Wiadomości

Policjanci udaremnili oszustwo ,,na policjanta”- zatrzymali 16-letnią oszustkę

Data publikacji 02.03.2023

27 lutego br. tczewscy policjanci z Wydziału Kryminalnego zatrzymali 16- latkę podejrzaną o wyłudzenie pieniędzy metodą ,,na policjanta”. Dziewczyna, która zadzwoniła do seniorki próbowała wyłudzić 40 tys. zł. 16- latka trafiła do Policyjnej Izby Dziecka, a o jej losie zdecyduje sąd rodzinny.

Kilka dni temu policjanci z wydziału kryminalnego zatrzymali podejrzaną o oszustwo metodą ,,na policjanta” 16- letnią dziewczynę . Jak ustalili policjanci, którzy interweniowali w tej sprawie, nastolatka zadzwoniła  na numer stacjonarny do 72-letniej kobiet i  podała się z policjanta. Oszustka poinformowała 72- latkę o rzekomo zaplanowanej akcji policji z prokuraturą. Kazała kobiecie  spakować pieniądze do siatki i wyrzucić przez okno na trawnik. Seniorka podejrzewając oszustwo, powiadomiła osobę najbliższą o odebranym telefonie. Policjanci natychmiast zareagowali na zgłoszenie. Policjanci przygotowali paczkę z ulotkami i czekali na oszustkę. Gdy seniorka wyrzuciła przez okno siatkę z ulotkami, kryminalni natychmiast zatrzymali kobietę, która chciała je podnieść. Oszustką okazała się 16-latka z powiatu gdańskiego.

Z uwagi na fakt, że dziewczyna jest osobą nieletnią i została przewieziona i zatryzmana w Policyjnej Izbie Dziecka, a o jej losie zadecyduje Sąd Rodzinny.

W tym przypadku, 72- latka nie dała się oszukać dzięki swojej czujności i osób najbliższych jak pokazuje ten przykład ważne jest aby zawsze korzystać z ich pomocy gdy ktoś prosi nas o pieniądze.

Ponownie zwracamy się z apelem, zwłaszcza do osób młodych- informujmy naszych rodziców i dziadków o tym, że są osoby, które mogą próbować wykorzystać ich życzliwość. Powiedzmy im jak zachować się w sytuacji kiedy ktoś zadzwoni do nich z prośbą o pożyczenie dużej ilości pieniędzy. Zwróćmy uwagę zwłaszcza na te osoby, które mieszkają samotnie. Zwykła ostrożność może uchronić przed utratą zbieranych latami oszczędności.

Profilaktycznie:

Jak się ustrzec:

·         Policjant nigdy nie zadzwoni z informacją o prowadzonej akcji.

·         Policja nigdy nie poprosi Cię o przekazanie komuś pieniędzy, przelaniu ich na konto lub pozostawienie w jakimś miejscu!

·         Bądźmy ostrożni i nie ufajmy takim telefonom! Nie reagujmy pochopnie na hasło: syn, wnuczek, siostrzenica potrzebują pomocy, gdy tylko usłyszymy głos w słuchawce. Należy sprawdzić czy jest to prawdziwy krewny, np. poprzez skontaktowanie się z innymi członkami rodziny.

·         Bliscy mogą pomóc potwierdzić, że jest to ta osoba, za którą się podaje oraz czy rzeczywiście potrzebuje pomocy. Pamiętajmy, że sami również możemy zweryfikować dzwoniącego. W większości przypadków mamy numer telefonu do członków naszej rodziny. Nie bójmy się do nich zadzwonić i ustalić, czy przedstawiona sytuacja ma miejsce. Lepiej wykonać jeden telefon więcej, niż stracić swoje oszczędności.

Podobne sytuacje mogą przydarzyć się naszym bliskim lub sąsiadom. Dlatego niezbędne jest pobudzenie czujności rodzinnej a także sąsiedzkiej:

·         Reagujmy, kiedy widzimy lub mamy sygnały, że ktoś podejrzany „kręci” się w pobliżu naszego krewnego, sąsiada albo miejsca jego zamieszkania.

·         Zapamiętajmy jak najwięcej szczegółów dotyczących wyglądu i zachowania osoby, która wzbudza niepokój

·         Zapiszmy numer rejestracyjny pojazdu, którym się taka osoba porusza. Podzielmy się wiedzą o sposobie działania sprawców z osobami najbardziej zagrożonymi - seniorami. Ostrzeżmy ich, nim będzie za późno.

·         O wszystkich próbach wyłudzenia pieniędzy natychmiast poinformujmy Policję, korzystając z numeru alarmowego 112. Nie obawiajmy się, że alarm może okazać się fałszywy.

Powrót na górę strony