Strona używa plików cookies, aby ułatwić użytkownikom korzystanie z serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza wyrażenie zgody.

Wiadomości

Oszuści wciąż aktywni – policjanci wykorzystują różne sposoby, aby ostrzec seniorów

Data publikacji 27.02.2023

26 lutego policjanci w kościołach ostrzegali przed oszustami, to skuteczny sposób na przekazanie grupie odbiorców cennych informacji. Oszuści, którzy wyłudzają pieniądze metodą „na policjanta”, „na wnuczka” i „na wypadek”, co jakiś czas ,,uderzają'' na naszym terenie, dlatego funkcjonariusze wykorzystują każdą okazję, aby ostrzec o zagrożeniu jak największą ilość osób.

W minioną niedzielę policjanci z Wydziału Prewencji Komendy Miejskiej Policji w Gdańsku ostrzegali przed atakami oszustów, którzy podszywając się pod policjantów lub wnuczków, wyłudzają pieniądze. Z komunikatem prewencyjnym funkcjonariusze wystąpili w kościele pw. św. Stanisława Kostki w Oliwie, w bazylice pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Śródmieściu oraz w kościele pw. św. Józefa na Przymorzu. W tym dniu we wszystkich gdańskich kościołach przygotowany przez policjantów komunikat został odczytany przez księży podczas ogłoszeń parafialnych. Komunikat ostrzegający przed oszustwami został także przekazany do wszystkich spółdzielni mieszkaniowych, klubów seniora oraz Domów Opieki Społecznej.

Policjanci podczas wystąpień i w przygotowanym komunikacie informowali o przypadkach wyłudzeń pieniędzy metodą na „na wypadek” i „na policjanta”, do których doszło na terenie Gdańska. Przestępcy dzwonią do wytypowanej przez siebie osoby i przedstawiają przygotowaną historię. Oszuści informują seniora, że rzekomo doszło do wypadku, którego sprawcą jest osoba bliska dla osoby starszej. Następnie przedstawiają możliwość „polubownego załatwienia” sprawy lub wpłacenie kaucji dla uniknięcia aresztowania bliskiej osoby. Kolejną legendą, którą posługują się oszuści, jest podanie się za policjanta pracującego nad sprawami kradzieży pieniędzy z kont bankowych. W takim przypadku nakłaniają oni osobę, do której dzwonią do wypłacenia środków i przekazania ich pod pretekstem, że to jedyny sposób, aby uchronić oszczędności. W innej wersji tej historii oszust prosi o podanie danych do logowania do systemu bankowego lub wykonanie przelewu na podany przez przestępcę rachunek bankowy.

Pamiętajmy! Policja nigdy nie prosi o przekazanie komukolwiek pieniędzy! Jeśli padnie taka prośba czy sugestia możemy być pewni, że mamy do czynienia z oszustami! Oszuści działają nie tylko przez telefon. Przychodzą do domów i różnymi sposobami pozbawiają swoje ofiary oszczędności. Na terenie Gdańska w ostatnim czasie dochodziło do przypadków takich kradzieży. Powody wejścia do mieszkania podawane przez przestępców mogą być najróżniejsze, sprawdzenie instalacji wodociągowej czy też kontrola ze strony pracowników administracji lub służby zdrowia.

Powrót na górę strony