Wiadomości

Policjant, pasjonat rekonstrukcji historycznych podczas spotkania z dziećmi zainteresował ich historią Policji.

Data publikacji 08.07.2024

Młodszy aspirant Kamil Kaczorowski - Dzielnicowy Komendy Powiatowej Policji w Kwidzynie, jak sam twierdzi, historią interesuje się od zawsze. Swoją pasję połączył z policyjną służbą. Jest współzałożycielem Stowarzyszenia Grupy Historycznej „OSTPREUSSEN” oraz Stowarzyszenia „Szkoła pod Starym Dębem”. Dzielnicowy odtworzył mundur przedwojennego policjanta, w którym na spotkaniach z dziećmi i młodzieżą przybliża policyjne dzieje.

Kamil Kaczorowski pracuje w Policji od 14 lat. Swoją pracę rozpoczął w  Oddziale Prewencji Policji w Piasecznie, następnie pracował w Komendzie Miejskiej Policji w Elblągu w Wydziale Prewencji, a aktualnie jest dzielnicowym w Komendzie Powiatowej Policji w Kwidzynie. Kwidzyński policjant od 8 lat wspólnie z członkami swojego stowarzyszenia promuje wśród mieszkańców historię, a także wspólnie wspierają inicjatywy służące propagowaniu wiedzy historycznej. Kamil Kaczorowski w swojej codziennej pracy często uczestniczy w spotkaniach z dziećmi i młodzieżą, podczas których przybliża im historię Policji.

Odtwarzanie wszelkich elementów dawnego umundurowania to przede wszystkim precyzja i dbałość o detale. Chociaż wymaga to czasu oraz cierpliwości, dla policjanta jest to pasja, odskocznia od codzienności i sposób na relaks po trudach codziennej służby. Historią interesuje się od dawna, jego pradziadek Józef służył w armii Józefa Piłsudskiego. Natomiast brat jego dziadka, był policjantem Policji Państwowej w Kostopolu woj. Wołyńskie. Zginął w 1941 roku od strzału w tył głowy w Miednoje. Kamil posiada w swoich zbiorach taki sam mundur, jaki nosił brat jego dziadka wiele lat temu. Szczególnie interesuje go okres międzywojenny i działalność Policji Państwowej II Rzeczypospolitej. Kiedy poznawał historię Policji z tego okresu, powstał pomysł odtworzenia munduru przedwojennego policjanta.

Podczas piątkowego spotkania ubrany w mundur policjanta Policji Państwowej sprzed 1939 roku mówił uczestnikom kolonii w Zielonej Szkole w Brachlewie o historii Policji, o tym, że Policja Państwowa została powołana ustawą Sejmu II Rzeczypospolitej z 24 lipca 1919 r. i na pamiątkę tego wydarzenia współczesna Policja obchodzi swoje święto właśnie 24 lipca, 17 grudnia 1939 r. w Generalnym Gubernatorstwie powołano Policję Polską (zwaną niekiedy granatową), podległą niemieckiej policji porządkowej zaś 7 października 1944 r. dekretem Polskiego Komitetu Wyzwolenia Narodowego komunistyczne władze powołały Milicję Obywatelską. 6 kwietnia 1990 r., po transformacji ustrojowej, Sejm Rzeczypospolitej Polskiej powołał Policję.

W trakcie spotkania nie zabrakło również tematyki dotyczącej bezpiecznego zachowania się nad wodą podczas letniego wypoczynku. Policjant zachęcał uczestników kolonii do udziału w konkursie „Artystyczny przeWODNIK”, promujący bezpieczne przebywanie nad wodą oraz zdrowy i aktywny tryb życia. Koloniści otrzymali również na zakończenie spotkania elementy odblaskowe, pamiętajmy, że noszenie ich znacznie poprawia naszą widoczność po zmroku.

Nasz policjant Kamil Kaczorowski współtwórca Stowarzyszenia Grupa Historyczna „OSTPREUSSEN” oraz założyciel Stowarzyszenia „Szkoła pod Starym Dębem” serdecznie zaprasza wszystkich na organizowane przez jego stowarzyszenia niecodzienne obchody 80 rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego, które odbędą się już 14 września 2024 na terenie warsztatów szkolnych w Prabutach.  Będzie to niewątpliwie niesamowite widowisko.

Kamilowi życzymy dalszych sukcesów i czerpania satysfakcji oraz radości ze swoich zainteresowań.

  • Fotorelacja
  • Fotorelacja
  • Fotorelacja
  • Fotorelacja
  • Fotorelacja
  • Fotorelacja
  • Fotorelacja
  • Fotorelacja
  • Fotorelacja
  • Fotorelacja
  • Fotorelacja
Powrót na górę strony