Wiadomości

16 ekip kontrterrorystów z całej Polski zakończyło udział w XVI Edycji TCCC PARAMEDYKA- prestiżowych zawodach ratownictwa taktycznego

Data publikacji 02.10.2023

Po raz kolejny Trójmiasto stało się areną XVI już edycji warsztatów oraz zawodów „TCCC Paramedyk 2023”-jednej z największych imprez związanych z propagowaniem idei ratownictwa taktycznego, w których w tym roku wzięło udział 16 zespołów kontrterrorystycznych reprezentujących jednostki podporządkowane Ministerstwu Spraw Wewnętrznych i Administracji, Ministerstwu Infrastruktury oraz Ministerstwu Finansów. Organizatorem i pomysłodawcą tych prestiżowych zawodów i warsztatów nieprzerwanie jest Samodzielny Pododdział Kontrterrorystyczny Policji w Gdańsku, Komenda Wojewódzka Policji w Gdańsku wspierani przez Zarząd Wojewódzki NSZZ Policjantów Województwa pomorskiego oraz Wydział Ochrony Pracy Komendy Głównej Policji.

Już po raz szesnasty na Pomorzu 16 zespołów kontrterrorystycznych podległych MSWiA, Ministerstwu Infrastruktury oraz Ministerstwa Finansów rywalizowało w zawodach i warsztatach medycyny taktycznej pod nazwą „Paramedyk”. Na terenie obiektów Policji, wojska i Państwowej Straży Pożarnej ekipy z całej Polski rozegrały konkurencje medyczne, taktyczne i sprawnościowe. Są to jedyne tego rodzaju zawody w Polsce.

PARAMEDYK to nie konkurs, nie do końca zawody, ale na pewno idealna okazja do przećwiczenia umiejętności udzielania wykwalifikowanej pomocy medycznej w warunkach bojowych. Impreza przygotowana przez najlepszych dla najlepszych.

Tegoroczny PARAMEDYK podzielony był na dwie części. Pierwsza z nich, zrealizowana w ramach szkolenia Działanie ratunkowe służb w sytuacji wystąpienia zdarzenia nagłego projektu PL/2020/PR/0094 pn. „Ratownik w służbie” współfinansowanego ze środków Funduszu Bezpieczeństwa Wewnętrznego poświęcona była edukacji w zakresie najnowszych standardów taktycznej opieki nad poszkodowanym w warunkach bojowych-temat był realizowany w ramach warsztatów, prowadzonych wg wytycznych TCCC przez ekspertów w tej dziedzinie. W trakcie zajęć eksperci przedstawili najnowsze wytyczne, metody oraz osiągnięcia w dziedzinie medycyny taktycznej. Była to także okazja do zapoznania się z najnowszymi rozwiązaniami sprzętowymi i technicznymi stosowanymi obecnie w ratownictwie.

Druga część to właściwe zawody, w których konkurencje każdy z czteroosobowych zespołów, operatorów oraz ratowników taktycznych realizował w wyznaczonym terenie i w konkretnym czasie. Scenariusze inspirowane były prawdziwymi wydarzeniami, a konkurencje były przygotowane z dbałością o realizm i szczegóły tak, by uczestnicy mogli sprawdzić swoje umiejętności w niestandardowych sytuacjach, w warunkach podwyższonego stresu i presji czasu oraz w zróżnicowanym, często nietypowym terenie. Konkurencje do samego końca trzymane były w tajemnicy. Organizatorzy za każdym razem starali się, aby przygotowane poszczególne etapy zawodów były jak najbardziej realistyczne i zaskakujące.

Sędziowie oceniali realizację zadania pod względem taktyki, udzielania pomocy i współpracy zespołu. W tym roku zawodnicy musieli zmierzyć się z dziewięcioma zadaniami w różnych, nietypowych miejscach na terenie Gdyni m.in. w bunkrze, w lesie, w porcie i w wielu innych wymagających od zawodników doświadczenia i odporności na stres.

