Wiadomości

Współczesny człowiek wobec wyzwań i zagrożeń cyberprzestrzeni

Data publikacji 12.05.2023

Wczoraj w Ustce odbyła się VII Ogólnopolska Konferencja Naukowa pn. „Współczesny człowiek wobec wyzwań i zagrożeń cyberprzestrzeni”. W wydarzeniu udział wzięło ponad 250 osób, w tym funkcjonariusze pomorskiej Policji, Szkoły Policji w Słupsku, przedstawiciele świata nauki, a także największych koncernów, które prowadzą swoją działalność za pośrednictwem Internetu. Konferencję zorganizowali Komenda Miejska Policji w Słupsku i Akademia Pomorska w Słupsku.

Konferencja naukowa rozpoczęła się od przywitania wszystkich uczestników i zaproszonych gości, wśród których byli m.in. p.o. Zastępcy Komendanta Wojewódzkiego Policji w Gdańsku – insp. Dariusz Walichnowski oraz Komendant Szkoły Policji w Słupsku – insp. Piotr Cekała. Wydarzenie oficjalnie otworzył dr hab. Andrzej Urbanek, prof. AP, a następnie głos zabrał podinsp. Mariusz Mejer - Komendant Miejski Policji w Słupsku. Pan Komendant podziękował wszystkim za udział w konferencji. Zwrócił uwagę na wyzwania z jakim mierzą się policjanci, którzy realizują zadania związane z zapewnieniem bezpieczeństwa w cyberprzestrzeni. Zauważył, że w obecnych czasach ciężko jest funkcjonować bez korzystania z sieci, a konsekwencją tego są niebezpieczne sytuacje i zagrożenia, które czekają w Internecie na jego użytkowników.

Konferencja podzielona była na kilka paneli tematycznych, podczas których wykładowcy akademiccy, funkcjonariusze Policji, przedstawiciele Ministerstwa Edukacji i Nauki, Urzędu Komunikacji Elektronicznej, a także inni specjaliści z zakresu bezpieczeństwa w cyberprzestrzeni wymieniali poglądy i wskazywali jakie są obecnie potrzeby w kwestii poprawy świadomości i bezpieczeństwa w sieci.

Równolegle prowadzone były warsztaty dla funkcjonariuszy pomorskiej Policji, Szkoły Policji w Słupsku, a także przedstawicieli innych służb. Mundurowi mieli możliwość zapoznania się z nowoczesnymi systemami wykrywania, a także porozmawiania ze swoimi kolegami z innych jednostek i wymiany doświadczeń. Do dyspozycji funkcjonariuszy byli także przedstawiciele największych koncernów, które swoją działalność prowadzą w sieci. To właśnie z tymi firmami bardzo często współpracują funkcjonariusze, aby ustalić sprawców przestępstw w cyberprzestrzeni.

Powrót na górę strony