Wiadomości

2 miesiące tymczasowego aresztu dla sprawcy przemocy domowej, który w chwili zatrzymania posiadał przy sobie środki odurzające.

Data publikacji 17.06.2024

Wyzywanie, ośmieszanie, poniżanie, kontrolowanie, grożenie czy uderzanie w twarz i duszenie, to tylko kilka z form przemocy, jakie stosował 43-letni oprawca wobec swojej żony. O sytuacji zostali powiadomieni policjanci z puckiej komendy, którzy natychmiast zatrzymali mężczyznę. 43-latek usłyszał zarzuty za przemoc domową i posiadanie środków odurzających. Decyzją prokuratora został aresztowany na 2 miesiące.

W minionym tygodniu interweniowali wobec mężczyzny, który znęcał się psychicznie i fizycznie nad swoją żoną. Mężczyzna ośmieszał ją, poniżał, krytykował, groził pozbawieniem życia, uszkodzeniem ciała i zniszczeniem wspólnego mienia.

Policjanci zatrzymali 43-letniego sprawcę mimo, że mężczyzna nie wykonywał poleceń policjantów i podejmował próby ucieczki. Puccy policjanci w samochodzie 43-latka oraz w jego garderobie znaleźli kilka gramów środków odurzających.

Mężczyzna odpowie za znęcanie się nad partnerką i posiadanie środków prawnie zabronionych. Na wniosek policjantów, decyzją prokuratora, oprawca został aresztowany na 2 miesiące. Za przemoc wobec swojej żony grozi mu do kara do 5 lat więzienia, a za posiadania środków odurzających do 3 lat.

Przypominamy!

Przemoc w rodzinie – możliwość uzyskania pomocy Policji

Numer alarmowy 112

W sytuacji zagrożenia życia lub zdrowia wynikającego ze stosowania przemocy w rodzinie, w pierwszej kolejności należy skorzystać z numeru alarmowego 112 obsługiwanego przez operatorów Centrum Powiadamiania Ratunkowego, którzy otrzymane zgłoszenie niezwłocznie przekazują bezpośrednio dyżurnym jednostek organizacyjnych Policji właściwych miejscowo dla miejsca zdarzenia, pobytu osoby potrzebującej pomocy.

Policja – obok przedstawicieli jednostek organizacyjnych pomocy społecznej, gminnych komisji rozwiązywania problemów alkoholowych, oświaty i ochrony zdrowia – jest zobowiązana do podejmowania działań w przypadku podejrzenia wystąpienia zjawiska przemocy w rodzinie. Działania te podejmowane są w ramach procedury „Niebieskiej Karty”.

Celem przeciwdziałania przemocy w rodzinie jest zatrzymanie przemocy na etapie, który nie wypełnia jeszcze znamion przestępstwa. Policja, realizując swe ustawowe obowiązki, reaguje na każdy sygnał dotyczący możliwości wystąpienia zjawiska przemocy w rodzinie. Podejmuje szereg inicjatyw, które mają na celu utrzymanie na wysokim poziomie zadań realizowanych w tym obszarze. W tym celu między innymi udostępnia kanały komunikacji dla obywateli, które wspierają działania w zakresie przeciwdziałania przemocy w rodzinie.

Uwaga! Dla uruchomienia procedury „Niebieskiej Karty” nie jest potrzebna zgoda osoby dotkniętej przemocą, ale:

·    osoby, które w związku z wykonywaniem swoich obowiązków służbowych lub zawodowych powzięły podejrzenie o popełnieniu ściganego z urzędu przestępstwa z użyciem przemocy w rodzinie, zobowiązane są niezwłocznie zawiadomić o tym Policję lub prokuratora

·    osoby będące świadkami przemocy w rodzinie powinny zawiadomić o tym Policję, prokuratora lub inny podmiot działający na rzecz przeciwdziałania przemocy w rodzinie.

Jeśli doznajesz przemocy w rodzinie, nie obawiaj się skorzystać z wymienionych wyżej form pomocy Policji.

Skontaktuj się z najbliższą jednostką Policji, dzielnicowym lub powiadom odpowiednie służby!

Nie pozostawaj obojętny!

Jeśli jesteś świadkiem przemocy w rodzinie, powiadom odpowiednie służby!

  • Poglądowe
Powrót na górę strony