Wiadomości

Policjanci z SPKP w Gdańsku wzięli udział w Wojewódzkich ćwiczeniach ratowniczych „STAROGARD 2024”

Data publikacji 26.04.2024

Pożar traw, niezidentyfikowany wybuch, laboratorium narkotykowe, katastrofa budowlana, upadek z wysokości, dekontaminacja to tylko niektóre z elementów epizodów Wojewódzkich ćwiczeń ratowniczych „STAROGARD 2024”, do udziału w których Komenda Wojewódzka Państwowej Straży Pożarnej zaprosiła policjantów z Samodzielnego Pododdziału Kontrterrorystycznego Policji w Gdańsku oraz Komendy Powiatowej Policji w Starogardzie Gdańskim. Ćwiczenia ratownicze odbyły się 24 kwietnia na terenie Kociewskiego Centrum Zdrowia w Starogardzie Gdańskim a ich głównym założeniem i celem było sprawdzenie przygotowania sił i środków do zwalczania zdarzeń o dużych rozmiarach i obejmujących różne dziedziny ratownictwa. Była to kolejna okazja do doskonalenia współpracy między służbami oraz wymiany doświadczeń.

Doskonalenie organizacji działań, umiejętności dowodzenia, reagowania na nagłe zmiany sytuacji, alarmowania, dysponowania sił i środków to cele i założenia zorganizowanych na terenie Kociewskiego Centrum Zdrowia w Starogardzie Gdańskim ćwiczeń ratowniczych, w których wzięli udział policjanci. Funkcjonariusze komendy powiatowej w Starogardzie Gdańskim oraz Samodzielnego Pododdziału Kontrterrorystycznego Policji w Gdańsku na zaproszenie Pomorskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP mieli okazję sprawdzić się w przygotowanych na potrzeby ćwiczeń epizodach.

Założeniem jednego z epizodów na terenie odkrytego nielegalnego laboratorium narkotykowego, polegającym na zatrzymaniu przebywających tam agresywnych i uzbrojonych mężczyzn, była praca z wykorzystaniem specjalistycznego sprzętu w postaci ubrań chemoodpornych oraz aparatów ochrony układu oddechowego, przez policyjnych kontrterrorystów. Następnie po bezpiecznym i skutecznym przeprowadzeniu czynności przez funkcjonariuszy Samodzielnego Pododdziału Kontrterrorystycznego Policji w Gdańsku, przeszli oni przez proces dekontaminacji czyli usunięciu i dezaktywacji substancji szkodliwej, z którą mogli mieć kontakt. Temu procesowi poddani zostali wszyscy policjanci a także biorący udział w ćwiczeniach pies bojowy o imieniu „Supeł”. Strażacy oraz policjanci mieli możliwość współpracowania i reagowania na pięć, zawartych w scenariuszu, skomplikowanych oraz wymagających użycia sprzętu i umiejętności zadań.

Tego rodzaju kilkugodzinne ćwiczenia są idealną okazją do wymiany doświadczeń a także sprawdzenia gotowości do działań, oraz pracy nad jakością, szybkością oraz efektywnością wszystkich służb.

Tekst i zdjęcia: mł. asp. Anna Banaszewska-Jaszczyk Zespół Prasowy KWP w Gdańsku

Wideo: sierż. sztab. Piotr Pawłowski Zespół Prasowy KWP w Gdańsku.

 

Powrót na górę strony