Wiadomości

Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa w I połowie 2024 roku

Data publikacji 03.07.2024

Policjanci z powiatu gdańskiego podsumowali funkcjonowanie Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa w I połowie 2024 roku. W tym okresie otrzymaliśmy 555 zgłoszeń. Mundurowi weryfikują każdy otrzymany sygnał i zachęcają do odpowiedzialnego korzystania z aplikacji.

Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa stanowi istotne narzędzie komunikacji pomiędzy mieszkańcami powiatu gdańskiego a funkcjonariuszami Komendy Powiatowej Policji w Pruszczu Gdańskim oraz podległych jej komisariatów. 

W I połowie 2024 roku na mapę powiatu gdańskiego naniesiono 555 zgłoszeń. Potwierdzonych zostało 55 zgłoszeń, z czego już wyeliminowano 2. 479 zagrożeń nie zostało potwierdzonych, 8 zostało przekazanych do właściwych pod względem rzeczowym instytucji, 10 jest w trakcie weryfikacji, a 1 zakwalifikowano jako żart.

Policjanci weryfikują każde zgłoszenie, a informacje uzyskane za pomocą Mapy stanowią niejednokrotnie ważny sygnał o miejscach, które wymagają częstszego patrolowania oraz podjęcia innych działań zmierzających do polepszenia bezpieczeństwa.

Najwięcej zgłoszeń dotyczyło przekroczeń prędkości - 266 i niezgodnego z przepisami wg zgłaszających parkowania 95. 12 zgłoszeń dotyczyło niewłaściwej, zdaniem zgłaszającego organizacji ruchu drogowego, a 37 nielegalnych wysypisk śmieci.. 

W miejscach wskazanych przez mieszkańców, gdzie kierowcy przekraczają dozwoloną prędkość, pojawiają się cykliczne kontrole. W wielu takich lokalizacjach pozwoliły one problem wyeliminować – kierowcy, którymi najczęściej byli mieszkańcy najbliższej okolicy, jeżdżą wolniej i spokojniej.

W przypadku zgłoszeń dotyczących nieprawidłowego parkowania sygnały te były wielokrotnie potwierdzone przez policjantów i za każdym razem kończyły się interwencjami we wskazanych miejscach. Jednocześnie należy zauważyć, że większa część zgłoszeń dotyczy tego samego problemu, czego przykładem jest kwestia nieprawidłowego parkowania na dużych osiedlach mieszkaniowych. W tym przypadku należy stwierdzić, że problem tkwi w niedostosowanej do oczekiwań mieszkańców ilości miejsc parkingowych wybudowanych na danym osiedlu. 

Jednym z przykładów, gdzie wskazanie w KMZB doprowadziło do rozwiązania problemu, są sprawy zlikwidowanych nielegalnych wysypisk śmieci. Zgłoszeni są weryfikowane przez policjantów, a sprawy przekazana do właścicieli terenu – np. jednostki samorządu terytorialnego. Następstwem tego śmieci zostają uprzątnięte.

Przypominamy, że policjanci weryfikują każde zgłoszenie i dlatego apelujemy, żeby zaznaczenie na mapie poprzedzić pewnego rodzaju refleksją, gdyż zaangażowani w tę pracę mundurowi w tym czasie nie są w stanie zadziałać tam, gdzie ich pomoc jest potrzebna. 

Policjanci przypominają, że KMZB nie służy do zgłaszania interwencji, lecz do wskazania kwestii problemowych, które są weryfikowane w czasie kilku służb – celem określenia, czy jest to incydent, czy sprawa występująca w dłuższym okresie czasu.

Narzędzie ma prawie 30 kategorii zagrożeń, które można zgłaszać i tym samym oferuje każdemu możliwość realnego wpływu na podniesienie bezpieczeństwa.

Powrót na górę strony