Wiadomości

Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa – zachęcamy do zgłaszania sygnałów i wspólnego dbania o bezpieczeństwo

Data publikacji 23.08.2023

Policjanci przypominają, że nie trzeba osobiście zgłaszać się do jednostki Policji, by zgłosić występujące zagrożenie w swojej okolicy. Można to zrobić za pomocą Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa. Dzięki takiej współpracy możemy skutecznie zadziałać nawet w sytuacji, gdy danego zagrożenia bezpośrednio nie widać lub występuje co pewien czas. Od początku istnienia mapy sopoccy policjanci otrzymali blisko 3 tysiące sygnałów.

Każdego dnia sopoccy policjanci dbają o bezpieczeństwo w mieście. Można im w tym pomóc zgłaszając występujące zagrożenia w okolicy miejsca zamieszkania. Służy do tego Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa, która została uruchomiona we wrześniu 2016 roku. Od tego czasu każdy mieszkaniec Sopotu może sam zadbać o bezpieczeństwo w miejscu zamieszkania, reagować na zagrożenia oraz podzielić się swoimi spostrzeżeniami. Istnieje 27 kategorii, które możemy nanieść na KMZB. Mapa dostępna jest m.in. na stronie internetowej pomorskiej Policji www.pomorska.policja.gov.pl i sopockiej Policji www.sopot.policja.gov.pl, a jej obsługa została zaprojektowana tak, aby bezproblemowo, wręcz intuicyjnie, mógł z niej skorzystać każdy obywatel. Zachęcamy też do pobrania Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa na swój telefon i korzystania z tej formy kontaktu z Policją.

 

Od początku istnienia mapy sopoccy policjanci otrzymali 2802 sygnały, a najczęściej nanoszonym zgłoszeniem było „nieprawidłowe parkowanie”. Mundurowi potwierdzili 832 sygnały dotyczące nieprawidłowego parkowania i wskazane przez internautów miejsca objęli nadzorem. Ponadto wobec sprawców wykroczeń stosowali mandaty, pouczenia lub kierowali wnioski o ukaranie do sądu. Kolejne najczęściej zgłaszane sygnały to: spożywanie alkoholu w miejscach niedozwolonych, akty wandalizmu, przekraczanie dozwolonej prędkości, żebractwo czy dzikie wysypiska śmieci.

 

Dziękując za wszystkie przekazane zgłoszenia skutkujące poprawą bezpieczeństwa i świadczące o współodpowiedzialności użytkowników mapy za szeroko rozumiane bezpieczeństwo zachęcamy do dalszego korzystania z mapy i promowania jej wśród przyjaciół, znajomych oraz rodziny. Policjanci kilkukrotnie weryfikują każdy sygnał naniesiony na KMZB, a w przypadku potwierdzenia eliminują zagrożenie m.in. zwiększając liczbę patroli w danym rejonie.

 

Przypominamy, że aplikacja nie służy do zgłaszania pilnych interwencji Policji!!! - W tego typu przypadkach należy korzystać z numeru alarmowego 112.

  • zdjęcie poglądowe krajowej mapy zagrożeń bezpieczeństwa
Powrót na górę strony