Strona używa plików cookies, aby ułatwić użytkownikom korzystanie z serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza wyrażenie zgody.

Wiadomości

Policjanci z Wydziału do walki z Korupcją Komendy Wojewódzkiej Policji w Gdańsku zatrzymali 49 osób, które wyłudziły łącznie ponad 3,5 miliona złotych

Data publikacji 16.01.2023

Policjanci zwalczający korupcję w toku śledztwa prowadzonego wspólnie z Prokuraturą Regionalną w Gdańsku i przy pomocy policjantów z Komendy Powiatowej Policji w Wejherowie ustalili, że 53-letni mieszkaniec powiatu wejherowskiego, działając wspólnie i w porozumieniu z innymi osobami, zajmował się doprowadzaniem towarzystw ubezpieczeniowych do niekorzystnego rozporządzenia mieniem i wypłaty odszkodowań z polis AC i OC za zdarzenia losowe, które faktycznie nie miały miejsca. Za popełnione przestępstwa grozi im do 8 lat pozbawienia wolności.

Dzięki pracy policjantów z Wydziału do Walki z Korupcją Komendy Wojewódzkiej Policji w Gdańsku oraz policjantów z Komendy Powiatowej Policji w Wejherowie w śledztwie nadzorowanym przez Prokuraturę Regionalną, 49 osób zostało zatrzymanych i usłyszało łącznie 146 zarzutów. Dotyczą oszustw na szkodę firm ubezpieczeniowych, wyłudzeń odszkodowań komunikacyjnych, zawiadamiania o niepopełnionych przestępstwach, składania fałszywych zeznań, a także poświadczania nieprawdy w dokumentach.  Wśród osób podejrzanych jest organizator procederu, agent ubezpieczeniowy i m.in. 19 kobiet.
53-letni mężczyzna, co najmniej od 2014 roku wyszukiwał osoby, które godziły się fikcyjnie rejestrować na swoje dane, luksusowe samochody. Następnie pojazdy te wskazywano jako kradzione bądź uczestniczące w kolizjach, które w rzeczywistości nie miały miejsca. Na skutek zgłoszenia do firmy ubezpieczeniowej rzekomej szkody, dochodziło do wypłaty nienależnego odszkodowania, w jednorazowej kwocie sięgającej nawet 150 tys. zł.
Osoby, które godziły się na fikcyjne rejestracje pojazdów, których w rzeczywistości nawet nie widziały, otrzymywały od niego od 1 tys. do 6 tys. zł. Działalność mężczyzny i osób z nim współpracujących doprowadziła do wypłaty odszkodowań w łącznej kwocie ponad 3,5 miliona złotych. Wobec 53- latka sąd zastosował tymczasowy areszt, wobec pozostałych 48 osób zastosowane zostały dozory Policji, zakazy opuszczania kraju, oraz poręczenia majątkowe.  Zabezpieczone zostały również pieniądze oraz nieruchomości podejrzanych na kwotę  ok. 3 milionów złotych

  • zabezpieczone pieniądze, auto, oraz zatrzymany mężczyzna
Powrót na górę strony