Wiadomości

Pomorscy policjanci wspólnie z Polską Platformą Bezpieczeństwa Wewnętrznego oraz z Międzynarodowymi Targami Gdańskimi zrealizowali pilotaż demonstrujący wykorzystanie technologii APPRAISE

Data publikacji 27.09.2023

21 września 2023 roku na terenie Międzynarodowych Targów Gdańskich podczas odbywających się Międzynarodowych Targów Kolejowych TRAKO odbył się pilotaż demonstrujący wykorzystanie technologii w ramach projektu „APPRAISE - Ułatwianie publicznym i prywatnym podmiotom zajmującym się bezpieczeństwem zapobiegania atakom terrorystycznym” realizowanego z Programu Horyzont 2020.

W tym międzynarodowym projekcie Komenda Wojewódzka Policji w Gdańsku wspólnie z partnerami polskimi tj. Polską Platformą Bezpieczeństwa Wewnętrznego z Poznania (PPBW) i Międzynarodowymi Targami Gdańskimi (MTG) była odpowiedzialna za realizację tego wydarzenia, które jest jednym z zadań projektowych, a którego celem było zaprezentowanie wykorzystania powstałych technologii podczas realizacji projektu.

Głównym założeniem projektu APPRAISE jest zapewnienie bezpieczeństwa w przestrzeni publicznej, nie ograniczając przy tym wolności obywateli. APPRAISE ma na celu wykorzystanie najnowszych osiągnięć w zakresie analizy dużych zbiorów danych, sztucznej inteligencji i zaawansowanej wizualizacji. Posłuży to do stworzenia integralnych ram bezpieczeństwa, które poprawią zarówno bezpieczeństwo cybernetyczne, jak i fizyczne, oraz zapewnią bezpieczeństwo przestrzeni publicznych. Ramy te zostaną zaprojektowane w taki sposób, aby wspierać współpracę publiczno-prywatną w zakresie bezpieczeństwa, a także optymalizować koordynację operacji z udziałem prywatnych pracowników firm ochroniarskich, prywatnych przedsiębiorców i służb mundurowych.

Rozwiązania projektu APPRAISE zapewnią niespotykane dotąd możliwości przewidywania i identyfikowania aktów przestępczych i terrorystycznych oraz wzmacnianie współpracy operacyjnej podmiotów bezpieczeństwa przed, w trakcie i po wystąpieniu ataku. Rozwiązania wypracowane w ramach APPRAISE zostaną zademonstrowane podczas czterech uzupełniających się akcji pilotażowych: turnieju tenisowego we Włoszech, międzynarodowego wyścigu rowerowego przebiegającego przez Francję i Hiszpanię, międzynarodowych targów w Polsce oraz w centrum handlowym w Słowenii.

 Podczas wydarzenia przeprowadzonego w Gdańsku, zaproszeni goście mieli możliwość zapoznania się z technologiami podczas otwartej sesji, w trakcie której była możliwość dyskusji z dostawcami poszczególnych rozwiązań w następujących obszarach:

  • zarządzanie tłumem i komunikacja,
  • wykrywanie nietypowych sygnałów na podstawie nagrań wideo i dźwięku,
  • nadzór potencjalnych cyberataków,
  • wywiad geoprzestrzenny oraz analiza treści online,
  • rzeczywistość rozszerzona (AR) podnosząca świadomość sytuacyjną i systemy oparte o sztuczną inteligencję (AI) wspierające podejmowanie decyzji przez służby oraz prywatne firmy zajmujące się ochroną.

Wydarzenie poprzedzone było licznymi próbami i przygotowaniami, a zostało zorganizowane przy dużym zaangażowaniu: I Zastępcy Komendanta Miejskiego Policji mł.insp. Sylwestra Mieszczaka, Zastępcy Dowódcy SPKP podkom. Łukasza Gawlika, eksperta ze Sztabu Policji KWP w Gdańsku podinsp. Ryszarda Michalaka oraz całego składu osobowego Zespołu Funduszy Pomocowych KWP w Gdańsku.

Bezpośrednio w wydarzeniu uczestniczyło ponad 100 osób, zaproszeni goście, przedstawiciele partnerów konsorcjum, a także ponad 50 policjantów z KMP w Gdańsku, SPKP w Gdańsku, Sztabu Policji KWP w Gdańsku, a materiał filmowy został przygotowany przez Zespół Prasowy KWP w Gdańsku.

Szczególne podziękowania dla studentów Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni, którzy uczestniczyli w wydarzeniu.

Projekt APPRAISE finansowany przez program Unii Europejskiej Horyzont 2020 (umowa nr. 101021981).

Więcej o projekcie https://appraise-h2020.eu/node/95

 

Montaż i Video - mł.asp. Łukasz Kirkuć Zespół Prasowy KWP w Gdańsku

Fot. asp. sztab. Mariusz Chrzanowski Oficer Prasowy KMP w Gdańsku,

Łukasz Kielban PPBW

  • uczestnicy programu appraise
  • uczestnicy programu appraise
  • uczestnicy programu appraise
  • uczestnicy programu appraise

Nagranie audio Nowe_nagranie_15.m4a

Pobierz plik Nowe_nagranie_15.m4a (format mp3 - rozmiar 668.18 KB)

Powrót na górę strony