Grupowe doskonalenie sprawności użytkowej psów służbowych województwa pomorskiego
W Gdyni odbyło się grupowe doskonalenie sprawności użytkowej psów służbowych województwa pomorskiego zorganizowane przez Ogniwo Przewodników Psów Służbowych Komendy Miejskiej Policji w Gdyni, pod nadzorem Komendy Wojewódzkiej Policji w Gdańsku. Celem przedsięwzięcia było doskonalenie kwalifikacji zawodowych przewodników oraz sprawności użytkowej psów służbowych w Policji a także propagowanie efektywnego wykorzystania i skuteczności psów służbowych w przeciwdziałaniu i zwalczaniu przestępczości.
W dniach 15 – 16 kwietnia 2024 r. na terenie KWP w Gdańsku odbyło się grupowe doskonalenie sprawności użytkowej psów służbowych województwa pomorskiego zorganizowane przez Ogniwo Przewodników Psów Służbowych Komendy Miejskiej Policji w Gdyni, pod nadzorem Komendy Wojewódzkiej Policji w Gdańsku. Przedsięwzięcie odbyło się m.in. na terenie Sekcji Realizacji Przewozów i Napraw ICCC w Gdyni
przy ul. Krzywoustego 7 podczas manewrów taktyczno – medycznych w których udział brały: Samodzielne Pododdziały Kontrterrorystyczne, Służba Ochrony Państwa, Jednostka Wojskowa Komandosów z Lublińca, Grupy Operacyjno – Interwencyjne Straży Ochrony Kolei.
Przewodnicy psów służbowych wszystkich kategorii w ramach odbywającego się szkolenia mieli możliwość doskonalenia:
- pracy węchowej psów kategorii do wyszukiwania zapachów narkotyków oraz kategorii
do wyszukiwania zapachów materiałów wybuchowych w pociągach oraz na terenach kolejowych;
- pracy węchowej na śladach dla psów tropiących i patrolowo – tropiących z możliwością odnalezienia człowieka w zróżnicowanym terenie;
- pracy węchowej psa kategorii do wyszukiwania zwłok ludzkich na lądzie;
- zadań obronnych polegających na obezwładnianiu osób niebezpiecznych zarówno
w pociągach jak i w trakcie przeszukania pomieszczeń.
Ww. manewry wspierane były przez instruktorów oraz pozorantów zewnętrznych:
- asp. szt. w st. spocz. Rafał Budnik;
- st. asp. w st. spocz. Krzysztof Müller;
- asp. w st. spocz. Kazimierz Thiede;
- st. sierż. w st. spocz. Artur Nowaczyk;
- sierż. w st. spocz. Krzysztof Beger.
Zaangażowanie ww. specjalistów, ich wiedza i doświadczenie z pewnością pozytywnie wpłyną na podniesienie efektywności wykorzystania zwierząt w służbie.
Skuteczne wykorzystanie zwierząt w garnizonie pomorskim jest możliwe dzięki osobistemu, ogromnemu zaangażowaniu przewodników w opiekę i cykliczne szkolenia nie tylko w służbie, ale również w czasie wolnym.
Organizacja grupowych doskonaleń sprawności użytkowej umożliwia wzajemną wymianę doświadczeń oraz podnosi wartość użytkową zespołu: przewodnik i pies.
Tekst: asp. Karolina Krużycka
Wydział Prewencji
KWP w Gdańsku