Wiadomości

Kolejne potrącenie na przejściu dla pieszych i kolejny apel o ostrożność.

Data publikacji 09.01.2023

Nieudzielenie pierwszeństwa osobie wchodzącej na przejście dla pieszych może wiązać się z wieloma przykrymi konsekwencjami. Wysoka grzywna, punkty karne, a nawet utrata prawa jazdy to nic w porównaniu do tego na jakie niebezpieczeństwo można narazić pieszego. W miniony piątek młody kierowca najechał na przechodzącą przez pasy 14-latkę. Na szczęście w tym przypadku obyło się bez obrażeń.

6 stycznia br. po godzinie 16:00 policjanci ruchu drogowego pracowali na miejscu kolizji, do jakiej doszło na przejściu dla pieszych przy skrzyżowaniu ulicy Kossaka i Gdańskiej. Kierujący audi 19-latek z Lęborka nie zachował szczególnej ostrożności podczas dojeżdżania do przejścia i potrącił wchodzącą na pasy 14-latkę, która z kolei nie upewniła się czy może bezpiecznie przejść na drugą stronę jezdni. Na szczęście piesza nie odniosła obrażeń. Badanie alkotestem wykazało, że 19-latek był trzeźwy. Za spowodowanie zagrożenia bezpieczeństwa w ruchu drogowym policjanci nałożyli na niego mandat karny w wysokości 2500 zł i 15 punktów karnych, a 14-latkę uświadomili o konsekwencjach braku ostrożności.

Pamiętajmy, że niechronieni uczestnicy ruchu drogowego w przypadku kolizji z samochodem są najbardziej narażeni na poważne obrażenia. Ich nie chronią poduszki powietrzne ani karoseria. Skutki zderzenia z pojazdem mogą być katastrofalne. Przypominamy kierującym, że znak D-6 „przejście dla pieszych” jest nie tylko informacją dla kierowcy o tym, że zbliża się do przejścia. Znak ten także zobowiązuje go do zwolnienia i zachowania szczególnej ostrożności. Szczególnie czujnym należy być przy przejściach dla pieszych, które są słabo oświetlone lub znajdują się w obrębie skrzyżowania dróg. Pieszym z kolei zabrania się wchodzenia na jezdnię bezpośrednio przed jadący pojazd. Za każdym razem przed wejściem na pasy należy upewnić się czy można to zrobić bezpiecznie. Zabronione jest również korzystanie z telefonu bądź innego urządzenia elektronicznego w sposób, który ogranicza możliwość obserwacji sytuacji na jezdni.

 

Powrót na górę strony