Wiadomości

Uważajmy na fikcyjne kwatery - 31-latek z narzeczoną stracili 1200 złotych

Data publikacji 10.07.2024

Sopoccy policjanci apelują o ostrożność przy wynajmie kwater! Zanim zarezerwujemy pobyt nad morzem i wpłacimy pieniądze, wnikliwie sprawdźmy właściciela i obiekt, do którego chcemy przyjechać. 31-latek z Zielonej Góry razem z narzeczoną znaleźli ogłoszenie o wynajmie apartamentu w Sopocie na serwisie ogłoszeniowym. Skontaktowali się z „wynajmującym”, ustalili termin 6-dniowego pobytu dla czterech osób na kwotę 2400 złotych i wpłacili 1200 złotych jako zaliczkę. Gdy kilka dni później na jednej z grup serwisu społecznościowego znaleźli to samo ogłoszenie z negatywnym komentarzem zrozumieli, że prawdopodobnie zostali oszukani. Do dnia dzisiejszego narzeczeństwo nie odzyskało pieniędzy, a będąc w Trójmieście o sprawie powiadomili sopockich policjantów.

Wczoraj do policjantów z Sopotu zgłosił się 31-letni mieszkaniec Zielonej Góry. Mężczyzna poinformował, że w czerwcu 2024 roku razem z narzeczoną znaleźli ogłoszenie o wynajmie apartamentu w centrum Sopotu, które znajdowało się na popularnym serwisie ogłoszeniowym. Skontaktowali się z „wynajmującym”, ustalili termin 6-dniowego pobytu dla czterech osób na kwotę 2400 złotych i wpłacili 1200 złotych jako zaliczkę. Gdy kilka dni później na jednej z grup serwisu społecznościowego znaleźli to samo ogłoszenie z negatywnym komentarzem zrozumieli, że prawdopodobnie zostali oszukani. Do dnia dzisiejszego narzeczeństwo nie odzyskało pieniędzy, a będąc w Trójmieście postanowili zgłosić sprawę sopockim policjantom.

 

Funkcjonariusze przyjęli zawiadomienie o oszustwie i po raz kolejny apelują o ostrożność przy wynajmie kwater oraz dokładną weryfikację właściciela obiektu przed przelaniem mu zaliczki.

 

Przypominamy!

 • Sprawdźmy, czy istnieje podany adres, ponieważ zdarza się, że ogłoszenie dotyczy ulicy, bądź adresu, którego nie ma. Tutaj pomocne mogą się okazać narzędzia internetowe umożliwiające lokalizację adresu.
 • Dokładnie sprawdźmy dane obiektu.
 • Nie dajmy się nabrać na super okazje cenowe. Porównajmy cenę wynajmu z tymi w podobnym standardzie i lokalizacji – tzw. super okazje powinny wzbudzić podejrzenia.
 • Nie sugerujmy się opiniami zadowolonych klientów dostępnymi na stronie internetowej obiektu - w przypadku oszustwa są one spreparowane - zasięgnijmy opinii z innych miejsc.
 • Jedźmy w miejsce polecone przez znajomych lub inne osoby, które już tam były.
 • Jeżeli obiekt działa legalnie, powinien być zarejestrowany w urzędzie danego miasta.
 • Zaliczkę wpłacajmy na konto bankowe. Każda propozycja przelania pieniędzy za pomocą alternatywnych form, firm pośredniczących, powinna wzbudzić nasze podejrzenia.
 • Poprośmy o wystawienie faktury, rachunku lub paragonu za wpłaconą zaliczkę. Opór w wystawieniu dokumentu powinien wzbudzić nasze podejrzenia co do uczciwości oferty.
 • Zachowujmy całą dokumentację związaną z transakcją, przelewy, e-maile, zarówno te, które wysyłaliśmy, jak i te, które otrzymaliśmy.

 

Pamiętajmy, im więcej czasu poświęcimy na weryfikację ogłoszenia, tym mniejsze szanse, że zostaniemy oszukani.

 • zdjęcia poglądowe do tematu oszustw
 • zdjęcia poglądowe do tematu oszustw
Powrót na górę strony