Strona używa plików cookies, aby ułatwić użytkownikom korzystanie z serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza wyrażenie zgody.

Wiadomości

Zadzwonił na numer alarmowy i zgłosił, że w budynku jest bomba, tego samego dnia został zatrzymany

Data publikacji 21.03.2023

Zadzwonił na numer alarmowy i powiadomił, że w budynku jednej z instytucji podłożony jest ładunek wybuchowy. Jeszcze tego samego dnia 50-latek z Gdańska był już w rękach kryminalnych z komisariatu na Śródmieściu. Mężczyzna został doprowadzony do prokuratury, gdzie usłyszał zarzut fałszywego zawiadomienia o zagrożeniu i został objęty dozorem policyjnym. Teraz grozi mu do 8 lat pozbawienia wolności.

W niedzielę tuż po północy do operatora numeru alarmowego 112 zadzwonił mężczyzna i powiedział, że w budynku jednej z gdańskich instytucji jest podłożony ładunek wybuchowy. Na miejsce natychmiast pojechali funkcjonariusze z komendy miejskiej i komisariatu na Śródmieściu oraz policyjny pirotechnik. Po dokładnym sprawdzeniu budynku i pobliskiego terenu okazało się, że alarm o podłożonym ładunku był fałszywy. Jednocześnie funkcjonariusze podjęli działania zmierzające do ustalenia i zatrzymania sprawcy fałszywego zawiadomienia o zagrożeniu. Bardzo szybko kryminalni z komisariatu na Śródmieściu ustalili, że dzwoniącym był 50-letni gdańszczanin. W niedzielę po godzinie 13:00 kryminalni zatrzymali go w jednym z mieszkań we Wrzeszczu. W czasie zatrzymania mężczyzna był pijany i miał w organizmie 2 promile. W rozmowie z funkcjonariuszami sprawca tłumaczył, że zadzwonił na numer alarmowy i powiadomił o podłożeniu bomby, ponieważ wypił w nocy za dużo alkoholu.
Wczoraj podejrzany został doprowadzony do prokuratury, gdzie usłyszał zarzut zawiadomienia o zdarzeniu zagrażającemu życiu i zdrowiu osób, mimo że wiedział, że takie zagrożenie nie istnieje. Teraz grozi mu do 8 lat pozbawienia wolności oraz pokrycie kosztów akcji. Prokurator zastosował wobec niego dozór Policji.

Przypominamy i ostrzegamy!

Anonimowy telefon o podłożeniu ładunku wybuchowego uruchamia całą lawinę działań Policji i innych służb zaangażowanych w zabezpieczenie miejsca rzekomego podłożenia ładunku. Każda tego rodzaju informacja jest natychmiast bardzo dokładnie sprawdzana przez służby.

Należy pamiętać o tym, że sprawcy tego typu zdarzeń nie mogą czuć się bezkarni. Oprócz odpowiedzialności karnej sprawca fałszywego alarmu może zostać pociągnięty do zwrotu kosztów akcji wszystkich służb ratunkowych. Przestrzegamy wszystkich przed podobnymi zachowaniami, które mogą mieć bardzo poważne następstwa.

  • policjanci z zatrzymanym
Powrót na górę strony