Wiadomości

Wejherowscy policjanci przestrzegają seniorów na temat oszustw

Data publikacji 13.02.2023

Policjantki z wejherowskiej komendy sukcesywnie spotykają się seniorami. Każde spotkanie jest dobrą sposobnością, aby przypomnieć, w jakich okolicznościach możemy paść ofiarą oszustów, którzy wykorzystują naszą łatwowierność i chęć niesienia pomocy.

Policjantki z wejherowskiej komendy cyklicznie spotykają się z seniorami. Funkcjonariusze rozmawiają ze słuchaczami o tym, jak nie stać się ofiarami oszustw. Zwracają uwagę na metody, jakimi posługują się przestępcy, aby uwiarygodnić przekazywane informacje. Policjanci zaznaczają, że proceder rozpoczyna się od rozmowy telefonicznej z ofiarą. Oszuści często posługują się książkami telefonicznymi, wybierając imiona najczęściej występujące u osób starszych. Następnie dzwonią na wybrany numer i prowadzą rozmowę w taki sposób, by ich ofiara uwierzyła, że rozmawia np. z bliskim ze swojej rodziny. Podczas takich spotkań policjanci sygnalizują, że proceder oszustwa skupia się na wywieraniu presji psychologicznej i szantażu emocjonalnym, dzięki którym potencjalna ofiara szybko przekaże pieniądze. Dodatkowo, wykonywanych jest wiele połączeń telefonicznych w krótkich odstępach czasu, co ma utrudnić kontakt z prawdziwymi członkami rodziny. Funkcjonariusze przybliżają sytuacje, w jakich seniorzy najczęściej padają ofiarami złodziei czy oszustów. Przestrzegają przed zbytnią ufnością wobec obcych. Mundurowi w trosce o bezpieczeństwo seniorów w trakcie spotkań, przekazują ulotki zawierające najważniejsze informacje-jak ustrzec się przed działaniem oszustów.

PAMIĘTAJ:

•Policja nigdy nie prosi o przekazanie pieniędzy i nigdy nie dzwoni z takim żądaniem.

•Policja nigdy nie informuje telefonicznie o prowadzonych działaniach! Jeżeli odebrałeś taki telefon bądź pewien, że dzwoni oszust.

•Nigdy w takich sytuacjach nie przekazuj pieniędzy, nie podpisuj dokumentów, nie zakładaj kont w banku, nie zaciągaj żadnych pożyczek czy kredytów i nie przekazuj nikomu swoich danych osobowych, pin-ów, czy loginów i haseł.

•Po takiej rozmowie natychmiast zadzwoń na numer alarmowy 112 i poinformuj o zagrożeniach.

• Pamiętajmy, że policjanci nigdy nie żądają pieniędzy za prowadzone czynności, ani też nie pośredniczą w przekazywaniu gotówki.

·        Apelujemy również do bliskich osób starszych - zadbajcie o bezpieczeństwo seniorów. Powiedzcie im o zagrożeniach, uczulcie na opisywane przestępcze techniki, z których korzystają oszuści. Porozmawiajcie ze swoimi rodzicami bądź dziadkami o zagrożeniach ze strony takich osób. Wpłyńcie na osoby starsze, aby kontaktowały się z Wami i pytały za każdym razem o radę.

Powrót na górę strony