Strona używa plików cookies, aby ułatwić użytkownikom korzystanie z serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza wyrażenie zgody.

Wiadomości

Międzynarodowy Dzień Dziecka Zaginionego

Data publikacji 25.05.2024

Każdego roku w dniu 25 maja na całym świecie obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Dziecka Zaginionego. To szczególna data, która ma przypominać o trwale zaginionych dzieciach i nastolatkach, a także o trudnej sytuacji, w której znaleźli się ich najbliżsi. W minionym roku na Pomorzu zgłoszono 315 zaginięć osób małoletnich. Policjanci za każdym razem ustalili miejsce przebywania zaginionej osoby. Dzieci odnajdywały się już w pierwszej, czy drugiej dobie od zgłoszenia zaginięcia, czasami poszukiwania trwały znacznie dłużej.

Poszukiwania osób zaginionych a w szczególności dzieci, to jedno z priorytetowych zadań Policji, formacji, dla której najważniejsze wyzwanie stanowi ochrona życia i zdrowia ludzi. Biorąc pod uwagę skalę zjawiska zaginięć osób w Polsce, których w ostatnich latach odnotowujemy kilkanaście tysięcy rocznie, nie można nie mówić o sprawach zaginięć, które pomimo zastosowania wszelkich dostępnych sił i środków, do dziś nie znalazły swojego finału. Najtrudniej wspominać o tych, które dotyczą najmłodszej grupy zaginionych - dzieci i nastolatków. Policjanci pomimo upływu czasu, wciąż szukają nowych informacji i metod, które pozwolą na rozwiązanie każdej z tych spraw i  złagodzenie straty, z jaką się mierzą rodziny zaginionych.

W minionym roku na Pomorzu zgłoszono 315 zaginięć osób małoletnich. Policjanci za każdym razem ustalili miejsce przebywania zaginionej osoby. Dzieci odnajdywały  się już w pierwszej, czy drugiej dobie od zgłoszenia zaginięcia, czasami po kilku dniach.

Za każdym razem taka sytuacja jest niewyobrażalnym stresem zarówno dla samego dziecka, jak i dla jego bliskich. Zdarza się, że pomimo zaangażowania wszelkich możliwych sił, środków i metod, los zaginionego dziecka pozostaje nieznany. Jego bliscy żyją w stanie permanentnego zawieszenia, nie znając odpowiedzi na wiele pytań, zastanawiając się, czy dziecko żyje i czy jest szczęśliwe.

Międzynarodowy Dzień Dziecka Zaginionego

25 maja to data nieprzypadkowa. Tego dnia w 1979 roku 6-letni Etan Kalil Patz wyszedł z domu na Dolnym Manhattanie w Nowym Jorku, aby po raz pierwszy samemu pójść do szkoły. Niestety, chłopiec nigdy nie dotarł nawet na autobusowy przystanek, z którego miał wyruszyć w dalszą drogę. Poszukiwania rozpoczęto niemal natychmiast. W pomoc zaangażowano nie tylko służby, ale też lokalną społeczność. Wizerunek chłopca pojawił się na pierwszych stronach gazet, w wiadomościach telewizyjnych, licznie rozlepianych plakatach, a nawet na kartonach z mlekiem. Liczono, że im więcej osób usłyszy o sprawie, tym szybciej chłopiec się odnajdzie. W 1983 roku, ówczesny prezydent Stanów Zjednoczonych – Ronald Reagan ustanowił 25 maja Dniem Dziecka Zaginionego, a od 2001 roku, dzięki zaangażowaniu federacji Global Missing Children Network, Missing Children Europe oraz Komisji Europejskiej został on oficjalnie uznany za Międzynarodowy Dzień Dziecka Zaginionego. Ma przypominać o zaginionych dzieciach, ale również uwrażliwiać na sytuację ich najbliższych – przede wszystkim rodziców, którzy latami codziennie zadają sobie pytanie: co się stało z ich dzieckiem? Nigdy nie zapominają i nie tracą nadziei na szczęśliwe zakończenie sprawy – powrót dziecka do domu. Stąd symbol Międzynarodowego Dnia Dziecka Zaginionego, jakim jest niezapominajka.

116 000 Telefon w Sprawie Zaginionego Dziecka i Nastolatka

Całodobowa linia prowadzona od 2009 r. przez Fundację ITAKA, finansowana jest ze środków MSWiA i Orange, którzy są partnerami telefonu. Specjaliści dyżurujący pod numerem 116 000 wspierają rodziny zaginionych dzieci nie tylko w poszukiwaniach, ale także psychologicznie i prawnie. Połączenie jest całkowicie bezpłatne. Numer 116 000 działa aktualnie w 32 krajach Europy i jest obsługiwany przez lokalnych operatorów.

Co robić, gdy zaginie Twoje dziecko? Jakie kroki podjąć w pierwszej kolejności?

W sytuacji, kiedy Twoje dziecko nie wróciło do domu o standardowej porze, jego nieobecność się przedłuża, nie możesz się z nim skontaktować i ustalić, gdzie aktualnie przebywa, podejmij natychmiastowe działania.

 Zgłoś zaginięcie Policji, udając się na najbliższy komisariat. Zgłoszenia może dokonać rodzic/opiekun prawny lub faktyczny (np. nauczyciel). W przypadku bezpośredniego zagrożenia życia lub zdrowia (np. gdy znajdziemy list pożegnalny) zgłoszenie może być złożone telefonicznie. Przygotuj aktualne zdjęcie dziecka i opis jego ubioru w chwili zaginięcia.

Poinformuj o zaginięciu znajomych dziecka, bliskich i szkołę. Zapytaj, czy nie zaobserwowali niepokojących zachowań dziecka, czy nie wiedzą, gdzie może przebywać. Możesz poprosić o pomoc w poszukiwaniach.

Skontaktuj się z pobliskimi szpitalami.

Sprawdź dom, a w szczególności pokój dziecka. Zwróć uwagę, czy nie brakuje rzeczy takich jak plecak, czy ubrania. Ich brak może wskazywać na ucieczkę. Sprawdź komputer, historię wyszukiwania i media społecznościowe dziecka.

Pamiętaj, aby nie zwlekać z powiadomieniem Policji, która ma obowiązek przyjęcia zgłoszenia od razu. Nie musi minąć określona liczba godzin od zaginięcia.

Jeśli potrzebujesz wsparcia psychologa, możesz skontaktować się z Fundacją ITAKA, która prowadzi infolinię w sprawach dotyczących zaginięć małych dzieci i nastolatków Zadzwoń pod 116 000

  • Grafiki dotyczące zaginięć dzieci
  • Grafiki dotyczące zaginięć dzieci
Powrót na górę strony