista byli trzeźwi. Mundurowi nałożyli na 43-latka mandat w wysokości 1500 zł  i 10 punktów karnych. Przypominamy, że do podobnego zdarzenia doszło w tym samym miejscu 6 lipca br. Wówczas w takich samych okolicznościach z szynobusem zderzył się nissan prowadzony przez 58-letniego obywatela Niemiec. https://lebork.policja.gov.pl/pm7/informacje/wiadomosci/134789,Kolizja-na-przejezdzie-kolejowym-Przypominamy-podstawowe-zasady-bezpieczenstwa.html

Kolejna kolizja miała miejsce wczoraj po godzinie 16:00 w Nowej Wsi Lęborskiej. Tam z pociągiem na oznakowanym przejeździe zderzyła się 49-latka prowadząca chevroleta. Kobieta nie zachowała ostrożności podczas zbliżania się do przejazdu i nie udzieliła pierwszeństwa przejazdu pociągowi. Lokomotywa uderzyła w tył jej samochodu. I tu na szczęście obyło się bez obrażeń. Za spowodowanie kolizji policjanci ukarali 49-latkę mandatem w wysokości 2000 zł. Ruch pociągów na tej trasie został wstrzymany na około dwie godziny. Przewoźnik PKP IC zorganizował dla pasażerów komunikację zastępczą, a z racji zablokowania przejazdu kolejowego policjanci ruchu drogowego kierowali kierowców na drogi objazdowe.

Apelujemy do kierowców o większą ostrożność i bezwzględne stosowanie się do umieszczonych przed przejazdami znaków pionowych i poziomych. Przepisy związane z przejazdami kolejowymi reguluje art. 28 ustawy Prawo o ruchu drogowym, który wskazuje, że:

1.      Kierujący pojazdem, zbliżając się do przejazdu kolejowego oraz przejeżdżając przez przejazd, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność. Przed wjechaniem na tory jest on obowiązany upewnić się, czy nie zbliża się pojazd szynowy, oraz przedsięwziąć odpowiednie środki ostrożności, zwłaszcza jeżeli wskutek mgły lub z innych powodów przejrzystość powietrza jest zmniejszona.

2.      Kierujący jest obowiązany prowadzić pojazd z taką prędkością, aby mógł go zatrzymać w bezpiecznym miejscu, gdy nadjeżdża pojazd szynowy lub gdy urządzenie zabezpieczające albo dawany sygnał zabrania wjazdu na przejazd.

3.       Kierującemu pojazdem zabrania się:

1) objeżdżania opuszczonych zapór lub półzapór oraz wjeżdżania na przejazd, jeżeli opuszczanie ich zostało rozpoczęte lub podnoszenie nie zostało zakończone;

2) wjeżdżania na przejazd, jeżeli po drugiej stronie przejazdu nie ma miejsca do kontynuowania jazdy;

3) wyprzedzania pojazdu na przejeździe kolejowym i bezpośrednio przed nim;

4) omijania pojazdu oczekującego na otwarcie ruchu przez przejazd, jeżeli wymagałoby to wjechania na część jezdni przeznaczoną dla przeciwnego kierunku ruchu.

4. W razie unieruchomienia pojazdu na przejeździe kolejowym, kierujący jest obowiązany niezwłocznie usunąć go z przejazdu, a jeżeli nie jest to możliwe, ostrzec kierującego pojazdem szynowym o niebezpieczeństwie.

  • policjanci apelują o rozsądek i rozwagę
  • policjanci apelują o rozsądek i rozwagę
Powrót na górę strony