Wiadomości

Pomorscy policjanci, w krótkich, filmowych rolkach przypominają jak bezpiecznie spędzić zimowe ferie

Data publikacji 24.01.2024

Lada moment rozpoczynają się ferie zimowe. Sanki, łyżwy, narty, kuligi… Lista zimowych aktywności jest bardzo długa. Co robić, aby spędzić ten czas bezpiecznie? Pomorscy policjanci w krótkich, filmowych rolkach przypominają między innymi jak przygotować pojazd do drogi, zachować się stoku oraz czego nie robić na oblodzonych akwenach.

29 stycznia w województwie pomorskim rozpoczną się ferie zimowe. W tym szczególnym okresie  pomorscy policjanci będą prowadzić działania na drogach i dbać o nasze bezpieczeństwo. Mundurowi zwracać będą szczególną uwagę na kierujących niestosujących się do ograniczeń prędkości, sprawdzony zostanie stan techniczny pojazdów, trzeźwość kierowców oraz sposób przewożenia pasażerów. Przypominamy o zadbaniu o właściwy stan techniczny pojazdów i należytym przygotowaniu się do trasy. Niestety, co roku słyszy się o zdarzeniach i wypadkach, których można by było uniknąć, gdyby odpowiednio wcześnie zareagować lub zachować zdrowy rozsądek.

Przypominamy, stan techniczny – to podstawa!

Przestrzegamy przed organizowaniem kuligów na własną rękę i holowaniem sanek za pojazdem.

Przepisy mówią jasno: organizowanie kuligu za samochodem na drodze publicznej jest niedozwolone. Mandat za to może wynieść 500 złotych i 5 punktów karnych, jednak ostatecznie sprawa może trafić do sądu, w którym konsekwencje mogą być znacznie gorsze. Jeśli w trakcie takiego kuligu dojdzie do wypadku, to kierowca może być ukarany nawet pozbawieniem wolności.

Nie ukrywaj się na drodze - noś elementy odblaskowe!

Najmłodsi muszą mieć świadomość, że piesi o zmroku są słabiej dostrzegani przez kierowców, a droga hamowania na śliskiej nawierzchni wydłuża się, co należy brać pod uwagę podczas przechodzenia przez jezdnię. Nie przebiegaj przez ulicę, a po zapadnięciu zmroku zawsze miej na  sobie elementy odblaskowe – dzięki temu będziesz widoczny na drodze.

Jeśli spadnie śnieg, dopilnujmy, aby do zjazdów na sankach dzieci wybierały miejsca bezpieczne, z dala od ruchliwych ulic, skrzyżowań i ciągów komunikacyjnych.

Nie wchodź na zamarznięte zbiorniki wodne!
Nigdy nie możemy mówić o bezpiecznym lodzie. Na jego wytrzymałość wpływa rodzaj wód oraz temperatura powietrza. Warto wiedzieć, że lód nie wszędzie jest tej samej grubości – na środku jeziora jest cieńszy niż przy brzegach. Do bezpiecznej jazdy na łyżwach nadają się wyłącznie specjalnie przygotowane zbiorniki.

Przestrzegaj zasady na górkach i stokach!

Podstawową zasadą obowiązującą wszystkich przebywających na stoku jest bezpieczeństwo swoje i innych. Zatłoczone trasy, szybka jazda narciarzy, kolejki do wyciągów czy zróżnicowany poziom umiejętności to czynniki, które najczęściej sprzyjają wypadkom.

W bezpieczeństwie na stoku, na pewno pomoże przestrzeganie dekalogu narciarza:

 1. Uważaj na innych na stoku.
 2. Zjeżdżaj z szybkością dostosowaną do swoich umiejętności, trasy i pogody.
 3. Zjeżdżaj tak, by nie zderzyć się z innymi.
 4. Wyprzedzaj, zachowując odległość.
 5. Wjeżdżając na trasę i ruszając rozejrzyj się czy nie ma zagrożenia dla ciebie i innych.
 6. Nie zatrzymuj się na trasie. Gdy upadniesz, usuń się jak najszybciej z toru jazdy.
 7. Podchodź i schodź na nogach tylko skrajem trasy.
 8. Przestrzegaj znaków narciarskich na trasach.
 9. Jeśli ktoś miał wypadek, pomóż mu.
 10. Musisz podać swoje dane, jeśli jesteś poszkodowanym, świadkiem czy sprawcą wypadku.

Na bezpieczeństwo na stoku wpływ ma również właściwe przygotowanie się do sezonu narciarskiego. Podstawowym warunkiem bezpiecznej jazdy na nartach i desce jest zadbanie o należytą rozgrzewkę oraz właściwie dopasowany sprzęt. Pamiętajmy, w Polsce obowiązek jazdy w kasku dotyczy osób, które nie ukończyły 16 roku życia. Jednak bez względu na wiek oraz bez względu na poziom zaawansowania, zawsze zalecana jest jazda w kasku ochronnym i zakładanie elementów odblaskowych. Kask pomoże w razie upadku, a dzięki odblaskom każdy będzie widoczny nawet w najtrudniejszych warunkach. Zadbajmy, aby sprzęt był zawsze dobrze dopasowany i starannie zapięty.  

Dlatego:  Miej głowę na karku i w kasku!

Warto wiedzieć i pamiętać, że jazda na stoku w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego jest zabroniona pod karą grzywny.

 

Przestrzeganie powyższych zasad pozwoli nam w bezpieczny i właściwy sposób korzystać z uroków zimowego wypoczynku. W wielu przypadkach to my sami stanowimy o swoim bezpieczeństwie. Dlatego warto pamiętać, że istotne jest, aby zachować umiar i zdrowy rozsądek i cieszyć się tym czasem w sposób bezpieczny.

Ważne telefony alarmowe:

 • 112 NUMER ALARMOWY
 • 601 100 300 GOPR/TOPR lub za pomocą darmowej aplikacji RATUNEK (w trakcie zgłoszenia wypadku podaje dokładną lokalizację osoby dzwoniącej.
 • Darmowa aplikacja RSO Regionalny System Ostrzegania, która informuje o zagrożeniach na terenie Polski.

 

Bądźcie czujni, w kolejnych dniach kolejne filmy, o tym jak bezpiecznie spędzić ferie!!!

 • Zdjęcia bezpieczne ferie
 • Zdjęcia bezpieczne ferie
 • Zdjęcia bezpieczne ferie
 • Zdjęcia bezpieczne ferie
 • Zdjęcia bezpieczne ferie
 • Zdjęcia bezpieczne ferie
 • Zdjęcia bezpieczne ferie
 • Zdjęcia bezpieczne ferie
 • Zdjęcia bezpieczne ferie
 • Zdjęcia bezpieczne ferie
 • Zdjęcia bezpieczne ferie
 • Zdjęcia bezpieczne ferie
 • Zdjęcia bezpieczne ferie
 • Zdjęcia bezpieczne ferie
 • Zdjęcia bezpieczne ferie
Powrót na górę strony