Strona używa plików cookies, aby ułatwić użytkownikom korzystanie z serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza wyrażenie zgody.

Wiadomości

Dobre pomysły trzeba chwalić. Starsza kobieta z demencją, dzięki opasce na ręce szybko wróciła pod opiekę rodziny

Data publikacji 26.04.2024

Zwykła opaska na rękę z informacją na temat schorzenia i numer kontaktowy do opiekuna wystarczyły, aby kobieta, która zgubiła się na ulicach Słupska mogła szybko wrócić pod opiekę rodziny. Policjanci poinformowani przez przechodnia, który zwrócił uwagę na zmarzniętą starszą kobietę skontaktowali się z jej synem, który odebrał swoją mamę całą i zdrową, a następnie odwiózł do domu. Jeżeli opiekujemy się osobą z demencją lub innym poważnym schorzeniem zadbajmy o to, aby cały czas była wyposażona w informacje dotyczące imienia i nazwiska, numeru kontaktowego do opiekuna, czy innych danych, które ułatwią ustalenie tożsamości lub kontakt z rodziną.

W niedzielę wcześnie rano policjanci z Komendy Miejskiej Policji w Słupsku zostali poinformowani o starszej kobiecie, która zgubiła się w centrum miasta. Idąca ulicą słupszczanka zwróciła uwagę na zmarzniętą i zagubioną starszą panią, która miała problem z odnalezieniem się w czasie i w przestrzeni. Zaniepokojona zadzwoniła na numer alarmowy 112 i po chwili na miejsce przyjechały policjantki z Komisariatu Policji II w Słupsku, które zaczęły rozmawiać ze zdezorientowaną staruszką. Jedna z funkcjonariuszek zauważyła na jej ręce opaskę, na której znajdowały się imię i nazwisko, numer kontaktowy do opiekuna oraz informacja dotycząca demencji. Policjantki zadzwoniły pod wskazany na opasce numer i po kilkunastu minutach na miejsce przyjechał syn słupszczanki, który całą i zdrową odebrał ją i odwiózł do domu. Kobieta najprawdopodobniej nad ranem wyszła niezauważona z domu i błądziła kilkaset metrów od miejsca zamieszkania. Dzięki reakcji przypadkowej osoby, która zwróciła uwagę na zagubioną kobietę, a następnie zwykłej opasce, na której umieszczone były cenne informacje zdezorientowana seniorka szybko wróciła pod opiekę rodziny, co z pewnością oszczędziło dużo stresu jej oraz jej najbliższym. Taka informacja skróciła zdecydowanie czas potrzebny policjantom na dotarcie do rodziny zagubionej osoby. Korzystajmy z takich rozwiązań, są one proste i jak widać na tym konkretnym przykładzie niezawodne. Od kilku lat akcje rozdawania opasek „niezgubek” prowadzą policjanci z Komendy Miejskiej Policji w Słupsku. Funkcjonariusze we współpracy z samorządowcami z Ustki, Główczyc i Kępic, którzy sfinansowali zakup opasek, przekazywali je mieszkańcom oraz osobom wypoczywającym na terenie gmin i wskazywali, że proste rozwiązania okazują się być bardzo skuteczne. Ten gadżet może okazać się pomocny nie tylko w przypadku dzieci, ale również osób starszych, mających np. problemy z pamięcią.

  • Opaska seniora
Powrót na górę strony