Organizacja PARAMEDYKA dla jego pomysłodawców i uczestników jest przede wszystkim po to, aby zwrócić uwagę na problematykę niesienia pomocy medycznej w warunkach działań bojowych. Celem jest pomoc w systemowym wprowadzeniu TCCC (Tactical Combat Casualty Care) do polskich jednostek oraz przygotowanie policjantów, żołnierzy, ratowników taktycznych, dowódców i personelu medycznego do dobrej organizacji działań w ramach polskiego TCCC, a poprzez to zmniejszenie ryzyka i śmiertelności na polu walki.
Zgromadzenie drużyn z całego kraju pozwoliło i tym razem na wymianę doświadczeń, a także na sprawdzenie wiedzy i umiejętności praktycznych z zakresu medycyny taktycznej.

W tegorocznym praktycznym szkoleniu z zakresu ratownictwa medycznego i medycyny taktycznej udział wzięło 16 zespołów kontrterrorystycznych:

 • Centralny Pododdział Kontrterrorystyczny Policji „BOA”,
 • Grupa Interwencyjno- Operacyjna Komenda Główna Straży Ochrony Kolei w Warszawie,
 • Krajowa Administracja Skarbowa- Podlaski Urząd Celno- Skarbowy,
 • Służba Ochrony Państwa,
 • Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego,
 • Samodzielny Pododdział Kontrterrorystyczny Policji w Białymstoku,
 • Samodzielny Pododdział Kontrterrorystyczny Policji w Olsztynie,
 • Samodzielny Pododdział Kontrterrorystyczny Policji w Gorzowie Wlkp.,
 • Samodzielny Pododdział Kontrterrorystyczny Policji we Wrocławiu,
 • Samodzielny Pododdział Kontrterrorystyczny Policji w Rzeszowie,
 • Samodzielny Pododdział Kontrterrorystyczny Policji w Opolu,
 • Samodzielny Pododdział Kontrterrorystyczny Policji w Warszawie,
 • Samodzielny Pododdział Kontrterrorystyczny Policji w Łodzi,
 • Samodzielny Pododdział Kontrterrorystyczny Policji w Szczecinie,
 • Samodzielny Pododdział Kontrterrorystyczny Policji w Radomiu,
 • Samodzielny Pododdział Kontrterrorystyczny Policji w Gdańsku

W XVI edycji miejsca na podium Paramedyka zajęli:

I miejsce- Krajowa Administracja Skarbowa Podlaski Urząd Celno- Skarbowy
II miejsce- Samodzielny Pododdział Kontrterrorystyczny Policji w Białymstoku
III miejsce- Samodzielny Pododdział Kontrterrorystyczny Policji w Radomiu

GRATULACJE!

Serdecznie dziękujemy ratownikom z Poszukiwawczego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego, bez Waszego udziału jako pozorantów organizacja tych zawodów byłaby niemożliwa.
Podziękowania kierujemy również do surowych sędziów : -) : ze Szkoły Policji w Słupsku, dla wykładowców akademickich, funkcjonariuszy FORMOZY, ABW, przedstawicieli Zespołu Pomocy Humanitarno - Medycznej oraz niezastąpionego duetu z W.I.R SOF MED Center.

XVI edycja PARAMEDYKA odbyła się dzięki funduszom z projektu „Ratownik w służbie". Jest to projekt dofinansowany ze środków Funduszu Bezpieczeństwa Wewnętrznego Program Krajowy dla funkcjonariuszy Policji w zakresie kwalifikowanej pierwszej pomocy z elementami ratownictwa taktycznego.

Do zobaczenia za rok!

Logo: Unia Europejska Fundusz Bezpieczeństwa Wewnętrznego.

Zadanie współifnansowane ze środków Funduszu Bezpieczeństwa Wewnętrznego w ramach projektu PL/2020/PR/0094 "Ratownik w służbie".

 

Zdjęcia i tekst: kom. Karina Kamińska- Rzecznik Prasowy KWP w Gdańsku

Video i montaż: mł.asp. Łukasz Kirkuć, Zespół Prasowy KWP w Gdańsku

Powrót na górę strony