Wiadomości

„Świadomy senior – bezpieczny senior”. Pod takim hasłem lęborscy policjanci przeprowadzili debatę społeczną

Data publikacji 29.09.2023

28 września w Klubie Osiedlowym „BAZA” w Lęborku policjanci przeprowadzili debatę społeczną poświęcona bezpieczeństwu seniorów. Poza tematami oszustw dokonywanych m.in. metodą „na wnuczka” „na policjanta” i na „pracownika instytucji”, poruszone zostały zagadnienia związane z funkcjonowaniem Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa i aplikacji „Moja Komenda”.

W miniony czwartek o godzinie 11:00 w Klubie Osiedlowym „BAZA” przy ulicy Łokietka policjanci spotkali się z mieszkańcami Lęborka, by porozmawiać z nimi o zagrożeniach związanych z oszustwami. Przedmiotowa debata pt. „Świadomy senior – bezpieczny senior” miała na celu przede wszystkim wskazanie jak ustrzec się przed działaniami przestępców, którzy posługując się coraz to nowszymi metodami oszustw, wyłudzają pieniądze już nie tylko od seniorów, ale również od dużo młodszych osób.

We wczorajszym wydarzeniu uczestniczyli przedstawiciele lęborskiej komendy: I Zastępca Komendanta Powiatowego Policji w Lęborku mł. insp. Elżbieta Kowalska – Hintz, Zastępca Naczelnika Wydziału Prewencji asp. sztab. Krzysztof Romanowski, profilaktyk mł. asp. Marta Bąciaszek, dzielnicowi asp. sztab. Jarosław Budka i asp. Krystian Hebel oraz oficer prasowy st. asp. Marta Szałkowska. W spotkaniu wzięła również udział Pani Katarzyna Nowak Zastępca Kierownika Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Lęborku i mieszkańcy miasta, w tym seniorzy ze Stowarzyszenia EDUQ.

Policjanci przedstawili w formie prezentacji multimedialnej schemat działania oszustów, którzy wyłudzają od starszych osób pieniądze m.in. metodą ”na wnuczka”,  „na policjanta” i „na pracownika instytucji”. Mundurowi podkreślili, że przestępcy coraz częściej działają w mediach społecznościowych , gdzie podszywają się pod znajomych i próbują przekonać do przekazania im pieniędzy, również za pomocą systemu płatności mobilnych BLIK. Do prezentacji wykorzystali również najnowszy spot zrealizowany przez funkcjonariuszy z Komendy Wojewódzkiej Policji w Gdańsku, którego motywem przewodnim jest hasło „wiek nie ma znaczenia, pamiętaj, że każdy może paść ofiarą oszusta” https://pomorska.policja.gov.pl/pom/informacje/wiadomosci/125268,Wiek-nie-ma-znaczenia-Pamietaj-kazdy-moze-pasc-ofiara-oszusta-Obejrzyj-nasz-film.html .Przypomnieli też o funkcjonowaniu aplikacji Moja Komenda, ułatwiającej kontakt z wybraną jednostką Policji oraz dzielnicowym i opowiedzieli o Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa – interaktywnym narzędziu służącym przekazywaniu Policji informacji o niebezpiecznych miejscach w okolicy.

Po prezentacjach przyszedł czas na dyskusję i wymianę doświadczeń. Funkcjonariusze oraz przedstawicielka lęborskiego MOPS odpowiadali na pytania mieszkańców i przekazywali najważniejsze wskazówki na temat tego jak nie dać się oszukać i co zrobić w przypadku podejrzanych telefonów, korespondencji czy też „odwiedzin” osób podających się m.in. za przedstawicieli różnych służb i instytucji.

Czwartkowa debata wpisała się w ramy prowadzonych cyklicznie przez policjantów spotkań „Porozmawiajmy o Bezpieczeństwie – Możesz mieć na nie wpływ”.  Zachęcamy do uczestnictwa w tego rodzaju spotkaniach. Wymiana informacji i otrzymywane sygnały są dla nas cenną wskazówką obrazującą skalę i rodzaj zagrożeń w naszym powiecie. To z kolei pozwala na zaplanowanie odpowiednich działań zmierzających do poprawy poczucia bezpieczeństwa.

Powrót na górę strony